Manisa Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak ile başlayan, İl Başkanı Semih Balaban ile devam eden ve son olarak da CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in iddialarının asılsız olduğunu belirterek yanıt verdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında “İlçe ve il düzeyinde sürekli aynı konu üzerinden kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapan ilgili siyasi parti, bu kez de aynı mesnetsiz ithamlarını grup başkanvekili düzeyinde yaparak, çamur at izi kalsın anlayışıyla kurumumuzu ve Sayın Başkanımız Cengiz Ergün’ü töhmet altında bırakmaya çalışmaktadır.” ifadeleri yer alırken son kararı mahkemenin vereceği belirtildi.

Büyükşehirden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Öncelikle Karakoca mahallesindeki eko turizm alanı ile ilgili gerçek dışı iddialar ortaya atılmıştır. İlgili konuda yapılan 1/5000 ölçekli imar planları, Büyükşehir Belediye Meclisimizde AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve BBP’nin oybirliğiyle kabul edilmiş ve 30 günlük askı sürecinde herhangi bir itiraz olmamıştır. 1/1000’lik Planlara ise sadece CHP’li meclis üyeleri red oyu vermiştir. Sonrasında ilgili siyasi parti tarafından yargıya taşınmış ve atanan bilirkişiler, raporunu mahkemeye sunarak ara karar verilmiştir.

Dava konusu 1/1000 ölçekli uygulama imar planının çevre düzeni planlarına aykırılık teşkil etmediği, planlamanın kademenin birlikteliği ilkesine uygun olduğu bilirkişi raporunda tespit edilmiştir.

Yine bilirkişi raporunda 1/100000 ölçekli çevre düzeni planı, eko turizm alanı için önerilen yapılaşma koşullarına uygun olması nedeniyle şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olduğu kararı ortaya çıkmıştır.

Aynı bilirkişi raporunda dava konusu parselin Orman’dan alınan izinlerinin şehircilik ilkeleri ve imar mevzuatına aykırı olmadığı ve uygun olduğu kararı ortaya çıkmıştır.

Yine bilirkişi raporunda içme suyu havzasına ilişkin yapılan incelemede eko turizm alanı kullanım kararının içme suyu kullanma suyu kullanılmasına dair yönetmelik hükümlerine uygun olduğu kararı verilmiştir.

Bilirkişi raporunun son maddesi de ilgili siyasi parti tarafından propaganda haline getirilmeye çalışılan alanın SİT alanı olduğuna dair iddiadır. Bu konu da, mahkemeye sunduğumuz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 18.02.2022 tarih ve 2981140 sayılı yazısıyla açıklığa kavuşmuştur. Tüm bunlara rağmen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün şahsına ve ailesine yönelik siyasi söylem ve hakarete varan asılsız iddiaların kamuoyunda bir karşılığı ve etik açıdan doğru olmadığını belirtiyoruz. Bu bağlamda yer sahibinin kimliği üzerinden tartışma oluşturmak da, etik ve ahlaki ilkelere uygun olmamaktadır. Yapılan her işlem belediyemiz ve belediye meclisimizce kanun ve mevzuatlar çerçevesinde uygulanmaktadır.

750 Kırsal Mahallenin 252’sinin Alt ve Üstyapısı Yapıldı

Aynı grup başkanvekili, Karakoca Mahallesi’ne altyapı ve üst yapı çalışması yapıldığını ancak emsal köylerde böyle bir çalışma yapılmadığını iddia etmiştir. Manisa’mızda 750 kırsal mahallenin 252’sinde şu ana kadar altyapı ve üst yapı çalışmaları MASKİ Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış, köylerimiz modern altyapının yanı sıra merkez mahalleler gibi güzelliğe kavuşmuştur. Birçok köyümüzde de devam eden çalışmalarımız mevcuttur. Talep edilmesi halinde MASKİ Genel Müdürlüğümüz, CHP’li yöneticilere yapılan çalışmaları göstermekten memnuniyet duyacaktır. Bu yanıltıcı beyanın takdirini de kamuoyuna bırakıyoruz.

TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN 33 YILDIR YAPILAMAYAN İMAR PLANLARINI YAPACAĞIZ

Sayın grup başkanvekilinin bir diğer iddiası da imar plan çalışmalarımız ile ilgilidir. Manisa’mızda 33 yıldır yapılamamış olan imar planları Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyelerimiz, meclis üyelerimiz, komisyonlarımız ve ilgili teknik ekipleri tarafından ince elenip sık dokunarak, gece-gündüz çalışılarak, yoğun bir çaba sonucunda Büyükşehir Belediye Meclisimize getirilmiştir. İddia edildiği gibi, imar plan çalışmaları Bengü Türk TV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Turgut tarafından değil, yaptığımız ihale sonucunda ihaleyi kazanan yüklenici firma tarafından yapılmıştır.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİMİZİN İŞLEVSİZ GÖSTERİLMESİ KABUL EDİLEMEZ

Yüklenici firma tarafından hazırlanan taslak planlar, Büyükşehir Belediyemiz, Yunusemre Belediyemiz ve Şehzadeler Belediyemizin teknik ekipleri, meclis üyelerimiz ve imar komisyonu üyelerimizin yoğun, meşakkatli ve gece-gündüz özveriyle çalışmalarıyla yürütülmektedir. Bu çalışmalarla ilgili kamu kurumları, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile toplantılar yapılarak görüş ve önerileri alınmıştır. Bu yoğun çalışmalar sonrasında etaplar halinde meclisimize gönderilip, burada oylamaya sunulmaktadır. Hal böyleyken, ilgili grup başkanvekilinin ortaya attığı iddialar meclis üyelerimizin bu emeklerine haksızlık olmakla birlikte Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’ni işlevsiz göstermek anlamına gelmektedir. Bu durumu kabul edilemez buluyor, aralarında CHP’li meclis üyelerinin de bulunduğu komisyonlarımız ile meclisimizin böyle bir karalamayla karşı karşıya olmasından dolayı üzüntümüzü belirtiyoruz. Bunun da takdirini değerli kamuoyuna bırakıyoruz.

Şehzadelerde konteyner kenarına terk edilen atıklar toplanıyor Şehzadelerde konteyner kenarına terk edilen atıklar toplanıyor

MİMAR SİNAN BULVARINDA 698 PARSEL SAHİBİ FAYDALANACAK

Sayın grup başkanvekilinin iddiasına konu olan Alparslan Türkeş Kavşağı ile Otogar Kavşağı arasında kalan bölgede bütünleşik bir düzenleme yapıldığı ve bazı parsellere özel bir düzenleme yapılmadığını da bir kez daha vurgulamak isteriz. Bu plan; Mimar Sinan Bulvarı Prestij Aksı olarak düzenlenen caddede 698 parsel sahibini kapsamaktadır. İddia edildiği gibi, planlama kararları sadece Sayın Başkanımızın ailesine ait olan parselleri değil cadde boyunca devam eden bu parsellerin tamamını içermektedir. Tüm bunlara rağmen Başkanımız Sayın Cengiz Ergün, Cumhuriyet Halk Partili iddia sahiplerine çağrıda bulunmuş, “Mimar Sinan Bulvarı’nda verdiğimiz bu imar uygulamasını eski haline dönüştürelim diyorlarsa ben varım” demiştir. Bu çağrıya da muhataplar tarafından hiçbir şekilde dönüş yapılmamıştır.

BU İDDİALAR SAYIN BAŞKANIMIZI VE AİLESİNİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMAKTADIR

Sonuç olarak bu asılsız iddialar; Sayın Başkanımızı, kurumumuzu ve Başkanımızın ailesini töhmet altında bırakmaktadır. Söz konusu imar planları Büyükşehir Belediye Meclisimizde bulunan tüm siyasi partilerin (AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve BBP) oy birliği ile onaylanmıştır. Askı sürecinde de Büyükşehir Belediye Başkanımızın ailesine ait olan yerlere de herhangi bir itiraz gelmemiştir. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.