20 Temmuz 2019 Cumartesi - 16:46:01

SON DAKİKA

NE OLDU? NE BİTTİ?

NACİ AKIN

27 Eylül 2017 Çarşamba | 1431 Okunma


Hareketli bir hafta sonu geçirdik. Almanya seçimleri, Barzani referandumu, tezkere gibi konular gündemi meşgul eden konulardı. Bu arada bir eski dostu, bir ağabeyi de kaybettik. AP Manisa Milletvekili, Göztepe Kulübü Başkanı ve TARİŞ genel müdürü Orhan Daut’u da ebediyete uğurladık. Bu haftaki yazımda bu olaylara kısaca değineceğiz. Önce Almanya’daki seçimleri değerlendirerek başlayalım.

            MERKEL YENİDEN KAZANDI

            Eyy Merkel! Eyy Türkiye! Hengamesi arasında Almanya seçimleri oldu bitti. Merkel’in oyları düşse bile yeniden iktidar olmayı başardı. Ortağı sosyal demokratlar ise daha büyük bir düşüş yaşadı. Asıl önemli olan ise İslam ve yabancı düşmanlığı ile öne çıkan Nazi kalıntısı akımların güç bularak 50 yıl aradan sonra yeniden meclise girmiş olmalarıdır. Almanya için Alternatif Partisi(AFD) %13 oyla Almanya federal meclisinin 3. Büyük partisi oldu. Yabancı gözlemciler ve Avrupa’da yaşayan Türk siyaset analizcileri Almanya’da AFD, Fransa’da Le Pen’in çıkış göstermeleri, diğer Avrupa ülkelerinde de aşırı sağın yükselme eğiliminde olmalarını Türkiye’deki iktidarın Avrupa karşıtı sert söylemlerine ve Türkiye’deki referandum sürecinde Avrupa’da yaşananlara bağlıyorlar. Buna mukabil çoğunluğunu İslamcı Türklerin ve göçmenlerin oluşturduğu, Sayın Erdoğan’ın afişleriyle ve videolarıyla propagandasını yürüten Alman Demokratlar Birliği (AD-D) partisi ise sadece 41.000 oy alabilmiştir. Bu da siyasi analizcilerin tezlerini doğrulamaktadır.

            Umarım bu sonuçlardan hem Merkel hem de Sayın Erdoğan gerekli dersleri çıkarırlar. Zira Merkel’in seçim süreci boyunca Türkiye’ye karşı yürüttüğü olumsuz politika işe yaramamış, AFD’nin yükselişine engel olamamıştır. Türkiye’nin de Avrupa karşıtı sert söylemleri, zıtlaşmaları Almanya’da yaşayan Türkleri huzursuz etmekten başka işe yaramamış, el altından da olsa destek verdiği AD-D hiçbir varlık gösterememiştir. Buna mukabil, Alman toplumu ile kaynaşabilen Türkler bugüne kadarki en fazla sayıda milletvekilini parlamentoya sokabilmiştir. AFD hariç hemen her partiden 14 soydaşımız Alman parlamentosuna girebilmiş, bazılarının ise bakan bile olabileceği konuşulmaktadır. Bunlardan biri ise Merkel’in partisinden seçilen Batı Trakyalı Alman-Yunanistan çifte vatandaşı bir Türk kızımızdır. Umarım Türkiye zıtlaşma politikalarını terk ederek bu değerlerimizden de istifade yolunu seçerek Avrupa’daki Türkler lehine gelişmeler yaşanabilmesinin yolunu açar. Dün konuştuğum AB uzmanı bir dostumuz ise Türkiye ve Almanya ilişkilerinin normalleşebilmesi için Türkiye’de yeniden merkez sağ siyaset anlayışının iktidara gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Eh biz de ona uğraşıyoruz zaten.

            BARZANİSTAN REFERANDUMU

            KBKY lideri Mesut Barzani restini çekerek, İsrail dışındaki tüm Dünya’nın kabul etmediği referandumu yapmıştır. Kerkük’ten, fanatik Kürtlerin defacto durum yaratarak konvoylarla kenti işgal girişimleri olduğu yönünde tatsız haberler geliyor. Bundan sonra ne olacağı konusunda da çelişkili yorumlar var. Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için bekleyip görmek lazım. Ancak önemli bir gelişmenin de altını çizmeliyim. AKP iktidarı, kendi kongresinde onur konuğu yaptığı, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarını attırdığı, Irak anayasasına rağmen hava limanlarına flamasını astırdığı, sarayda ağırladığı, Apo halk kahramanıdır diyen Şivan Perverle beraber elini kaldırıp dostluk fotoğrafları verdiği Barzani’ye karşı ilk kez sesini yükseltmektedir. Bu güne kadar duymazdan geldiği 1926 Ankara Anlaşması ve beğenmediği Lozan Anlaşması kartını masaya sürmektedir. Bu göz boyama değilse önemli bir gelişmedir. Bugün ise yanılmışız denilmektedir. Bu kaçıncı yanılmadır Allah aşkına.

            ORHAN DAUT’U KAYBETTİK

            Komitacılığı, ekipçiliği, teşkilatçılığı ile Manisa siyasetinde yer edinmiş değerli bir milletvekilimizdi Orhan Daut. 1970’lerdeki, 72’ler ve 41’ler hareketine verdiği destek ile AP içinde muhalif bir hareketin içinde olsa da partisine sırt çevirmemiş, Bozbeyli’nin Demokratik Partisine katılmamıştı. AP içinde kalmış, merhum Demirel’e sadakat göstermişti ancak gene de bu çıkışları onun önseçimlerde kaybetmesine yol açmıştı. Buna rağmen Demirel onu dışlamamış, TARİŞ gibi dev bir kuruluşun başına getirmişti. TARİŞ genel müdürlüğüm esnasında hizmete saygı ve vefa duygusuyla TARİŞ’e hizmet etmiş hayatta kalan tüm eski genel müdürlere bir davet vermiş birer anı plaketi ile hediyeler takdim etmiştim. Bu davetin organizasyonunda sık sık bir araya gelmiş ve desteğini de görmüştüm. Politikaya dair de bazı tavsiyeleri de olmuş, komitacı kimliği ile önseçimlere ilişkin temas noktaları hususunda bazı isimler vermişti, faydasını da gördüm. Kendisi Bakırlı olmasına rağmen Kırkağaç siyasetinin hassasiyeti konusunda da beni uyarmıştı. “Sakın ola ki Bakır’a geldiğinde arabanın burnu Kırkağaç yönünde olmasın, hep Akhisar’a dönük olsun” diyerek önce Kırkağaç’a uğrayıp başta Kayadipliler olmak üzere Kırkağaç’ın gönlünü alıp ondan sonra Bakır’a uğranması gerektiğini öğütlemişti. Merhum Daut zor günlerinde Göztepe spor kulübüne de desteğini esirgememiş, Başkanlığını üstlenmişti. Ömrünün son günlerinde Göztepe’nin yeniden süper lige dönüşü ve üst sıralarda yerini alması herhalde onu fazlasıyla mutlu etmiş, gözü açık gitmemiştir. Allah Mekanını cennet eylesin, sevenlerinin başı sağ olsun. Kalın sağlıcakla.

           

           

NACİ AKIN

27 Eylül 2017 Çarşamba | 1431 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

224

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

177

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

171

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks