CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte partisinin Manisa İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle bir araya geldi. Ziyarette CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İl Başkanı Av. Yalçın Arcak, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, il ve ilçe yönetimi ile belediye meclis üyeleri de yer aldı.

CHP İl Başkanı Semih Balaban, partinin Genel Başkan Yardımcı Ahmet Akın’ı Manisa’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal ile birlikte hem Genel Başkan Yardımcısı Akın’a hem de CHP Grup Başkanvekili Özel’e çiçek takdim etti.

FATURALAR ÜZERİNDEN İKTİDARA YÜKLENDİ

Ziyarette konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik ve doğalgaz faturaları üzerinden iktidara yüklendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, enerjiye ucuz olarak ulaşmanın bir insan hakkı olduğunun altını çizerek şu ifadelere yer verdi: “İnsan hakkı olan enerjiyi insan hakkı olmaktan uzaklaştırdılar. Enerji dediğimiz konu ulaşılabilir ve ödenebilir şartlarda olması gerekir. Ama şuanda baktığımızda esnafı, çiftçisi, emeklisi için faturalar ödenebilir olmaktan çıkmış durumda. Daha yeni bir veri geldi elimize. 2021 yılında 3,5 milyon abone elektriğini ödeyemediği için kesildi. Bir milyon abonenin ise faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesildi. Bu ülkede bu kadar büyük bir sıkıntı, bu kadar büyük bir ekonomik buhran hiçbir zaman yaşanmadı. Bunun nedeni ise beceriksiz yönetimler. Plansız, programsız ve öngörüsüz enerji politikaları. Daha yeni yaşadık. İran doğalgazı kesti, sanayi durdular. Üstüne ardı ardına gelen zamlar. Birde zamlar için şunu söylüyorlar, ‘Bütün dünyada 4-5 kat arttı’ diye aldatmacasını yapıyorlar. Daha yeni Avrupa Birliği’nin istatistik ofisi bir açıklama yaptı. Buda yetmedi OECD bir açıklama yaptı. Orada şunu diyorlar, bir yıllık enerji enflasyonu yüzde 25 diye ifade edildi. Yani Erdoğan başka bir dünyada yaşıyor. Ama gerçekler başka. Onun için vatandaşımızın her şeyi görüyor ve biliyor. O nedenle nereye gitsek millet artık isyan ediyor. Vatandaşı aldatmak ve kandırmak artık onlara bir şey kazandırmıyor. Çünkü vatandaş evine gittiği zaman buzdolabını açıyor ve içindeki manzaraya bakıyor. Ev kirası, elektrik faturası geliyor ve gerçeklerin ne olduğunu insanlar yaşıyor. Bizde yaşanan bu sıkıntıyı her fırsatta dile getiriyoruz. Ancak bunları dile getirirken de çözüm önerilerimizi muhakkak paylaşıyoruz. Bir kere biz enerjinin insan hakkı olduğunu biliyoruz ve bu faturaların ödenebilir şartlarda olması için gerekli bütün çalışmaları yaptık. Sadece iktidar gününü bekliyoruz. Ayrıca dağıtım şirketleri üzerinden milyarlarca liralık paraların şirketlere aktarılıp, milyarlarca liralık hibelerin bu beşli çete şirketlerine aktarıldığı gün ile zamanlarda milyonlarca vatandaşımızın açlıkta, karalıkta kaldığını hepimizi çok iyi biliyoruz.  İnsanlar bunları görüyor ve bizde bunları anlatıyoruz.”

“NE PLAN VAR NE PROGRAM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın konuşmasının devamında iktidarın enerji politikaları konusunda bir programının almadığına vurgu yaparak şöyle konuştu: “Kamunun rolünün enerji sektöründe hiç kalmadığı bir noktadayız. Dağıtım yüzde 100 özelleşmiş. Üretim yüzde 90 özelleşmiş. Enerji Bakanlığı enerji lobilerine teslim olmuş. Piyasayı belirleyen EPDK şirketlere teslim olmuş. Millete pahalı ve yüksek fiyatta enerjiyi artık reva görmüş bir iktidar var. İşte bu iktidarın son bulması demek, vatandaşımız her konuda olduğu gibi enerji alanında rahat bir nefes alması anlamına geliyor. Doğalgaz konusuyla ilgili olarak ta daha depoları bile doldurmayı beceremeyen bir iktidar var karşımızda. Bu olay dünyada tektir. Şuanda depolarımız hala yüzde 25 oranında gaz var. Çünkü doğalgaz depolarını dolduracak ve kötü günde doğalgazını kullanacak irade yok. Ne plan var, ne program var ellerinde. Bunun bedeli de vatandaşa ödetiliyor. Milletimizin desteğiyle yaşanan bu sıkıntıları atlatacağız. Sadece iktidar gününü bekliyoruz.”

“ARINÇ VATANDAŞIN FARKINDA OLDUĞU KONUYU DİLE GETİRMİŞ”

CHP Genel Başkanı Yardımcı Akın konuşmasını son kısmında, AK Parti Manisa İl Başkanlığı’nın iftarında konuşan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın “Milleti hitabet ile coşturamaz, konuşmayla aldatamazsınız” sözlerine değindi.  Arınç’ın sözlerinin vatandaşın boş vaatlere ve algılara artık kanmadığını bir göstergesi olduğunu söyleyen Akın şu cümlelere yer verdi: “Vatandaşı boş vaatlerle, algılarla ve aldatmacalarla kandıramazsınız. Çünkü vatandaş evine girdiğinde buzdolabındaki tabloya bakıyor. Faturaları görüyor. Hayat pahalılığı ile karşı karşıya. Bu nedenle boş vaatler ve aldatmacalar Türkiye’yi bir yere götüremez. Geldiğimiz nokta toplumun tüm kesimi isyan ediyor. Artık AKP’li’de MHP’li de isyan ediyor. Çünkü ülkeyi freni patlamış bir kamyon gibi bırakmış durumdalar. Yönetemiyorlar ve Türkiye’yi savurmaya götürüyorlar. Herkes bunun çok iyi farkında. Onun için sayın Arınç bunları dillendirmiş. Ortaya koydukları hiçbir plan ve program hedef tutmuyor. Hangi planı ortaya koysalar 20-30 yıl ötelemeye çalışıyorlar. Bu nedenle vatandaş her şeyin farkında. Sayın Arınç’ta vatandaşın farkında olduğu konuyu dile getirmiş.” Haber Merkezi