Türkiye iki büyük deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya'da büyük yıkıma yol açtı.

Söz konusu depremler nedeniyle tüm ülke sarsılırken Manisa’da 26-30 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan Uluslararası Mesir Festivali’nin iptal edilip edilmeyeceği gündeme geldi. İYİ Parti Manisa Milletvekili Aday Adayı Hasan Eryılmaz ve DEVA Partisi Manisa İl Başkanı Cansın Tunçdirek’in de açıklamalarıyla gündeme getirdiği Mesir Festivalinin yapılıp yapılmayacağıyla ilgili olarak Manisa Valisi Yaşar Karadeniz açıklamalarda bulundu. Vali Karadeniz, İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde depremzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmaları inceledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ülkemiz büyük bir deprem yaşadı. Deprem sonrası çalışmalar aralıksız devam ediyor. Manisa’da Mesir Festivali’nin yapılıp yapılmayacağı gündemde. Mesir komitesiyle bu konu hakkında şuan için bir toplantı yapıldı. Festival ile ilgili önümüzde iki seçenek var iki yol var. Ye festivali tamamen iptal edeceğiz ya da bazı bölümlerini çıkararak festivali yapacağız. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde karar alınacak” dedi.

Manisa'da korkutan deprem! Manisa'da korkutan deprem!

2019 yılında Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin 479’uncusu yapılmıştı. Ardından dünyayı etkileyen koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 3 yıldır festival yapılamamıştı.  Daha sonra 2022’nin Aralık aya ortalarında Manisa Valisi Yaşar Karadeniz başkanlığında Manisa Mesir Macunu Festivali Komitesi toplanmıştı.  Normal açıklanan takvime göre 21 Mart Nevruz Bayramıyla beraber temsili karma düzenlenecekti, 26 Nisan 2023 Çarşamba günü başlayacak festival 30 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek saçım töreniyle sona erecekti. Ancak yaşanan deprem sonrası nasıl bir yol izleneceği önümüzdeki günlerde belli olacak.