CHP örgütü iddiada bulundu Büyükşehir tek tek cevapladı

Cumhuriyet Halk Partisi İl ve Yunusemre İlçe Başkanlığı tarafından, Yunusemre ilçesi Karakoca Mahallesi 101 ada 291 nolu parsel üzerine yapılan asılsız ve gerçek dışı iddialarla ilgili Manisa Büyükşehir Belediyesi kanadından açıklama geldi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya ve MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, ortaya atılan iddiaların gerçekten uzak olduğunu belgeleriyle açıkladı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya ve MASKİ Genel Müdürü Ramazan Burak Aslay, son zamanlarda Karakoca Mahallesi ile ilgili ortaya atılan iddialar hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi.

“PLANLARIN KANUNEN YAPILMASI ZORUNLULUĞU VARDIR”

Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya, “Belediyemizde, imar planlarında mülkiyet sahibinin kim olduğuyla alakalı ne çalışanlarımız ne de meclis üyelerimiz ilgilenmemektedir. Belediyemiz imar planı çalışmaları yaparken, ilgili kanun ve yönetmeliklere göre hareket etmekte, kanun ve yönetmeliğe uygun olan konuları da Büyükşehir Meclisimize sunmaktayız. Karakoca mahallesinde Büyükşehir Meclisince onaylanan ve dava konusu yapılan 1/1000 ölçekli imar planını onaylanabilmesi için 1/5000 ölçekli nazım imar planının kanunen yapılması zorunluluğu vardır. Bu kapsamda ilk mülk sahibi tarafından 03.06.2021 tarihinde toplam 16 adet kamu kurum ve kuruluşunun uygun görüşleri alınarak çizilen Eko-Turizm amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı teklif dosyası Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulmak üzere idaremize iletilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Eko – Turizm yapılabilirliğine ilişkin Çevre Düzeni Planı Kararı İdaremizce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylı 1/100000 ölçekli çevre düzeni planı mekânsal planlar yapım yönetmeliği ve ilgili kamu kurumları görüşleri doğrultusunda teklif plan incelenerek belediye meclisimizin onayına sunulmuştur.” dedi.

“EKO-TURİZM ALANI MECLİS’TE OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ”

İmar planının önce İmar Komisyonu’nda, ardından da Meclis’te onaylandığına dikkat çeken Yalçınkaya “Belediye Meclisimizce 13.07.2021 tarihli 402 sayılı karar ile Eko-Turizm amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı imar komisyonunda bulunan AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin tamamının olumlu görüşleri ile hazırlanan komisyon raporuna istinaden, AK Parti MHP, CHP, İYİ Parti ve BBP meclis üyelerinin tamamının uygun görüşü ile Belediye Meclisimizce onaylanmıştır.” ifadelerini kullandı.

MECLİS’TEN GEÇTİKTEN SONRA CHP’DEN TEK İTİRAZ GELDİ

Yalçınkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “İmar planı askı sürecindeyken aynı zamanda CHP Yunusemre Belediyesi Meclis Üyesi olan Mimar Ahmet Anıl Ceylan tarafından askıda imar planına parselin kadastral yolunun olmadığı Orman Müdürlüğünden yol izni alarak yapıldığı, orman kanununda 17. ve 18. Maddelerine aykırı olarak bu planın onaylandığına dair itiraz edilmiştir. Söz konusu itiraz, Büyükşehir Belediye Meclisimize getirilmiştir. İmar Komisyonunda bulunan AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerince itiraz, oy birliğiyle reddedilerek Büyükşehir Belediye Meclisine sunulmuştur. Yine belediye meclisince 12.10.2021 tarihli 566 sayılı meclis kararıyla AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve BBP olmak üzere tüm meclis üyelerinin uygun görüşüyle yapılan itiraz reddedilmiştir.  1/5000 ölçekli ekolojik turizm amaçlı nazım imar planı belediye meclisimizde bulunan tüm partilerin ve tüm meclis üyelerin kabulüyle kesinleşmiştir.”

