20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:27:51

SON DAKİKA

MANİSA DA İTTİFAK TABANDA OLUR

NACİ AKIN

28 Mart 2018 Çarşamba | 1307 Okunma


Geldik zurnanın zırt dediği yere. İki gündür ittifakın bir matematik hesabı olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Aksine ittifak işi, siyaset bilimi, sosyoloji, toplum psikolojisi ve siyasal iletişim bilimlerinin konusudur. Bunu dikkate alanlar ipi göğüslemeye yakın olurlar. Manisa ise çok bilinmeyenli denklem, özellikle büyükşehir belediye başkanlığı çok karmaşık bir problem. Elimizde bu problemi çözebilecek veriler var mıdır? Vardır. Denklemin bilinmeyenlerini en aza indirmek mümkün müdür? Evet mümkündür. Hadi hep beraber eldeki verileri değerlendirelim mevcut durumu da analiz etmeye çalışalım.

            Elimizde dikkate alınması gereken en önemli veri Cengiz Ergün’ün partisinin çok üstünde bir oy potansiyeline sahip olduğudur. 2014 seçimleri öncesinde istişare ettiğim farklı partilerden birçok dostum ilçe belediyesinde kendi partilerinin adayına, ama büyükşehirde Cengiz Ergün’e destek vereceklerini beyan etmişlerdi. DYP ve ANAP’ın hatırı sayılır duayenlerinden etkili bir gurubun da açıktan Cengiz Ergün’e destek verdikleri bilinmektedir. Bunların doğruluğu seçim sonuçlarından da zaten açıkça belli olmaktadır.

            Peki Cengiz Ergün kendisine verilen bu desteğin karşılığını vermiş midir? Bana göre vermiştir. Hem de ayağına takılan taşlara rağmen vermiştir. Ayağına takılan taşlar derken neyi kast ettiğimi herhalde Manisa siyasetini takip edenler hemen anlamışlardır. Sayın Ergün Büyükşehir’in yetkisinde olan yatırımlarda, ilçe belediyelerinin hangi partide olduğuna bakmaksızın adil bir şekilde projelerini geliştirmiştir. Ne yazık ki AKP’li belediyelerin olduğu ilçelerde bile bu projelerin bazıları gerçekleştirilirken bazısı da sırf şanı Büyükşehir’e ait olacak diye ilçe belediyesince engellenmiştir. Bu zihniyetin hizmet anlayışıyla bağdaşır hiçbir yönü yoktur, zararı belde halkı çekmektedir. O ilçe belediye başkanı yarın seçmeninin önüne çıktığında bunu nasıl izah edebilecektir? Halk bunu görmekte ve Cengiz Ergün’ün puanı yükselmektedir. Sayın Ergün “yukarıda ittifak var, tabanda yok” derken de kastettiği tam da ilçe belediyelerinin ve AKP’li bazı meclis üyelerinin bu tür tutumlarıdır.

            Sayın Cumhurbaşkanı Manisa’yı istiyorum demiştir. Peki bu nasıl olacaktır? Beldelerine hizmet için gayret gösterenleri tenzih ederim ama şark kurnazlığını şiar edinmiş, sığ düşünen, AKP’li bazı yerel yöneticilerle mi bu işi başaracaklardır? Dahası Reisin ne demek istediğini bile okuyamayan bir milletvekilimizin Cengiz Ergün’ün ayağına çelme takacak planlar içinde olduğu Manisa ve Ankara’da siyaset kulislerinde konuşulmaktadır.

            MHP+AKP = Manisa Büyükşehir belediyesi, formülü Cengiz Ergün’ün bulunmadığı bir ittifakta iflas etmiş demektir. O zaman Reise rağmen el altından iş çevirenler, Büyükşehir’in olumlu projelerine taş koyanlar, kendi ilçelerinin köy yollarının asfaltı için bile atıl duran asfalt tesislerini büyükşehirden esirgeyerek, kilometrelerce yoldan asfalt taşıttıranlar bunun hesabını Reise nasıl vereceklerdir?

            MHP 7 Hazirandan 1 Kasım 2015 seçimlerine Manisa’da gerilemiş %6.1 oy kaybederek %17.7’ye düşmüş ve tek milletvekili çıkarabilmiştir. İyi Partinin kurulmasıyla bugün daha da güç kaybetmiştir. İyi Parti MHP’den hem kadro devşirmiş, hem de önemli miktarda oy alabileceği tahmin edilmektedir. İttifak yasasının çıkmasıyla merkez sağ partilerin de bir ittifak içinde yer alabileceği düşünülürse baraj endişesi ortadan kalkacağından ehvenişer kabilinden MHP’ye verilen oylar da kendi partilerine dönecektir. Benim kanaatime göre bugün Manisa’da MHP’yi ayakta tutan Cengiz Ergün ve kadrosudur.

            Bana göre bugün Manisa’da AKP’nin de 1 Kasım seçimlerinde aldığı %44 oy da yerinde durmamaktadır. Özellikle kırsal kesimde, tarımla uğraşan kesimde AKP’den ayrılış vardır. Olası bir ittifak içinde yer alacağı düşünülen merkez sağın AKP içindeki eski DYP ve ANAP oylarının da büyük çoğunluğunun yerli yerine döneceği de muhakkaktır. Bu durumda AKP-MHP işbirliği de olsa Cengiz Ergün’ün bulunmayacağı bir birliktelikte ittifakın Büyükşehir’i elde edebilmesi çok zordur.

            Peki bu durumda Cengiz Ergün nasıl bir pozisyon alacaktır? AKP’den aday gösterilse bile hiç de uyuşmadığı bir kadro içinde bulunmayı içine sindirebilecek midir? Arkasındaki desteği eksiksiz götürebilecek midir? Buna karşılık CHP ve İyi Parti nasıl bir hamle yapacaktır? Ortak aday çıkarabilecekler midir? DP ve merkez sağın pozisyonu ne olacaktır? Karşı tarafta muhtemel adaylar hangi profilde olmalıdır? Bu profile uyan adaylar bulunabilir mi? Unutmayalım ki Manisa demokrasinin kalesidir ve Manisa’da ittifak tavanda değil tabanda olur.Bütün bunların hepsini yarın ele alacağız.

            Çabamız 1,5 milyon nüfusa dayanmış, hem sanayi hem de tarımda ileri gitmiş gözbebeğimiz Manisa’nın hak ettiği şekilde yönetilmesi içindir. Unutmayalım ki; Manisa demokrasinin kalesidir ve Manisa’da ittifak tavanda değil tabanda olur.

Kalın sağlıcakla.

           

           

NACİ AKIN

28 Mart 2018 Çarşamba | 1307 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

146

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

114

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

112

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks