Hekimler iş bıraktı

Manisa’da hekimler bugün iş bıraktı. Türk Tabipleri Birliği öncülüğünde, geçtiğimiz günlerde duyurulan karar gereği Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık meslek örgütlerine bağlı hekimler iş bırakma eylemi yaptı. Eylem kapsamında Manisa’da başta Manisa Şehir Hastanesi Akhisar Devlet Hastanesi, Salihli Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapıldı. Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, “Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır. Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir. Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz.” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık meslek örgütleri; TBMM Genel Kurulu’na sunulan yasa teklifine karşı 15 Haziran günü  için grev kararı aldı. ‘G(Ö)REVDEYİZ’ sloganıyla başlatılan iş bırakma eylemleri kapsamında Manisa’da başta Manisa Şehir Hastanesi Akhisar Devlet Hastanesi, Salihli Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapıldı.

Şehir Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına Manisa Tabip Odası, Manisa Diş Hekimleri Odası, Genel Sağlık İş Sendikası, Birlik Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekimsen, Tabip-Sen ve AHEF destek verdi.

Eyleme katılanlar adına basın açıklamasını Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin okudu. Bilgin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Emeğimizin hakkını aldığımız sağlıklı bir gelecek için G(ö)REV başındayız. Biz, gecesi gündüzü olmayanlar, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar, sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar; aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenleriz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz ‘giderlerse gitsinler’e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır. Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir. Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.” Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.