20 Temmuz 2019 Cumartesi - 16:44:17

SON DAKİKA

YENİ YIL GELİYOR, YA! KUDÜS NE ALEMDE

NACİ AKIN

20 Aralık 2017 Çarşamba | 1443 Okunma


Yılın son günlerini yaşıyoruz. A.B.D Başkanı Donald Trump’ın akıllara zarar Kudüs kararı yılın son ayına damgasını vurdu. Ne oldu, ne bitti? Bir ilerleme kaydedildi mi? Ne gezer? Anlaşılan o ki; 2019 yılına Kudüs faciasının izlerini taşıyarak gireceğiz. 2019 yılına başta Trump olmak üzere tüm marazlı zihniyetlerin ıslah olarak girilmesi dilek ve temennisiyle yazımıza başlayalım.

            Geçtiğimiz hafta iki gün üst üste Filistin sorunu ve Kudüs meselesini biraz da tarihi gerçekler ışığında anlatmaya çalıştım. Elbette daha yazacak çok şey var. Kim nerede hata yapıyor? Türkiye’nin ve gelmiş geçmiş Türkiye’yi yönetenlerin yaklaşımları doğru mudur? Diplomaside nerede eksikliklerimiz oldu? Mavi Marmara hadisesi neydi, sonuçları nasıl oldu? BOP tezgahına nasıl gelindi? A.B.D ve Trump ne yapmak istiyor? Bütün bunları ilerleyen günlerde elbette konuşacağız.

            Geçen hafta watssapta bir video dolaşıyordu. Bir delikanlı aracının direksiyonuna geçmiş, kamerayı açmış, hem sürüyor hem konuşuyordu. Kullandığı kelimeler ve ifadeler dikkate alındığında, belli ki takva sahibi dini bütün bir gençti. Kudüs’e gitmiş, gelmiş, Kudüs’ün düştüğünden, Filistin’in yok olmak üzere olduğundan söz ediyordu. Tüm dünyada bir İstanbul nüfusundan daha az olan Yahudi toplumu karşısında 1,4 milyarlık Müslüman topluluğunun acze düştüğünü söylüyordu. Mealen Müslüman geçinenlerin boş işlerle uğraştığını, ojeli parmakla abdest alınıp alınamayacağı, falan davranışın sünnete uyup uymadığı, müftü nikahının gerekli olup olmadığı gibi konularla uğraşırken atı alanın Üsküdar’ı geçtiğini anlatıyordu. Diyanet Teşkilatının da Kudüs gibi önemli bir mevzuda halkı aydınlatmak yerine kimsenin kale bile almadığı konularda haram helal tartışmasına girerek işe yaradığını zannettiğini ifade ediyordu.

            Baştan sona izledim ve çoğu konuda hak verdim. Yılbaşı geliyor ya Diyanet her yıl olduğu gibi bu yıl da temcit pilavı gibi aynı konuları ısıtıp, ısıtıp koyuyor önümüze. Yılbaşını kutlamak caiz midir? Değil midir? Milli piyango haram mıdır? Helal midir? Sanki başka meselelerimiz yokmuş gibi şimdi bir de halkımız bu konuları tartışıyor. Kudüs umurlarında mı?

            Kırk kere söyledim, gene söylüyorum: Noel ayrıdır, yılbaşı ayrıdır. Noel ya da batılıların söyleyişiyle Chiristmasts, Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilir. Tıpkı bizim Mevlid Kandilimiz gibi, biz nasıl Peygamber Efendimizin doğum gününü Mevlit Kandil’ini kutluyorsak Hristiyan toplumu da Hz. İsa’nın doğum gününü kutluyorlar. Hristiyan dostlarımızı tebrik etme nezaketini göstermekten başka bizi ilgilendiren tarafı yok. Kimse de kutlamıyor zaten. Hristiyanlarda da zaten birlik yok, Katolikler başta olmak üzere tüm batı Kliseleri 25 Aralık tarihini Noel olarak kabul etmiş. Ermenistan ve Ortadoğu’daki doğu Kliseleri ise 6,7 ve 19 Ocak tarihlerini Noel kabul ediyorlar.

