17 Ekim 2019 Perşembe - 15:29:24

SON DAKİKA

11 AYIN SULTANI RAMAZAN

NURAY ÇEVİRMECİ

28 Mayıs 2018 Pazartesi | 1756 Okunma


11 ayın Sultanı, bütün yılın yükünü sırtına alıp, bütün günahları ve kötülükleri bu dünyadan uzaklaştıran sabır, huzur, rahmet ve bereket ayı Ey şehri Ramazan…ne çabuk geçiyor sende günler yardımlaşma, hem ruha hem bedene detoks… 14 günü geride bıraktık bile.

Çocukluğumda Ramazan yazın en sıcak aylarına denk gelirdi. Ramazan gelmeden önce evler temizlenir, babam ramazan alış verişi ile mutfağı ramazana hazırlardı. Ananem ramazan arifesinde sahur için meşhur Selanik böreklerini açardı. Annem rengarenk kavanozlarda reçellerini raflara sıralardı.

Ramazan ayı boyunca evimizde misafir eksik olmadığı için genelde sahura kadar oturur davulcunun gelmesini balkonlarda beklerdik.
Ramazanda iftar davetleri çok olurdu. Komşu, akraba, herkes birbirini iftara davet ederdi. İftar saatine yakın çarşı hareketlenir, herkesi iftara yetişme telaşı sarardı. Topun patlamasıyla oruçlarımızı açardık. İftarda sıcacık ramazan pidesi ve ananemin elleriyle hazırladığı tarhana çorbasını içmenin zevki paha biçilmezdi. Çorbadan sonra akşam namazı için yemeğe ara verilirdi. Ramazanın ilk iftarında babacım kendi elleriyle güveç yapardı. Güveçten sonra tereyağlı pilav ya da makarna, kuru meyvelerden yapılan komposto, ananemin deyimiyle hoşaf ile sunulurdu.

İftardan sonra erkekler teravih namazına uğurlanır. Evde kalan bayanlarda namazdan sonra tamamlayamadıkları günlük sohbetlerine devam ederlerdi. Camiler mahyalarla süslenirdi.

Bana göre o devirde Kuran’ın manasını bilen çevremdeki tek insan babamdı. Arapça bilir, anlayarak okur ve yazardı.

Kuran’ın insanlara doğruluğu, erdemi, harama itibar etmemeyi ve kul hakkı yememeyi, hoşgörüyü öğütlediğini söylerdi. Nur içinde yat babacım, bana da iyi ki öğretmişsin, her okuyuşumda içimi aydınlatan huzur bulduğum Kuran’ı …

Eski ramazanları özledim galiba… Ya da çocukluğumu özledim…

Bu özlem hepimizin içinde var biliyorum.

Özlemimizi biraz olsun azaltmak ve eski ramazanları yaşatmak bizlerin elinde, modernleşmek adına gelenek ve göreneklerimizi unutmadan unutturmadan genç nesillere aktarmak bizlerin elinde…

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla başlamış olduğumuz Manisa web tv de yayınlanan Manisa’nın Lezzetleri yemek programımızda en büyük amacımız eski gelenek ve görenekleri, yöresel lezzetleri gelecek nesillere aktarmak
  1. Bölümünü çektiğimiz programımızın Mayıs ayı sponsoru Simit Dünyası Manisa’da bir ilki başlattı. İzmir’in boyozu gibi artık Manisamızın da taban simidi tescillendi. 43 yıllık bir marka Manisa Simit Dünyası nohut mayasından yaptığı taban simidinin tescil ve coğrafi işaretini Manisa’ya hediye etti.


Manisamız hak ettiği tanıtım ve güzelliklere erişiyor.

Sevgi ile kalın…

 

NURAY ÇEVİRMECİ

28 Mayıs 2018 Pazartesi | 1756 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks