17 Ekim 2019 Perşembe - 15:29:13

SON DAKİKA

YENİ YIL SEVGİ DOLU OLSUN

NURAY ÇEVİRMECİ

25 Aralık 2017 Pazartesi | 2198 Okunma


Her Aralık ayında, 365 günün hesabını tutmaya başlarım. Her günü, her ayı düşünürüm. Bir yılda neler yaptım, kendime neler kattım diye…

Eski yılı uğurlarken yeni yıldan bir sürü beklenti içinde dualarla, hayallerle gireriz yeni yıla. İyi güzel, hoş da biz ne yaparız koca bir yılda… Bize kocaman gelen 365 günde sayılı ömrümüzde bu dünyadan geçerken kendimizi geliştirecek neler yaparız bir düşünelim.

Mesela önce, acılarımızı saralım, sonra kırgınlıkları tamir etmeyi öğrenelim. Canımızı yakanları affedelim mesela… Affetmek en büyük olgunluk bu hayatta. Küstüklerimiz, kızdıklarımız hepsi ama hepsini eski yılda bırakalım. Yeni bir sayfa açalım, yeni yılda hayata...

Bırakın onları hafifleyin önümüze yeni yıla, yeniliklere bakalım.

Yeni Yıl demek değişim demek.

Her yeni yılda bir şeyler katın kendinize, ya da sizi sıkan yükleri atın üstünüzden ki değişimle, yenilikle adım atın yeni bir yıla. Bunları yapmazsanız sadece takvimlerden ibaret olur yeni yıllar.

365 gün geçer, siz her yıl dileklerle girer yeni bir takvim alır asarsınız duvara… Yeni Yıl Takvimlerde kalmasın.

Yeni bir kitaba başlayın mesela… Kendinizi eğitin, hem ruhunu, hem bedenini eğit ama. Öyle klasik diyetlere başlamayın lütfen. Çünkü bunlara bende başlıyor devam ettiremiyorum. Hayata Dair, size anlam değer katacak, sizi siz yapan değerlerden bahsediyorum. Bir çiçeği sevin, besleyin büyütün. Bir öğrenci okutun, şartlar el vermiyorsa derslerine yardım edin. Hatta oyun oynayın sevginizi gösterin. Dünyayı sevgi ve güzellik kurtaracak çünkü. Yürekten gelen ne varsa, samimi onların değeri yok bu dünyada. Şu ölümlü dünyada lütfen kendinizi mutlu edin önce. Çünkü siz mutlu olursanız etrafınızdakilerde mutlu olur. Ve inanın her şey küçük mutluluklarla başlar siz severseniz büyür. Geçmişi ve geleceği bir an unut. Şimdiyi yaşa.

Her şey sende gizli bunu unutma. Sadece pes etmeden devam edenler yolun sonuna ulaşıyor. Ve sevgi her şeyin ilacı, her derdin devası sevginin iyileştiri dinlendiri gücünü kullanın.

Tıpkı Buğday yarışması hikayesi gibi;

En iyi buğday yarışmasında senelerdir katılan bir çiftçi, büyük ödülü o yıl da kazanmıştı. Yarışmayı izleyen gazeteciler, çiftçiden bu başarısının sırrını öğrenmek istediler. Çiftçi, bu sırrın, kendi buğday tohumlarını komşularıyla paylaşmasında yattığını söyledi.

Gazeteciler bu cevaba çok şaşırdılar:

“Onlar sizin rakibiniz olarak yarışmaya katılıyorlar. Buna rağmen, ne diye tohumlarınızı onlarla paylaşıyorsunuz?” diye sordular.

Çiftçi:“Neden olmasın?” dedi. “Bilmiyor musunuz: Rüzgâr, olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır. Bu bakımdan, komşularımın kötü buğday yetiştirmeleri demek, benim ürünümün de iyi olmaması demektir. En iyi buğdayı yetiştirmek için, komşularımın da iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekiyor.”

Sevgi ve bilgi en yakılarımızdan başlar ve yayılarak çoğalır. Mutlaka bize döner.

***

Manisa’nın Lezzetleri programımı hepiniz seyrediyor çok güzel yorumlar yapıyor ve mahallelerinize çağırıyorsunuz hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 2018 de Manisamızın 17 ilçemizin 1088 mahallemizin tüm mahallelerini dolaşıp yöresel lezzetlerimizi, kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi tanıtmaya devam edeceğiz.

Yılbaşı sofrası hazırlığı çok telaşlı. Yılbaşı sofralarınız için çok güzel menüler hazırladık programımız 30 Aralık 2017 Cumartesi saat 12.00 de manisawebtv.com da mutlaka izleyin bu pratik ve lezzetli tarifleri çok seveceksiniz.

Ve 2018 senden beklentimiz çok, biz elimizden gelen mücadeleyi yapacağız bak yukarda saydım. Lütfen sende önce güzel Ülkeme,şehrime barış, huzur, birlik ve beraberlik içinde yaşamayı nasip et. Bize güzellikler getir.

2018 sevgi dolu, hayallerinizi gönlünüzce yaşayacağınız bir yıl olsun.      

Sevgi ile kalın…

 

NURAY ÇEVİRMECİ

25 Aralık 2017 Pazartesi | 2198 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks