Zirvenin sahibi Manisa Büyükşehir

Başkan Cengiz Ergün öncülüğünde mali disiplin ve bütçe yönetimi konularında örnek belediyeler arasında gösterilen Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin başarıları faaliyet raporlarında da tescillendi. 30 Büyükşehir Belediyesinin kamuoyu ile paylaştığı 2020 Yılı Faaliyet Raporları karşılaştırıldığında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin farkı ortaya çıktı. Manisa Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılı faaliyet raporları karşılaştırmasında gider bütçesi gerçekleşmesi, gelir bütçesi gerçekleşmesi, personel giderleri ile taşınır ve taşınmaz satış toplam geliri kategorilerinde 300 puan alarak bütçe performans birincisi oldu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, mali disiplin ve bütçe yönetimi konularında özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün titiz davranmasının da etkisiyle Türkiye’de örnek gösteriliyor. Çoğunlukla yüzde 100’lere varan bütçe gerçekleşmesi konusunda zirvenin tek sahibi olan Manisa Büyükşehir Belediyesi, bu başarısını 30 büyükşehir belediyesinin 2020 faaliyet raporu karşılaştırmasında da ortaya koydu.

2015’TE DE ZİRVEDEYDİ

2015 yılında yapılan tahsilat performansı, harcama performansı, yatırım performansı ve personel performansı olmak üzere dört kategorinden oluşan değerlendirmeler sonucunda, 2015 yılı Büyükşehir Belediyeleri’nin bütçe performansı birincisi Başkan Cengiz Ergün öncülüğünde Manisa Büyükşehir Belediyesi olmuştu.

2020 BÜTÇESİYLE MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİRVEDE

30 Büyükşehir Belediyesinin kamuoyu ile paylaştığı 2020 Yılı Faaliyet Raporları’nı inceleyerek 100 puan üzerinden yapılan değerlendirme çalışması; gider bütçesi gerçekleşmesinden 100 puan, gelir bütçesi gerçekleşmesinden 80 puan, personel giderlerinden 80 puan, taşınır ve taşınmaz satış toplam gelirinden 40 puan olmak üzere, toplamda 300 puan alan Manisa Büyükşehir Belediyesinin yine ‘Bütçe Performansı Birincisi’ olduğunu ortaya çıkardı.

SEKİZ KATEGORİNİN DÖRDÜNDEN PUAN ALDI

Aynı kategoride 260 puanla Kayseri Büyükşehir Belediyesi ikinci olurken, 220 puanla Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi üçüncülüğü paylaştı. Tahsilatın harcamaya oranı, gelir bütçesi gerçekleşmesi, sermaye ve sermaye transferi giderleri, personel giderleri, gider bütçesi gerçekleşmesi, taşınır ve taşınmaz satış giderleri, mal ve hizmet alım giderleri ve faiz giderlerinin tahsilat oranı olmak üzere belirlenen sekiz kategorinin dördünden puan alan Manisa Büyükşehir Belediyesi, böylece 2020 yılında da zirvede yerini almış oldu.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEDİK”

Doğru bütçe planı, doğru harcamalar ve doğru hizmetler sayesinde örnek gösterildiklerini ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Geldiğimiz bu nokta, bütçemizin ne kadar iyi ve doğru kullanıldığının ve bütçe disiplininden taviz verilmediğinin bir ispatı niteliğindedir. Yaklaşık bir buçuk yıldır, içinde bulunduğumuz ve tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgınına rağmen bütçemizi en iyi şekilde kullandık. Tabi ki bütçe performansı birinciliğinin temeli doğru yatırım planlaması ve maliyet öngörüsünden geçmektedir. Üretken belediyecilik anlayışı ile aynı disiplinle hizmet ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm personelime ve araştırmayı gerçekleştirenlere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.