Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında Manisa’nın 17 ilçesindeki 600 bin binaya uygulanacak testlerle ilgili olarak, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Meclis üyelerine bilgilendirme yaptı. Başkan Ergün, ““Üniversitemize çalışmalarıyla ilgili gerekli finansman desteği büyükşehir Belediyemizce sağlanacak. Bu nedenle yapı sahiplerinden hiçbir ücret alınmayacak. Ekiplerin eğitimleri başladı. 10-15 gün içinde saha çalışmalarına da başlanacak.” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Ergün, Meclis gündemine geçilmeden önce açıklamalarda bulundu. Başkan Ergün, sözlerine Kahramanmaraş depremiyle başladı. Başkan Ergün, “Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Geride kalanlara da sabırlar diliyorum.” derken, Manisa’da da geçtiğimiz ay vefat eden isimleri andı.

Manisa ve Büyükşehir Belediyesi olarak deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Başkan Ergün, yaraların elbirliği ile sarılacağına dikkat çekti.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında 17 ilçede 600 bin binanın depreme dayanıklılık testine tabi tutulacağını da hatırlatan Başkan Ergün, detaylar hakkında Meclis’e bilgilendirme yaptı.

Başkan Ergün, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversitemize çalışmalarıyla ilgili gerekli finansman desteği büyükşehir Belediyemizce sağlanacak. Bu nedenle yapı sahiplerinden hiçbir ücret alınmayacak. Ekiplerin eğitimleri başladı. 10-15 gün içinde saha çalışmalarına da başlanacak. Yazılımla ilgili de çalışmalar sürüyor. Bu konuda çözüme kavuşunca saha çalışmalarına başlanacak. Başvuruların nasıl ve ne şekilde yapılacağı ile ilgili detayları da yakın bir süre içinde paylaşmış olacağız. Karot uygulaması değil bu. Binanın durumuyla ilgili insanlarımızın faydalanacağı bir belge olacak. İsteyenler performans analizi için Karot uygulaması yaptırabilecek. Biz sadece belgeleriyle binaların durumlarının ne olduğunu beyan etmiş olacağız.”

Ekin tarlasında doğan buzağı dron ile bulundu Ekin tarlasında doğan buzağı dron ile bulundu

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, daha sonra kırsal kalkınma ve hayvancılıkla ilgili verilecek desteklerle konusunda konuştu. Damızlık koç dağıtımına bu hafta başlamayı planladıklarını aktaran Başkan Ergün, ancak ülkede görülen şap hastalığının bir varyantı nedeniyle hayvan pazarlarının kapatılması dolayısıyla işlemin sarkacağını ifade etti.

İnşaat çalışmaları devam eden Kurtuluş Müzesi projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Ergün, “Kurtuluş Müzesi’nin inşaat çalışmalarına geçtiğimiz ay başladık. 1919-1922 yılları arasında Manisa’mızda yaşanan elim olayların belgelerinin ve somut delillerinin sergileneceği bu müzemizin, inşallah cumhuriyetin yüzüncü yılında açılışını yapmak nasip olur” ifadelerini kullandı.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Meclis oturumuna ara verildi. Meclis’in ikinci oturumunun 20 Mart Pazartesi günü yapılacağı ifade edildi.