Manisa Barosu’na kayıtlı avukatlardan Okan Borneday baro başkanlığına adaylığını açıkladı. Borneday’a, Manisa Barosu eski başkanlarından Ali Arslan’ın da destek vermesi dikkat çekti. Borneday’ın adaylık açıklaması, Saruhan Otel’de yapıldı.

Avukatlığın tarihçesinden bahsederek konuşmasına başlayan Borneday mesleğin yaşadığı genel sıkıntılara dikkat çekti. Günümüzde yargının tarafsızlığında şüphe duyulduğunu öne süren Borneday, avukatlarında maddi sıkıntılarla boğuştuğunu kaydetti.

Borneday sözlerini şöyle sürdürdü: “Geciken yargılamaların mesleğimize maddi kayıp olarak dönmesi, enflasyon karşısında sorgulanır hale gelen ücret tarifeleri, CMK tarifelerinde mesleğin değerini hiçe sayan ücretlendirmeler, ağır vergi yükleri, sayısı gün geçtikçe artan hukuk fakülteleri ve mesleğe yeni katılımlar, adliyelerde hakim ve savcıların eşiti değil astı gibi muameleye ve eşitsizliğe uğramaktan kaynaklanan maddi ve manevi zorluklar bugünün gerçekleridir. Bu sayılanlar, bizlere; bin bir emek ve hayalle kurulan avukatlık bürolarının kapanması, mesleğe yabancılaşma ve meslekten ayrılma, gizli işsizlik ve avukat intiharları olarak acı bir şekilde geri dönmektedir. Sorunları doğru tespit etmek, eksikleri ve hataları kabullenmek çözüme ulaşan yolun ilk adımıdır. Çözüm, kişi veya kişilerden bağımsız, günlük koşul ve gelişimlere göre değil, evrensel değerler, meslek onuru ve meslektaş çıkarları temelinde ilkeselleşmiş bir kurumsal refleks, tavır ve duruş ile mümkündür.  Bu bakımdan ben ve yol arkadaşlarım; hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, insan haklarına, basın özgürlüğüne, kurucu ilkelere ve cumhuriyetin temel değerlerine, ülkenin bölünmez bütünlüğüne inanan ve bu konularda taraf olmaktan çekinmeyen bir baro yönetim anlayışı için aday olduk. Meslek ve meslektaşa vuku bulacak saldırıların karşısında tavizsiz bir duruş sergilemek için aday olduk. Adaletin teminatının bağımsız savunma olduğunun bilinciyle savunmanın sesinin kısılmaması için mücadele edecek; mücadelenin adliye kapılarında başladığının farkında bir baro yönetimi için aday olduk. Meslektaşlarımızın siyasi görüşlerine, verdikleri veya verecekleri oylara bakmaksızın, ayrıştırmadan, bölmeden; meslek ve meslektaş temelinde buluşacak ve çalışacak demokratik ve çağın gereklerine uygun bir baro yönetimi için aday olduk. Başı dik, meslek vakar ve onurundan taviz vermeyen bağımsız savunma için aday olduk. Saydığımız ilkeler, uzun ve meşakkatli bir yolculuğu, kendinden, iş hayatından, aileden feragati, çok çalışmayı gerektiriyor. Aday arkadaşlarıma, tüm bu zorlukların bilincinde ve cesaretle yanımda, listemde aday sıfatı ile yer alan meslektaşlarıma, huzurunuzda minnetlerimi ifade ediyorum.”

Borenday’ın yönetim kurulu aday listesinde ise şu isimler yer aldı:  Emre Akdeniz, Mehmet Aydın, Ekrem Dörtbudak, Metin Erdoğan, Elvan Evirgen Sakman, Ezgi Yangöz, Hayrettin Cem Göynük, Gülşah Kurtuldu Başdan, Mahmut Horasan, Şakir Gür.

Disiplin kurulu adayları: Başak Dağ, Dilek Kafadar, Işıl Palabıyık, Ragıp Kırgezen, Kadir Yılmaz.

Türkiye Barolar Birliği Delege adayları: Ali Arslan, Sevgi Baykal Yorulmaz, Ömür Özsoy, Denetçi adayı Sinem Çırakoğlu ve Genç Avukatlar Temsilcileri Ferdane Deniz Geyikçi ve Mehmet Emre Taydaş.