20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:02:18

SON DAKİKA

YENİ YIL UMUT OLSUN

NACİ AKIN

27 Aralık 2017 Çarşamba | 1410 Okunma


            İyileriyle, kötüleriyle koca bir yılı geride bıraktık. Geriye dönüp geçtiğimiz yıllarda neler söylemişiz diye baktığımda, hep ayni şeyleri söylediğimizi, aynı temennilerde bulunduğumuzu, aynı umutları beslediğimizi görüyorum. Olsun! İyi dileklerde bulunmak, umut etmek güzel şeydir. Bu sene de hep güzel dileklerde bulunalım. Umutlarımızı bir sonraki yıla taşıyalım.

            Yılın son haftasına girdiğimizde KHK tartışması gündeme damgasını vurdu. Hele bir 121inci madde var ki akıllara ziyan. Bu tartışma çok sürer, yeni yıla da maalesef bu tartışmalarla girileceğe benziyor. Allah korusun bu maddenin suiistimal edilerek iç savaşa davetiye çıkarılacağı endişelerini taşıyanlar da hiç az değil. Neyse… Bu yılın son yazısında bu konuya hiç de girmeyi arzu etmiyorum.

            2017’ye girerken 2016’nın 15 Temmuzunda gerçekleşen hain darbe teşebbüsünün izlerinin silinmesi umuduyla girmiştik. Peki silinebildi mi? Hayır, hala başıbozukluk sürüyor, siyasi ayağı hala muamma. Kimse o alana girmeye teşebbüs dahi etmiyor. Kim neden korunmaya çalışılıyor, niçin üzerine gidilmiyor, anlayabilen varsa bana da izah etsin. Kutsal savunma hakkı kısıtlanarak adeta AİHM’e davetiye çıkarılıyor. Bir kişi hem Ergenekoncu hem de Ergenekon kumpasını kuran FETÖ’nün yanlısı olabilir mi? Maalesef gelecek yıl da bunları tartışmaya devam edeceğiz.

            Hep iyi şeyler umalım istiyorum ama görünen köy kılavuz istemez misali kötümser tablo hep önüme çıkıyor. Gene de biz iyi dileklerde bulunalım. Kötüleri değil hep iyi şeyleri konuşalım istiyorum. Bakalım dünyada yolcu etmek üzere olduğumuz yılda ne gibi iyi şeyler olmuş?

            Küresel ısınmaya karşı mücadele için Paris Anlaşması bu yıl birçok ülkenin katılımıyla imzalandı.

            Cinsel tacize karşı bilinçlenme arttı ve yeni bir sosyal hareket başlatıldı. Bu harekete ülkemizden de geniş katılım oldu.

            Kar leoparları nesillerinin tükenmesinden kurtuldu.

            Suudi Arabistan’da ilk kez kadınlara otomobil kullanma izni çıktı.

            Yapay zeka yatırımları arttı, insan sağlığı teşhis ve tedavi alanında kullanılmaya başlandı. kültür sanat ve daha birçok alanda yapay zeka kullanımlaya başlandı.

            A.B.D Başkanı Donald Trump’ın akıllara ziyan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşılık, Birleşmiş Milletler genel kurulu rekor bir oy çokluğu ile net tavrını ortaya koydu.

            Ortadoğu büyük ölçüde IŞİD terör örgütünden temizlendi.

            Amerikalılar 50 dilde anında tercüme yapan kulaklık icat ettiler. Şimdilik sadece A.B.D’de piyasaya sürüldü yeni yılda tüm dünyada satışta olacak. Böylelikle yabancı dil bilmeyen gezginler muhataplarıyla kendi dillerinde kolayca anlaşabilecekler.

            Türkiye’de ampute milli futbol takımı dünya şampiyonu oldu.

            Daha çok şey sıralayabiliriz, tabi herkese göre de iyi şeyler, güzel ve mutlu şeyler farklılık gösterebilir. Benim iyi gördüğüm bir başkasını mutsuz edebilir. O yüzden 2017 de insanlığı gülümsetebilecek, olumlu bulduğum konuları sıralamaya çalıştım.

            Dedim ya! 2017’nin bu son yazısında kötülüklerden, çirkinliklerden, olumsuz olaylardan söz edip canınızı sıkmak, umutsuzluk saçmak istemedim. İnşallah 2018 yılı daha iyi, daha güzel daha sevindirici olaylara vesile olur.

            Hepinize mutlu ve umutlu bir yeni yıl dilerim. Mutlu olun, sağlıkla kalın…

NACİ AKIN

27 Aralık 2017 Çarşamba | 1410 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

144

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

112

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

110

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks