Benzin ve motorine gelen zamlar, toplu taşıma hizmetlerini de olumsuz etkilemeye başladı. Yılbaşından bu yana benzinin fiyatında yüzde 165, motorinin fiyatında da yüzde 97 oranındaki artış toplu taşıma hizmetlerini de olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün toplu taşıma esnafına 800 bin TL’lik destek sağlanacağını açıklamıştı.

Manisa’da Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) toplantısında minibüs ücretlerine zam yapılması kararı çıktı.

Buna göre MANULAŞ'a ait toplu taşıma araçlarında;

Tam (Manisakart ve Paralı biniş) 6,00 TL, indirimli (öğrenci): 4,00 TL,

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi araçlarla Ahmetli, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç ve Sarıgöl ilçe merkezlerinde yolcu taşımacılığı yapan toplu taşıma araçlarında;

Tam (Manisakart ve Paralı biniş): 5,00 TL, İndirimli (öğrenci): 3,00 TL olarak değiştirildi.

Manisa Merkeze bağlı Mahalleler İle Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma ve Turgutlu ilçelerine bağlı Mahalleler ile Mahalleden İlçeye, İl’e, ilçeler arası ve İlçelerden Manisa Merkeze yolcu taşımacılığı yapan özel kooperatiflere ait toplu taşıma araçlarında; tam 5,50 TL, indirimli 3,50 TL olarak değiştirildi.

KARTSIZ BİNİŞLERDE ÜCRET FARKI KALDIRILDI

Öte yandan UKOME’den çıkan karara göre Manisa Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde faaliyet gösteren özel ve resmi toplu taşıma araçlarında uygulanacak ücret tarifelerinde Manisa 2. İdare Mahkemesinin 04.02.2022 tarih ve 2022/109 sayılı kararının gerekçesinde belirtilen şoför kartındaki (paralı biniş) ücret farklılığının giderilerek ücretlerin tam ve indirimli (öğrenci) olarak yeniden belirlenmesine karar verildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN TOPLU TAŞIMAYA 800 BİN LİRALIK DESTEK

Pandemi döneminde düşen yolcu sayısı, ücretsiz binişler ve son dönemdeki akaryakıt zamları nedeniyle zor günler geçiren toplu taşıma esnafına Büyükşehir’den destek geldi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı Meclis Toplantısı’nda konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Ergün, Manisa il genelindeki 800’ün üzerindeki toplu taşıma esnafına, 800 bin TL’lik destek sağlayacaklarını ifade etti. Madde, oybirliği ile ara komisyona giderken, 14 Mart pazartesi günü toplanacak ikinci oturumda kararın Meclis’ten geçmesi bekleniyor.

İŞTE O ÜCRETLER