            Yılbaşı ise evrenseldir ve farklı bir şeydir aynı haftalara rastlıyor olması ise rastlantıdır. Yeni bir iş, ev, araba, evlenerek yeni bir hayat kurmak, yeni bir yaşa girmek, hatta kimileri için yeni bir ayakkabı, elbise giymek nasıl sevindirici, mutlu edici ve kutlanası bir olaysa yeni bir yıla girmek de öyledir. İnsanlar mutlu oldukları anları diledikleri gibi kutlamakta özgürdürler, hiçbir din de bunu yasaklamaz zaten. Dileyen dilediği gibi kutlar, herkes meşrebine, inancına uygun kutlayabilir. Kimisi dua eder, kimisi şükür namazı kılar, kimileri ailesiyle bir yerde toplanır kimileri ise eğlenerek girer yeni yıla. Herkesin kendi tercihidir. Piyango ise kimisine göre kumar kimisine göre ise şans oyunudur, ama devlet eliyle yapıldığına göre bana göre haram tarafı yoktur, sonuçta bir kura çekiliyor ve birileri kazanıyor birileri kaybediyor. Kurayla işe alma, öğretmen, hakim, kaymakam ataması da aynı değil mi? Birileri kazanıyor ya da iyi kura çekiyor, kimileri ise kaybediyor ya da hiç istemediği bir yere tayin oluyor. Bence devlet eliyle yürütülen bir işin bu kadar sorgulanmaması gerekir. Son noktayı Ankara’nın Milli Piyango gurusu Ali Haydar koymuş, “vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” diyor. Vergi dairelerinin kapısında da öyle yazmıyor mu? Haksız kazanç elde eden, vergi kaçıran, kayıt dışı iş yapan, sigortasız işçi çalıştıran, rüşvet alan bu kadar sorgulanmazken, kuruşuna kadar vergisi devlet tarafından tahsil edilen piyangoyu da çok fazla kurcalamamak gerekir. Diyanet kayıt dışılıkla mücadele amacıyla ÇSG Bakanlığı ile protokol yapmış bundan böyle Cuma hutbelerinde kayıt dışılığın zararları anlatılacakmış. Tebrik ederim. Bir de rüşvet alan, beyt-ül mala el süren ve yolsuzluk yapanların da cehennemlik olacağı fetvasını verse alınlarından öpeceğim.

            Bir de bitcoin fetvası var. Nedir bitcoin? Çok basit bir anlatımla sanal paradır. Parayı icat edenler, biliyorsunuz hemşerimiz Lidyalılardır. Ondan önce alış veriş takas usulüyle, yani 5 kilo buğdaya mesela bir kilo kuru üzüm ya da başka metalarla yapılırdı. Para icat oldu devletin koyduğu değerle metal para ile (coin) alışveriş yapılır oldu. Sonra altın, gümüş gibi değerli metaller geçer akça oldu. Sonunda ise banknot dediğimiz kağıt para çıktı. Banknotun hiçbir değeri yoktur kağıt parçasıdır yani ama karşılığında altın bankada depo ediliyor olmalıdır. Devletler Merkez bankalarında karşılığı olmayan kağıt para basarlarsa o para pul olur. Sonraları ise A.B.D doları diğer para birimlerine ölçü olmaya başladı halen de öyledir.

            Bitcoinin mantığı da aynı kağıt para gibidir karşılığı dolardır ancak fiziki olarak elde kağıt yoktur, bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda sanal olarak kayıt altındadır. Sistem son derece güvenlidir. Değeri tamamen piyasa koşullarında arz talebe göre belirlenir, borsa gibi yani. Şimdi ben sormak isterim acaba Diyanetin hocaları “bitcoin haramdır” fetvasını verirken dini bütün, ehli sünnet bir ekonomi veya finans profesörüne danışmışlar mıdır? Zira bu konu ilahiyat ilminin konusu değil ekonomi ve finans ilimlerinin konusudur. İlahiyatçılar hala faiz ve riba konusunu çözememişken hiç bilmedikleri bir konuda fetva vermeleri acaba ne kadar doğrudur? Kendi hesabıma benim 5 kuruşluk dahi bitcoinim yok, almaya niyetim de yok hatta şimdi çok kazandırıyor görünse bile ileride patlayabileceğinden de endişem var. Kimseye de alın ya da almayın demem ama bu konuda fikir yürütmesi gerekenler ilahiyatçılar değil ekonomistlerdir.

            Görüyorsunuz işte eller aya biz yaya misali, Filistin işgal altındayken İsrail Kudüs’ün tamamını başkent yapmaya hazırlanırken, Trump’dan icazetini almışken, down sendromlu çocuk İsrail askerlerince yaka paça götürülürken biz nelerle uğraşıyoruz.

            Kalın sağlıcakla…  

NACİ AKIN

20 Aralık 2017 Çarşamba | 1443 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

224

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

177

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

171

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks