26 Mayıs 2019 Pazar - 06:38:58

SON DAKİKA

KESER DÖNER, SAP DÖNER, GÜN GELİR HESAP DÖNER!

NACİ AKIN

20 Nisan 2016 Çarşamba | 3117 Okunma
Siz bakmayın iktidarın mecliste mutlak çoğunluğa sahip olduğuna ve seçmenlerin yarıya yakınının oyunu aldığına. Türkiye'de hiç de küçümsenmeyecek bir çoğunluk iktidarın gidişatından memnun değil. Buna mevcut iktidara oy verenlerin bir kısmı da dahildir. Peki, madem memnun değiller de neden hala oy vermeyi sürdürüyorlar? Eee! Onu da aylardır yazıyorum, anlamayanlar ya da anlamak istemeyenler için bir kez daha söyleyeyim. Bugünkü tabloda iktidarın alternatifi yok. Mevcut muhalefet, güven vermiyor, çare üretemiyor, çözüm üretemiyor, halkın beklentilerine karşılık veremiyor. Yani ülkede bir muhalefet boşluğu var, o yüzden iktidar değişemiyor. 7 Haziran'da bir fırsat yakalandı, ama ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Halk da döndü siz beceremezseniz biz mevcut iktidarla devam ederiz dedi.
Şartlar yavaş yavaş değişmektedir. 7 Hazirandan bu yana cereyan eden hadiseler, yitirilen canlar, ülkenin bir bölümünün savaş alanına dönmesi, her gün gelen şehit cenazeleri, ülke olarak yitirmeye yüz tuttuğumuz dış itibar ve daha birçok neden halktaki hoşnutsuzluğu giderek artırmaktadır. Muhalefet ne yapmaktadır? Tam da can alıcı yerlerden iktidarı yerden yere vurmak yerine, iktidarın yarattığı, anayasa değişikliği, dokunulmazlıklar gibi suni gündemlerin peşine takılıp gitmektedir. Dahası, muhalefet kendi içindeki değişim rüzgarlarının önünü tıkayarak iktidarın ekmeğine yağ sürmektedir.
Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner. Bu çok güzel bir atasözümüzdür, onu siyasi literatüre sokan da rahmetli Demirel'dir. Onun siyasi hayatı boyunca hesap çok kez dönmüş, 6 defa gidip 7 defa gelebilmiştir. Ya bugün! Keser dönmüştür, sap dönmek üzeredir, halk da umutla hesabın döneceği günü beklemektedir. Bu benim tespitim değil, bizatihi halkın kendi tespitidir. Demokratlar Platformu taban hareketi vesilesiyle yurdun çeşitli yerlerinde toplantılar yaptık, nabız tuttuk. Ülkemin her yöresinden özellikle de Manisa'nın dağından, taşından, köyünden, kentinden vatandaşlarımızla sürekli iletişim içindeyiz, ben sadece onlardan aldığım izlenimleri sizlere naklediyorum.
Dün gazetelerde Avrasya kamuoyu araştırma merkezinin son araştırması yer aldı. Hemen hatırlatayım bu kuruluş son birkaç seçimde en doğru tahminleri yapan kimseden de talimat almayan bilimsel ve bağımsız bir kuruluştur. Neredeyse benim halktan aldığım izlenimlerle birebir örtüşüyor sonuçları. Bazı gazeteler araştırma sonuçlarını "Sarayı Ürküten Tablo" gibi yorum içeren başlıklarla vermişler. Beni ilgilendiren bunlar değil asıl konu Sayın Meral Akşener'le ilgili sonuçlardır.
Deneklere MHP'deki muhtemel başkan adayları sorulmuş. Sayın Akşener MHP'nin başına geçerse oyların da %18.5'a çıkacağı cevabı alınmış. Sırasıyla Ümit Özdağ, Sinan Ogan, Koray Aydın da 2-3 puan aralarla alt alta sıralanmışlar. Akşener ayrı parti kurarsa sorusunun karşılığında ise % 8.2 var. Akşener'in oylarının %4,5 AKP, %2,3 CHP %0,8 meclis dışı partiler ve %0,2 de HDP'den geleceği ortaya çıkmış. Bu sonuçlar çok önemlidir ve okuyabilene büyük anlamlar ifade eder. Birincisi Akşener görevden alınan illerin teşkilatları dışında sahaya inmemiştir ve kendi ifadesine göre MHP'deki mücadelesi dışında bir amacı yoktur. Eminim ki, MHP dışındaki dinamikleri de kucaklayan bir hareketin içinde olursa bu tablo yukarı doğru ivme kazanacaktır.
