‘’Başlıktaki iki kelimenin anlamını ve önemini bilen kaç kişiyiz?’’ diyerek başlamak istiyorum. Bu iki kelime; birbirinden farklı gibi gözükse de (anlam bakımından farklıdır), bıraktığı izlerin derinliği birbiriyle kıyasıya yarışır. Hayatın bu kadar içinde olan bu özel konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

İhmal Nedir?

Çocuğa bakım verenin, çocuğun gelişimi için elzem olan ihtiyaçların yeteri kadar doyurulmaması veya bu ihtiyaçları dikkate almamasıdır. Bu ihtiyaçlar sağlık, eğitim, duygusal gelişim, beslenme, barınma ve güvenli yaşam şartlarıdır. (WHO-1992)  Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımında yer alan bu maddeler temel ihtiyaçlarımızın hemen hemen hepsini kapsar.

İhmal, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal olarak ele alınmaktadır. Ebeveynler çocukların sadece bakımlarını sağlayıp, karnını doyurmakla sorumlu değildir. Aynı zamanda duygusal anlamda da beslemeleri gerekmektedir. Çocuklar ağladığında, üzüldüğünde, korktuğunda yanlarında ebeveynlerini isterler. Bu anlamda onları yalnız bırakmak duygusal ihmalin ta kendisidir.  Fiziksel ihmal adından da anlaşıldığı üzere; çocuğun fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumudur. Çocuğun güvensiz yerlerde yalnız bulunması, eğitimden mahrum bırakma, öz bakımının sağlanmaması, sağlığına dikkat edilmemesi/tedavi edilmemesi gibi.

İstismar Nedir?

Bir kişinin ya da kişilerin iyi niyetini kötüye kullanarak yararlanmak, bir düşünceyi kötüye kullanarak zarar vermeyi hedeflemek, karşısındakinin kendi rızası olmadan ve iradesini dikkate almadan sömürmek olarak tanımlanmaktadır. Maalesef istismar çeşitlerinin sayısı çok fazladır. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Ancak çocuklukta sık karşılaşılan istismar türleri; duygusal istismar, fiziksel istismar ve cinsel istismardır. 

Duygusal istismar; aşağılama, korkutma, alay etme, suça yöneltme, küfür etme, bağırma, lakap takma, önemsememe gibi çocuğun gelişimine uygun olmayan davranışları kapsar.

Fiziksel istismar; bir kaza olmaksızın çocuğa fiziki zarar verme veya zarar görmesine müsaade edilmesidir. Vurmak, tokat atmak, yumruklamak, tekme atmak, şiddetli bir şekilde sarsmak, elle ya da bir cisimle şiddete maruz bırakmak, fiziksel acı vermek. 

Cinsel istismar; kişinin başkaları tarafından cinsel olarak kötüye kullanılması, suistimal edilmesi, istemediği halde başkalarının cinsel yönelimlerine hedef olması olarak tanımlanmaktadır. Dokunma olmaksızın yapılan cinsel istismarlar; röntgencilik, teşhircilik ve cinsel konularda açık seçik yapılan konuşmaları kapsar. Bu durum çocuklarda; huzursuzluk, endişe, içe kapanıklık, utanç, öfke, korku gibi duygulara yol açar.  Dokunmanın olduğu cinsel istismarda bir yetişkinin çocuğun vücuduna cinsel amaçlarla dokunmasıdır. Çocuk kendini korkmuş, çaresiz, değersiz, şaşkın ve önemsiz hisseder. Şiddet kullanılan dokunmalarda, tecavüz ve ölümler de beraberinde gelebilmektedir.

Birey, çocukluk dönemde bu gibi ihmal ve istismara maruz kaldıysa ileriki yaşlarda izlerine mutlaka rastlar. Erken dönem yaşantıların hayatımızdaki önemi büyüktür. Bir çok patolojik bulgunun kaynağı olarak görülmektedir. Erken dönemde gerekli psikolojik yardım ile süreç daha az hasarla atlatılmalıdır.

Unutmayalım çocuklar bizim malımız değil, emanettir. Sahip olduğumuz emanetleri ihmal etmeyelim. İstismar… Bu konu da çocuklarımızı bol bol bilgilendirelim arkadaşlar. Aile bağlarımızı ne kadar güçlü tutarsak, çocuklarımızla iletişimimizi ne kadar güçlü kurarsak, çocuklar bütün olumsuzlukları korkmadan gelip açık açık paylaşırlar. İstismarın, ihmalin, ne olduğunu anlatmazsak, çocuklar bunun kötü bir şey olduğunu nereden bilecek? Yaşlarına uygun cinsel bilgiye her zaman sahip olsunlar. Hayır deme hakkını, bedenini korumasını bilsinler. Ebeveynleri tarafından koşulsuz sevildiğini her fırsatta hissettirin. Sevgilerimle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.