CHP’Lİ BÜLENT MERSİNLİ ÖNCE ONAYLADI, AYLAR SONRA DAVA AÇTI

Açıklamasında CHP’li Meclis Üyesi Bülent Mersinli’nin tutumuna da değinen Yalçınkaya “Ancak her ne hikmetse, 1/5000 ölçekli Eko-Turizm amaçlı nazım imar planında uygun oyu kullanan CHP’li meclis Üyesi Bülent Mersinli tarafından 1/1000 ölçekli imar planına karşı parselin yola cephesinin bulunmadığı ve orman kanuna aykırı olarak planladığı gerekçesiyle dava açılmıştır. Ancak, aynı gerekçelerle Yunusemre Belediyesi Meclis Üyesi olan Mimar Ahmet Anıl Ceylan tarafından yapılan itiraz davayı açan CHP’li Meclis Üyesi Bülent Mersinli’nin de bulunduğu toplantıda oybirliği ile Büyükşehir meclisimizde reddedilmiştir. Yaşanan bu tutarsızlığa anlam verebilmek mümkün değildir. Ayrıca basın açıklamasında iddia edilen konuların detaylarına girilecek olunursa, söz konusu parselin kadastral yola bir cephesinin bulunmadığına yönelik iddia ile ilgili Manisa Kadastro Müdürlüğü tarafından onaylanan belge, basın açıklamasının ekinde değerli kamuoyuna sunulmaktadır.  Yine, basın açıklamasında belirtilen söz konusu parselin tarım alanı olduğuna dair iddia ile ilgili Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 20.04.2021 tarihli 1223131 sayılı yazıda, Karakoca Mahallesi 101 ada 291 nolu parselde kurulu marjinal tarım arazisi vasfındaki eko turizm amaçlı imar planı yapılması Valiliğimizce uygundur ifadeleri bulunmaktadır. İlgili yazı da ekte kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Yine 20.05.2021 tarih 1166969 sayılı İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görüşünde ise, söz konusu parselin 6831 sayılı orman kanuna göre orman sayılmayan yerlerden olduğuna ilişkin görüşü basın açıklamamız ekindedir.  Belediyemiz teknik ekibi, belediye meclisimiz, imar komisyonumuz ve belediye çalışanlarımız; hiçbir zaman imar planına gelen taleplerde, mülkiyet sahibinin kim olduğuna bakmadan, taleplerin kanun ve yönetmeliğe uygun olup olmadığını incelemektedir. Bu kapsamda yer sahibinin kimliği üzerinden tartışma oluşturmak, etik ve ahlaki ilkelere uygun olmamaktadır. Yapılan her işlem belediyemizce ve belediye meclisimizce kanun ve mevzuatlar çerçevesinde uygulanmaktadır” diye konuştu. 

“KARAKOCA MAHALLESİNDE MASKİ’NİN HİZMET VE YATIRIM YAPMADIĞI İDDİASI ASILSIZDIR”

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay da, CHP’li Arcak’ın yaptığı açıklamada MASKİ’nin adı geçen mahallede hizmet yapmadığı iddialarına belgeleriyle yanıt verdi. Aslay, “Karakoca Mahallesi’nde içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, üstyapı döşenmesi için MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından 2016 yılında etüd çalışmalarına başlanmış, 22.05.2017 tarihinde projeler hazırlanarak onaylanmıştır. Söz konusu projenin yapımı için İller Bankasından onayları alınmış olup 08.02.2021 tarihinde ihalesi yapılmış, 15.03.2021 tarihinde yükleniciye yer teslimi gerçekleştirilmiştir. İşin bitim süresi 07.07.2022 tarihidir. Şu an çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çerçevede Karakoca Mahallesi, Sarıkaya Bağlısı ve çevre yerleşkelerinde altyapı çalışmalarına devam ediyoruz. MASKİ Genel Müdürlüğümüz, kişi, parti ayrımı gözetmeden tüm Manisa’ya hizmet vermektedir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz” diye konuştu. BELEDİYE BÜLTENİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.