18 Ocak 2020 Cumartesi - 04:22:20

SON DAKİKA

BİZ ANADOLU'YUZ

ZERRİN AĞAR

28 Kasım 2017 Salı | 1716 Okunma


İçişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde bir proje hayata geçirildi; 'Biz Anadolu'yuz Projesi'. 180 günlük eylem planı kapsamında hayata geçirilen "Biz Anadolu'yuz Projesi" ile, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 21 ilden seçilen 15 yaş ve altı 50 bin ögrencinin ülkemizin farklı şehirlerini ziyaret etmeleri sağlanarak, iller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması ve kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması hedefleniyor.

Proje ortağı olan ilimiz, Elazığ iliyle eşleştirildi. Elazığ’dan her etapta 180 öğrenci olmak üzere toplam bin 800 öğrenci Manisa’ya gelecek.

Manisa Valiliği Proje Yürütme Kurulu'nda, Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Proje Koordinatörü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammet Çetin, Grup Sorumluları Ali Rıza Çevik Ortaokulu Müdürü Fevzi Yıldız, Atatürk Ortaokulu Müdürü Serdar Dinçer, Çağatay Uluçay Ortaokulu Müdürü Mehmet Göksu, Merkez İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mevlüt Baki Tunç, Murat Germen Ortaokulu Müdürü Ercan Ayyıldız, Mesir Ortaokulu Müdürü Nazmi Dönmez, Şehit Halis Demir Ortaokulu Müdürü Ali Osman Coşkun, Şehitler Ortaokulu Müdürü Tayfun Sarıbeyler, Cemal Ergün Ortaokulu Müdürü Abdurrahman Şam, Vestel Ortaokulu Müdürü Mustafa Köseler yer alıyor.

Projenin ilk etabı, 13 Ekim 2017 Cuma günü 180 kişilik öğrenci grubunun ilimize gelmesiyle başlamış oldu.

Öğrenciler 3 günlük Manisa ziyaretlerinin birinci gününde Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikaları gezerek yapılan üretimleri yerinde görme imkanı buldular. İkinci gün Salihli ve Akhisar'ı gezen konuk öğrenciler akşam da Forum Magnesia Alışveriş Merkezi'nde film izlediler. Misafir öğrenciler 15 Ekim Pazar günü Manisa merkezdeki tarihi ve turistik yerleri gezerek daha sonra Elazığ'a dönmek üzere ilimizden ayrıldılar.

Gerçekten çok güzel bir proje, her kademesinde yer alan kişileri ve tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Çocukların ilk kez uçağa binmeleri, belki de hayatlarında hiç görme fırsatı bulamayacakları illeri bu projeyle tanımaları evet çok önemli ama, benim bu projede dikkat çekeceğim konu daha bir başka.

"Biz Anadolu'yuz Projesi' bırakın illeri tanımayı, bırakın ilk kez uçağa binmeyi, bırakın gezmeyi görmeyi, kalplerin buluşmasına vesile oldu.

Projeye, yürütme kurulunca görevlendirilen okulların öğrencileri ve velileri de dahil oldu. Nasıl mı? Elazığ'dan gelen öğrenciler Manisalı öğrencilerin evlerinde yatılı olarak misafir edildi. İşte, Biz Anadoluyuz Projesi'nin kalbi tam burası oldu.

Gönüllü öğrenci ve veliler Elazığ'dan gelen öğrencileri öyle güzel karşıladılar, öyle güzel karşılık buldular ki; iki gün boyunca sadece ve sadece akşam geçirilen 3-4 saat ile kahvaltılarda geçirilen kısacık zaman bile çok sıcacık, çok samimi, çok yürekten yaşandı. Uzun yıllar birbirlerini tanıyorlarmış gibi keyifliydi.

Tüm bu duyguların samimi olduğu, öğrencilerin Manisa'dan ayrılacağı gün daha da gözler önüne serildi. Çok kısa bir zaman diliminde çok samimi, çok temiz duyguların hissedildiği, gözlerden süzülen yaşlardan, ayrılacak olmanın hüznünden anlaşılıyordu.

Nereden mi biliyorum? Çünkü, biz de gönüllü aile olarak Elazığlı iki çocuğumuzu misafir ettik, bu duyguları yürekten hissettik.

İlk etap tecrübe olduğu için bazı aksaklıklar göze çarpmadı değil. Çocukların akşam yemeğinden sonra değil de öncesinde ailelerle buluşması ve hep birlikte akşam yemeğinde olunması bence yerinde olur daha fazla vakit geçirilmesi açısından. Bir de hazırlanan gezi programına ev sahibi çocukların da dahil edilmesi kaynaşmaları yönünden daha faydası olur düşüncesindeyim. İlk grubu evlerine yolcu ettikten sonra İl Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammet Çetin'le olan görüşmemizde bunları aktardığımda aynı şekilde düşündüklerini ifade etmişti.

Projenin ikinci etap öğrencileri 1 Aralık 2017 Cuma günü, üçüncü etap öğrencileri de 8 Aralık 2017 Cuma günü Manisa'ya gelecekler. Amacına ulaşacağına inandığım projenin her etabında eminim ki ilkinde yaşanan tüm samimi duyguların hepsi hissedilecek, belki de fazlasıyla.

Böyle projelere sahip çıkın ki, hayatın içerisinde sevgiyle, yüreğinizle yer alın.

ZERRİN AĞAR

28 Kasım 2017 Salı | 1716 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks