16 Temmuz 2019 Salı - 13:19:53

SON DAKİKA

EKSİKLERİMİZLE TAMAMLANIYORUZ

NURAY ÇEVİRMECİ

28 Mart 2017 Salı | 2207 Okunma
Hayat bizim bakışımızda gizli, hayatın içindeki güzellikleri bulmak çokta zor değil aslında…
Mutluluk hayata bakışınızda, ufak şeylerle mutlu olabilmek ve şükür edebilmekte…
‘'Mutluluk insanın kendi elinde kızım'' derdi babam. Zor şartlarda yaşıyor olabilirsin, sıkıntılı, yorgunsundur ve seni canından bezdirmiş kişiler olabilir, omuzların sorumluluklarını taşıyamaz hale geldiğinde; işte o anlarda senden daha zor şartlarda yaşayanları düşün.
Aklına benim sözlerim gelsin. Sen doğru bildiklerini yap, yaşa, yanlışlar zamanı gelince doğrulur ya da kaybolur ve nihayet Hak yerini bulur !
Ağustos böceklerinin kış gelince ölmesi gibi, bu hep böyledir, böyle devam eder.
Hayata direnmek, doğru, ilkeli olmak öğretildi bana.
Hayata tutunmak hepimizin görevi, yaşam mücadelesi.
Öğrenciyken ders çalışmak, büyüyünce erken saatte kalkıp işe gitmek, hep direniyoruz işte bir şekilde…
Sağlıklıyken ufacık şeylere, hastayken de sağlıklı günlere direniyoruz. Başkalarının hayalleri olan şeyleri kafamıza takıp sıkıntılara direniyoruz bazen…
Bazen yaşam çok zor olsa da; yaşamak için sebeplerin vardır.
Annelik, babalık gibi hayatın içinde taşıdığımız sıfatlar ve sorumluluklar gibi…
Çok özel anne babalar var. Engelli ve bazı özel hastalıkları yaşayan çocukların anne babaları. Onlar çok özel kişiler. Hayata karşı verdikleri mücadeleyi takdirle izliyorum.
Çoğu zaman onların bu güçlü duruşunu kendime örnek alıyorum.
Hepimizin eksikleri var ve bu eksiklerimizle tamamlanıyoruz.
Manisa'da 1 yıl önce Manisa Organik Yaşam ve Çölyak Derneğini kuran sevgili Halim ve Özlem Şivecan'ın derneklerinin 1. Yıldönümü kutlamalarına katıldım. Kızları Duru'ya 3 yaşında Çölyak teşhisi konmasıyla başlamış Çölyakla mücadeleleri. O güne kadar onlarında haberi yokmuş bu hastalıktan. İkiside girişimci ruhları ve kendileri gibi olan ailelere destek olmak amacıyla kurdukları derneklerinde 1. Yılı doldurdular.
Gluten ve Çölyak çoğumuzun farkında olmadığı konular. Oysa ki Çölyak bir hastalık ve hepimiz farkında olmak ve toplumda farkındalık oluşturmak zorundayız. İnsanın en çok yemek istediği zamanlar çocukluk çağı ve bu yaşta Çölyak hastasıysanız normal bir kafede yemek yiyemezsiniz.
Bir çok hastalık gibi bu hastalığı yaşayan aileler kendilerini yalnız hissetmemeli. Hastalığın tedavi süreci ve beslenmesi zaten çok masraflı. Aileler hem maddi hem manevi olarak zorlanıyor.
Zira Türkiye'de yaşayan çölyaklılar için en büyük sorun, toplum içindeki yaşantı(larının) kendilerine getirdiği sıkıntılardır. Bu sıkıntıları aşamıyor olmak onlar için temel bir sorundur.
Çölyak, glutensiz ürün tüketme zorunluluğu olan insanların yaşadığı bir ince bağırsak rahatsızlığıdır.Tedavisi şimdilik mümkün olmayan çölyak, onlar için aynı zamanda zorunlu bir yaşam biçimidir.
Çünkü,çölyak teşhis edilinceye kadar ki süreçte hastalık, teşhis edildikten sonra ki süreçte ise bir yaşam biçimine dönüşüyor. Tedavisi olmayan bu hastalığın tek çaresi, çölyak diyetine uyum sağlayıp, ömür boyu glutensiz yaşamaktır.

İşte bu evrede onları anlamamız çok önemli bir husustur.
Çölyak hastalığı tanıtılmalı ve herkes gluten konusunda bilgilenmeli. Toplumda Çölyakla ilgili farkındalık oluşturabilirsek kendi adıma çok mutlu olacağım.
Hayat boyunca hepimizin eksikleri var birbirimizin eksiklerini tamamlıyoruz. Tamamlanarak bütün oluyor, birbirimizi mutlu ederek mutlu oluyoruz aslında…
Sevgi ile kalın…

NURAY ÇEVİRMECİ

28 Mart 2017 Salı | 2207 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

15 TEMMUZ'DA MEYDAN TIKLIM TIKLIM DOLDU!
SIYASET
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Manisa'da "15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü" ve ardından Cumhuriyet meydanından program düzenlendi
16.7.2019

174

MUSTAFA ÇAKIR MANİSA BBSK'DE
SPOR
Manisa Büyükşehir Belediyespor, kadrosunu stoper takviyesiyle güçlendirdi.
16.7.2019

145

BÜYÜKŞEHİR SEZONU AÇTI
SPOR
2019-2020 futbol sezonunda TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta mücadele verecek olan Manisa Büyükşehir Belediyespor, Afyon'da yeni sezon hazırlıklarına Teknik Direktörü İlker Püren yönetiminde dün akşam yaptığı antrenmanla başladı.
16.7.2019

151

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks