CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler ilçesine bağlı Yeniköy mahallesinde mısır üretimi yapan çiftçileri ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıyı yerinde dinledi. Açıklanan mısır fiyatının girdi maliyetlerini bile karşılamadığını ifade eden mısır üreticileri, önümüzdeki yıl topraklarını ekmeyeceklerini belirterek CHP’li Balaban’a yaşadıkları zorlukları anlattı.

“SENEYE KİMSE TOPRAĞINI EKEMEYECEK”

Yeniköy mahallesinde mısır üretimi yapan Coşkun Basdur, bu yıl artan girdi maliyetlerinin çiftçiyi büyük sıkıntıya uğrattığını, açıklanan 5 bin 700 lira mısır fiyatının maliyetleri karşılamadığını belirterek, artık toprağı ekemeyecek hale geldiklerini ifade etti.

Mısır üreticisi Basdur yaşadığı sıkıntıyı şu ifadelerle dile getirdi: “Bir çuval dap gübresi 920 lira olmuş. Mazot ise almış başını gitmiş.  Bu girdi maliyetlerinin yüksekliğiyle çiftçilik nasıl yapacağız. Seneye ben bu işi tekrar nasıl yapabileceğim. Artık gücümüz kalmadı. Ton başına mısıra 5 bin 700 lira fiyat açıklandı. Biz en az 7 bin 500 lira bekliyorduk. Açıklanan fiyata bile mısırımızı almayacaklar. Belki 3-4 bin liraya mısır alacaklar bizden. 27 lira fiyat açıklanan fiyatı üzümü nasıl düşük fiyata almaya başladılarsa, mısırda da aynısı olacak. Seneye artık gücü olmayan hiçbir çiftçi mısır ekemeyecek.”

“AFRİKAYA YER ARAMAYA GİDECEKLERİNE, ÇİFTÇİNE DESTEK VER”

Mısır ürecisi Coşkun Basdur, yurtdışından ithal edilen mısırın maliyetinin bile 7 bin lirasının üzerinde olduğunu ifade ederek sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “Bundan bir ay önce Ukrayna’dan ve Rusya’dan mısırı limana 6 bin 300 liraya getiriyorlardı. Sevkiyatı ile mısırın maliyeti 7 bin lirayı buluyordu. Şimdi sen nasılda 5 bin 700 lira mısırın fiyatını açıklarsın. Ukrayna çiftçisini kazandırırken, Türk çiftçisini bitiriyorlar. Birde Afrika ülkelerine ekmek için yer aramaya gidiyorlar. Bizim ülkemizin her yer tarla. Ama yetiştirmediğimiz gibi çiftçinin yetiştirmesi içinde güç bırakmadılar. Pazara gidiyorsun ateş pahası. TMO’ya üzüm verilecek yer yok, mısır alımıyla ilgili de bir şey açıklanmadı. Nasıl olacak bu çiftçinin hali. Afrika’ya yer aramaya gideceğine ver çiftçine destek üretelim, kimse mağdur olmasın.”

“ALDIĞIMIZI YERİNE KOYAMIYORUZ”

Mısır üreticisi Münir Ateş ise, çiftçinin artan girdi maliyetleri eve açıklanana düşük fiyatlar sebebiyle bir çöküşün içerisine girdiğinin ifade ederek yaşanan sıkıntıyı şöyle ifade etti: “Çiftçiler artık çökmüş durumda. Özellikle yüksek gelen elektrik faturaları bizi olumsuz etkiliyor. Mısır fiyatları ise beklediğimiz altındadır. Akaryakıt, gübre, ilaç derken girdiler aldı başını gidiyor. Önümüzdeki yıl çiftçiler artık toprağını ekmeyi bırakmak mecburiyetinde kalacak. Algısı, vergisiyle çiftçilik yapılamayacak duruma gelmiştir. Eğer durum böyle giderse bütün çiftçiler yaşanan bu olumsuzlukları boykot etmek zorunda kalacak. Elindeki toprağını ekmeyecek. Çünkü aldığımızı yerine koyamaz hale geldik.”

Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu

CHP’Lİ BALABAN İKTİDARA SESLENDİ: ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIK

Mısır üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları dinleyen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarının Türkiye’de önce yıl yıl tarımı bitirdiğini ve artan girdi maliyetleri ile çiftçiyi ölüme mahkum ettiğini savundu.

Türkiye’nin dört bir yanını tarım toprağı olmasına karşın AK Parti iktidarını yanlış tarım politikaları sebebiyle çiftçinin artık toprağını ekemez hale geldiğini söyleyen CHP’li Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Üzümü üreticilerinin sorunlarını nasıl dile getiriyorsak, büyük sorunları olan mısır üreticilerimizin de sorunlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Üreticinin her zaman kazanmasından, alın terinin karşılığını almasından yanayız. Çitçilerimiz bu yıl kadar hiçbir yıl dertli olmadılar. Çünkü AKP iktidarını uyguladığı yanlış politikalar sebebiyle önce yıl yıl tarımı bitirdiler. Ardından artan girdi maliyetleriyle çiftçimizi ölüme mahkum ettiler. Çiftçi artık toprağını ekmeyeceğini, böyle giderse önümüzdeki yıl Türkiye’yi açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını ifade ediyor. Hükümete Manisa’dan sesleniyoruz. Hükümet artık yeter. Bir an önce çiftçinin sesini duyup onlara sahip çıksınlar. Çiftçimiz ve tarım artık ölmek üzere ve can çekişiyor. Ama çiftçimizin yaşadığı bu sıkıntıların bitmesine az kaldı. CHP’nin önderliğinde Millet İttifakı iktidarında çiftçimizi yeniden eski günlerine döndürüp tekrar ‘Milletin Efendisi’ haline getireceğiz. Ne ezen ne ezilen insanca ve hakça bir düzeni kuracağız.”