12 Aralık 2018 Çarşamba - 20:09:10

SON DAKİKA

İÇ DÜNYAMIZIN GİZEMLİ ANATOMİSİ

YAVUZ ELEMAN

9 Ekim 2018 Salı | 339 Okunma


Merhabalar…

Bugün, Dünya Ruh Sağlığı Günü. Tam da uzmanlık alanımı ilgilendiren bir günde sizlere “merhaba” diyor olmak hoş bir tesadüf.

Ancak bugün tesadüfleri değil iç dünyamızın bize ne anlattığını konuşacağız.

Buyurun başlayalım!

Yapılan araştırmalar, günümüzde her dört kişiden birinin yaşamlarının bir döneminde ruhsal problemlerden etkilendiğini ortaya çıkarmıştır. Bu oranın 70 yaş üzeri kişilerde ise yüzde 50’nin üzerinde olduğu da tespit edilmiştir. Dünya üzerinde ise 450 milyondan fazla kişinin ruh sağlığı problemi yaşadığı ve bu kişilerden sadece 20 milyon kişinin psikolojik destek aldığı ortaya çıkmıştır. Kişilerin bu yaşamış olduğu en yaygın psikolojik problemler ise; davranış bozukluğu, depresyon, şizofreni ve alkol kullanımı olarak gözlenmiştir.

Sağlık; bedensel, ruhsal ve toplumsal iyilik hali olarak tanımlanır. Ancak bu oldukça genel bir tanımdır. Ruh Sağlığını net bir şekilde tanımlamak daha zordur. Ruh Sağlığı; kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içerisinde olma hali diyebiliriz. Ancak bu noktada da bu uyum ve denge olma halinin kesin ve kati kuralları yoktur. Bireysel özellikler göz önünde bulundurulduğunda esneklik gösterebilir.

Ruh sağlığı yerinde olan veya ruh sağlığı açısından iyi durumda olan kişilerin bazı özellikleri şunlardır;

-Kendisi ile barışık ve uyum içerisinde olan, yakın ve uzak çevresiyle sağlıklı bir iletişim kurabilen, kendine güvenen, karşılaştığı zorluklarla mücadele edebilen ve bu konuda kendine güvenen, kendi işini severek yapan ve çaba göstermeyi başarabilen kişilerdir.

Günümüzde insanlar sağlıklı bir kişi olmanın fiziki anlamda olduğu görüşündedirler. Ancak fiziki anlamda sağlıklı olmak tam olarak sağlıklı bir kişi olmak demek değildir. Sağlıklı olmak için ruh sağlığımıza da önem vermeliyiz. Günümüzde insanlar fiziki sağlığına daha çok önem vermektedirler. Fiziki olarak bir problem yaşadıklarında hemen yardım almayı isterler, hastanelere tedavi olmak için hemen gidebilirler. Ancak söz konusu ruh sağlığı olduğunda bu özveriyi göstermezler. Bu konuda toplumdaki yanlış algılardan ve damgalamalardan korktukları için tedavi olmayı önemsemezler. Maalesef ki bu durum hala devam etmekte ve hızla artmaktadır.

İnsanlar gündelik hayatlarında birçok kez istemedikleri veya onları mutsuz eden olaylarla karşılaşırlar. Her bireyin bu mutsuz durumdan kurtulmak için kendine özgü yöntemleri vardır. Bazılarımız bu problemin üzerine gidip bazen yakın çevresinden bazen de profesyonel yardım almak ister. Bazılarımız ise bu problemin kendiliğinden geçebileceğini düşünerek görmezden gelmeye çalışırlar. Bu durumlarda yapılması gereken en sağlıklı yol bu alanda uzman kişilerden profesyonel bir yardım almaktır.

Ruh sağlımızı olumsuz anlamda etkileyen birçok etmen veya olay vardır. Bunlara örnek verecek olursak; ikili ilişkilerde yaşanılan kötü deneyimler, yaşamdaki anlam arayışı, yoğun iş temposunda sosyallikten uzak bir yaşamın varlığı, insanların yaşamlarında ulaşılamayacak hedefler koyması, yakın çevreden sevilen bir yakının kaybı, toplumsal içinde bulunduğu ekonomik ve psikolojik ortam gibi faktörleri sıralayabiliriz.

Sonuç olarak Ruh Sağlığı fiziki sağlığımız kadar önemlidir. Bu konuda gereken önem ve özveri sağlanmalıdır. Dikkat edilmemesi durumunda karşılaşılan problemler kalıcı hale gelebilir ya da yeni problemlerin çıkmasına neden olabilir.

 

YAVUZ ELEMAN

9 Ekim 2018 Salı | 339 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SPORCU BAŞKANDAN AMATÖRE DEV DESTEK
SPOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi, amatör spor kulüplerine yaptığı maddi desteklerine bir yenisini daha ekledi.
12.12.2018

21

VALİ DENİZ GAZİLER DERNEĞİ'Nİ AĞIRLADI
SIYASET
Vali Ahmet Deniz, bir ay önce Manisa'da göreve başlaması nedeniyle ‘hayırlı olsun' ziyaretinde bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım ve yönetimini makamında ağırladı.
12.12.2018

16

GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN BAŞKAN ÇERÇİ'YE ZİYARET
SIYASET
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen genel kurul ile Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na seçilen Ali Filizkan ve yönetimini ağırladı.
12.12.2018

21

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks