Başkan Ergün’den hodri meydan!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sayıştay raporlarında Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan SPİLAŞ A.Ş. ile ilgili yer alan tavsiye kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Ergün, “Konuyu farklı mecralara taşıyanların amaçlarının takdirini kamuoyuna bırakan Başkan Ergün, “Hodri meydan. Bunun aksini ispatlayacak adamın alnını karışlarım.  Bunu da herkes böyle bilsin. Konuyu farklı mecralara taşıyarak siyasi malzeme yapmaya çalışmak kime ne fayda sağlayacak? Sayıştay raporundaki bulgular tavsiye niteliğindedir, herhangi bir kamu zararı yoktur. Sayıştay ekibi ilk geldiğinde her ne hikmetse hemen SPİLAŞ’a çöktüler.” dedi.

Aralık ayı Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerine ve kamuoyuna SPİLAŞ A.Ş. konusundaki Sayıştay tavsiyesine yönelik açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Sizlerle paylaşmak istediğim bir diğer konu ise reklam materyallerinin kullandırılması ile ilgili Sayıştay’ın bulgusu, yani “TAVSİYESİ”. Öncelikle şunu herkes bilsin ki, SPİLAŞ şirketimiz; BESOT ve MANULAŞ gibi Manisa Büyükşehir Belediyesine ait bir şirkettir ve hisselerinin yüzde yüzü Büyükşehir Belediyesine dolayısıyla da Manisalı hemşerilerimize aittir. Her sene bu konuyu gündeme getirmeye çalışanlara gerekli yanıtı veriyor olsak da bir türlü anlamak istememelerinden olsa gerek, yine de açıklamış olalım. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesinin (g) bendinde, Büyükşehir Belediyesinin yetki alanları açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu yetki kapsamında ilan ve reklam asılacak yerler ile bunların şekil ve ebadının belirlenmesi, uygulanması ve açık alan reklam aktivitelerine izin verilmesi Büyükşehir Belediyemiz uhdesindedir. Bu faaliyetlerin uygulanması, ihale yöntemi ile 3. kişilere verilebildiği gibi Belediye Meclisinde kabul edilen “Gelir Tarifesi” üzerinden kullanmak isteyen gerçek ve tüzel kişilere de verilebilir” dedi.

“REKLAM MATERYALLERİNİN KİRALANMASINDA GELİR TARİFESİNİ TERCİH EDİYORUZ”

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak reklam materyallerinin kiralanmasında ‘Gelir Tarifesi’ yöntemini tercih ettiklerini belirten Başkan Ergün, “İlimiz genelinde Büyükşehir Belediyemize ait 714 adet bilboard, 566 adet raket, 796 adet otobüs durağı, 19 adet megalight ve 23 adet led ekran bulunmaktadır. Bunları kullanmak isteyen hemşerilerimiz, kişi ya da kurumlar, istekleri doğrultusunda meclisimizde belirlediğimiz ‘Gelir Tarifesi’ üzerinden Büyükşehir Belediyemize ya da SPİLAŞ şirketimize başvurabilirler. Bu tamamen kiralamak isteyenin tercihine bağlı. SPİLAŞ şirketimiz de kendi personeli ve araçları ile 17 ilçedeki bu reklamların asma ve sökme gibi organizasyonlarını yapmaktadır. Kaldı ki SPİLAŞ şirketimizin de elde ettiği gelirler, bir kamu kaynağıdır ve tekrar tekrar söylüyorum; bu şirketin tamamı belediyenindir. Dolayısıyla ‘reklam panoları ihalesiz kullandırılıyor’ gibi haberler de gerçeği yansıtmamaktadır. SPİLAŞ bir hizmet veriyor. Sayıştay raporunda yüzde 85 gelirini büyükşehir SPİLAŞ üzerinden yapmış olduğu reklamların satışından elde ettiği ifade ediliyor. Geçtiğimiz sene 2020 yılında yüzde 91’e yükseltmiş gelir oranında artışını. Böylesine bir başarı söz konusu. Yani kim kazanmış, Büyükşehir belediyesi yüzde 85’ini almış. Vatandaş istiyorsa gitsin büyükşehirden taksın. Bir yılın içinde 100-150 bin lira gibi rakamları gündeme getirmek abesle iştigaldir. Yapacaksın 2 milyon liralık tahsilat. Bunun 1 milyon 800 bin lirasını büyükşehre yatıracaksın, 150-200 bin lira SPİLAŞ para kazandı diye haber yapacaksın. Yok böyle bir şey. ” dedi.

“HERHANGİ BİR KAMU ZARARIMIZ YOKTUR, BUNA İZİN VERECEK YÖNETİM DE YOKTUR”

Konuyu farklı mecralara taşıyanların amaçlarının takdirini kamuoyuna bırakan Başkan Ergün, “Hodri meydan. Bunun aksini ispatlayacak adamın alnını karışlarım.  Bunu da herkes böyle bilsin. Konuyu farklı mecralara taşıyarak siyasi malzeme yapmaya çalışmak kime ne fayda sağlayacak?  Sayıştay raporundaki bulgular tavsiye niteliğindedir, herhangi bir kamu zararı yoktur. Sayıştay ekibi ilk geldiğinde her ne hikmetse birileri herhalde dürtüyor, ilk geldiği gün hemen SPİLAŞ’a çöktüler, sanki mal kaçırıyor SPİLAŞ. Neden, Damadım olmadan 2 sene önce bu SPİLAŞ’ın genel müdürü olan kişi sonradan damadım olduğu için. Bunu da herkes bilsin.  Bu bulgular tavsiye niteliğinde olup herhangi bir kamu zararımız yoktur. Buna izin verecek bir yönetim de yoktur. Herkesin içi de rahat olsun. ‘Önce ülkem ve milletim, sonra partim’ diyen anlayışın temsilcileri olarak, şehrimizin ve hemşerilerimizin menfaatine hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu da böyle bilinsin” diye konuştu. Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.