Beyaz gelinliklerini giyen üzüm bağları bir yandan hava olaylarına karşı koruma altına alınmış olurken bir yandan da üzüm hasadının da aralık ayı sonuna kadar sürmesini sağlıyor.

Şehzadeler ve Yunusemreli üreticilere kasaları teslim edildi Şehzadeler ve Yunusemreli üreticilere kasaları teslim edildi

Temmuz ayının girmesiyle birlikte üzüm bağları sıcaklardan, dolulardan, iri yağmurlardan ve tozdan korumak için örtü altına alınmaya başladı.

Beyaz kanaviçeden yapılan ve 2 ila 4 yıllık ömrü olan örtüler için ekipler kuruldu. Örtü serme işinde çalışacak erkekler günlük 480 TL, kadınlar ise 400 TL yevmiye ile çalışıyor. Sabah erkenden başlanan örtü çalışmaları ehil işçiler tarafından kısa sürede tamamlanıyor. Bağlarını koruma altına almak isteyen üreticiler örtü için sıraya girerken, örtü çalışmaların temmuz ayı sonuna kadar tamamlanmasının beklendiği açıklandı.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzümleri korumak için örtüldüğünü ve hasat sonuna kadar üzüm bağlarının üzerinde kalacağını ifade etti.

İHA