Manisa’daki projelerin masaya yatırıldığı, 2022 yılının ekim, kasım ve aralık aylarındaki çalışmaların değerlendirildiği Manisa İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda Vali Yaşar Karadeniz projelere ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Vali Karadeniz, Manisa’da yapılması planlanan 586 projeden 155’inin bitirildiğini ifade eden Vali Karadeniz, 105 projeye ise henüz başlanamadığını açıkladı. Projelerin başlamamasının sebebi arsa, ödenek ve hukuki sorunları gösterildi. Manisa’nın kanayan yaralarından olan Akhisar-Gördes yolunun ise ihale iptali nedeniyle geciktiği bilgisi verilirken, yolla ilgili şantiye ve arazi incelemesi çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Saha çalışmaları başlıyor! Saha çalışmaları başlıyor!

Burhan AKDEMİR

Manisa İl Koordinasyon Kurulu 2022 Yılı IV. Dönem (Ekim-Kasım-Aralık) Değerlendirme Toplantısı, İl Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Karadeniz, kentte yapımı devam eden ve planlanan projelere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Vali Karadeniz, Manisa’da 586 kamu yatırım projesinin uygulandığını ifade etti. Projelerin detayları hakkında da konuşan Vali Karadeniz, “Bu projelerden 414’ü yatırımcı kuruluşlara, 172’sini de belediyelere ait projeler. Projelerin toplam tutarı 17milyar 91 milyon TL. Projeler için geçtiğimiz yıllarda 3 milyar 994 milyon TL’lik harcama yapıldı. 2022 yılında ise projelere ayrılan ödenek tutarı 4 milyar 338 milyon TL. Dördüncü dönem sonu itibariyle 2 milyar 839 milyon TL ödenek harcanırken, harcama oranı yüzde 65’tir.” ifadelerini kullandı.

Projelerin 155’inin tamamlandığı bilgisini veren Vali Karadeniz, konuşmasının devamında şöyle dedi: “Projelerimizden 291’i devam ediyor. 27 projemiz de ihale aşamasına gelmiş durumda. 8 proje tasfiye edilirken, 105’ine ise henüz başlamadı. Projelere başlanamama sebepleri olarak arsa, ödenek ve hukuki sorunları sayabiliriz. Ancak projelerin ihale öncesi hazırlıkları da devam ediyor.”

KARAYOLLARI’NDA SON DURUM

Vali Karadeniz’in konuşmasının ardından kurum müdürleri tek tek söz alarak projeler hakkında bilgi verdi. Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı İsmail Akduman, Manisa sınırları içinde 12 projenin devam ettiğini ifade ederek, “Manisa il sınırları içinde toplam 12 projemiz var. Bu projelerin toplam maliyeti 3,352 milyar TL. 2021 yılı sonu harcaması 455 milyon civarında. Toplam ödenek miktarı ise 385 milyon TL. 2022 yılı harcamamız da 285 milyon TL. 1 projemiz sona erdi, 11 projemiz devam ediyor.” dedi.

AKHİSAR-GÖRDES YOLUNU İHALE İPTALİ GECİKTİRDİ

Manisa’da bir türlü bitirilemeyen Akhisar-Gördes yoluna ilişkin açıklamalarda bulunan Akduman, şöyle dedi: “Akhisar-Gördes yolunda 22 Nisan 2022 tarihinde sözleşme imzalanarak çalışmalara başlamıştı.  2022 yılında şantiye kurulumu ve arazi incelemeleri devam etmekteyken ihale sonuçlarına yapılan itirazdan dolayı mahkeme kararı ile çalışmalar durduruldu. 11 Ekim 2022 tarihinde yeniden sözleşme imzalandı. Şantiye kurulumu ve arazi incelemeleri devam ediyor.”

Toplantı, diğer kurum müdürlerinin sunumlarıyla devam etti.