İkinci husus Merkez sağda lider arayışı içinde olanların büyük çoğunluğunun gönlünde olan Sayın İlhan Kesici henüz bir niyet ihzar etmemiş, halkın beğenisini kazanan TBMM ve TV konuşmaları dışında sahaya inmemiştir. Sayın Kesici sahaya indiğinde bugün çoğunluğu AKP içinde, daha az miktarlarda MHP, CHP hatta HDP içinde olan merkez sağ oyları yanına çekebilecek donanıma ve yeteneğe fazlasıyla sahiptir. O zaman elbette ki AKAM'ın araştırmasındaki bu tablo biraz değişecek İlhan Kesici'nin de Akşener kadar bir desteğe sahip olabileceği görülecektir.
Gelelim son tahlile… AKAM'ın Akşenerli MHP için öngördüğü %18.5 oranı Akşener'in iddialı "ya başbakan olacağım, ya da başbakan" sözünü gerçekleştirmeye yetmez. MHP Doğu ve Güneydoğu seçmenleri de dahil toplumun her kesimini kucaklayacak merkez sağ açılımı yapmazsa bu oranı yukarıya taşıması da mümkün değildir. Peki bu nasıl olacaktır? Sayın Akşener'in sıkça telaffuz ettiği "ülkücü irade" buna asla müsaade etmez. Milliyetçi, muhafazakar kökenden gelen sevgili dostumuz DP'li Zeynel Balkız'a 5 ay bile tahammül edemeyen bu irade merkez sağ açılımına nasıl izin verecektir? Bunun için ön şart Akşener'in "Ülkücü irade" nin yerine "Milli irade" yi koymasıdır. Esasen ben hiçbir zaman Bahçeli'nin MHP'de seçimli bir kongreye izin vereceğine de ihtimal vermiyorum, o da ayrı mesele.
Doğru olan Sayın Kesici ve Sayın Akşener'in güçlerini birleştirerek güçlü bir merkez sağı yeniden birlikte inşa etmek, onarmaktır. Bu sadece ikisinin desteğinin toplanmasına değil yaratacağı sinerji ile katlanarak tek başına iktidar şansını yakalanabilmesinin yolu demektir. Bu sağlanabildiği takdirde arkasında geçmiş merkez sağ iktidarların deneyimli ve birikimli kadroları da, akademik ve entelektüel kadrolar da, bilim, sanat, kültür ve iş çevrelerinin, sivil toplum kuruluşları ile geniş halk kitlelerinin desteği de olacaktır.
Siyaset ortaya sadece iddia koymak değildir. Yeri geldiğinde feragat ve fedakarlık yapmayı da gerektirir. Tanıdığım Akşener de Kesici de bu tarihi sorumluluğu üstlenebilecek anlayışa sahiptirler. Ya Bayar, Menderes, Koraltan ve Köprülü gibi tarihe geçerler ya da siyasetin acımasız çarkları arasında eriyip muhalefetin renkli simaları olarak kalırlar. Milletin umudu vardır. Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner. Kalın sağlıcakla…

NACİ AKIN

20 Nisan 2016 Çarşamba | 3117 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'YA YAŞAM TÜNELİ!
SIYASET
Manisa Valisi Ahmet Deniz, Trafik Güvenliği Bilgilendirme toplantısında önemli bilgiler verdi. Vali Deniz, ‘Yaşam Tünellerinin' Manisa'da da hayata geçeceğini ve ilk olarak Turgutlu yolundan başlanacağını söyledi
24.5.2019

351

İTFAİYE HER AN GÖREVE HAZIR
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ergün Aksoy yaz sezonunda yangınlara karşı vatandaşları uyardı
24.5.2019

336

DERSLER DIŞARIDA İŞLENDİ
SIYASET
'Okul Dışarıda Günü' etkinlikleri kapsamında Yunusemre Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri derslerini okul çevresindeki parklarda yaptı.
24.5.2019

346

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks