20 Temmuz 2019 Cumartesi - 16:43:38

SON DAKİKA

KAMRAN İNAN HAKİKİ BİR TÜRK MİLLİYETÇİSİNİ KAYBETTİK

NACİ AKIN

26 Kasım 2015 Perşembe | 1942 Okunma
Adalet Partisi Hükümetinin 71 bütçesine kırmızı oy vererek Hükümeti düşüren 41 milletvekili TBMM Başkanı Ferruh Bozbeyli başkanlığında Demokratik Partiyi kurdular ve ardından da 12 Mart Muhtırası geldi. 12 Mart rejimi ülkenin üzerine kabus gibi çökmüş, Erbakan ve Bozbeyli AP oylarına göz dikmişti. Diğer taraftan İsmet İnönü'ye rağmen CHP'ne Genel Başkan olan Ecevit'in önlenemez yükselişi başlamıştı. CHP ortanın solundan daha sola doğru yönelmiş, milliyetçi muhafazakar oylar kendilerine yeni adres arayışındaydı. Erbakan'ın MSP'si güçleniyor, Bozbeyli AP'nin altını oyuyordu. AP bu şoku çabuk atlattı, Demirel'in ortaya koyduğu "Büyük Türkiye" ideali ve "Yeni Bir Sosyal Mukavele" anlayışıyla yenilenme sürecine girdi, yeni isimlerle de kadrosunu güçlendirdi. 1973 seçimleri geldi çattı.
Kamran İnan başarılı bir diplomat, saygın bir büyükelçiydi. Babası Selahattin İnan Yassıada'da idamla yargılanmış Demokrat Parti milletvekiliydi. Kuvayı Milliye komutanlığı yapmıştı ve. Abisi Abidin İnan (Gaydalı) Bitlis milletvekiliydi ve Demirel'in Doğu Anadolu'da en güvendiği kişilerdendi. Kamran İnan genç yaşında Menderes'in ilgisini çekmiş, oğlu Yüksel ile birlikte onun Cenevre'de siyasal bilgiler ihtisası yapmasına önayak olmuştu. Demirel onu aday gösterdi ve Bitlis senatörü olarak meclise adımını attı.
AP 1973'te umduğu başarıyı elde edemedi ancak ortaya koyduğu yenileşme hareketi sayesinde MSP, DP ve MHP'nin daha fazla güçlenmesini önledi. Kamran İnan da artık Meclisin parlayan yıldızlarındandı. AP Büyük Millet Meclisinde CHP'nin gerisine düşmüştü ama Senatoda çoğunluğunu muhafaza ediyordu. Kamran İnan da Senato dış işleri komisyonu başkanlığına seçildi. Artık meclis konuşmaları, verdiği beyanatlar ve mülakatlarla basında daha fazla yer alıyor kamuoyu onu daha yakından tanıma fırsatı buluyordu.
Seçimden sonra kurulan CHP-MSP koalisyonu uzun ömürlü olmadı. Barış Harekatının sağladığı itibar Erbakan ve Ecevit arasında paylaşılamadı ve MSP Hükümetten çekildi. Sonrasında Demirel, Erbakan, Türkeş ve Feyzioğlu'nu da yanına alarak yeniden başbakan oldu. Kamran bey MC Hükümetine sıcak bakmıyordu, onun gönlünde yatan 12 Mart rejiminin izlerini ortadan kaldıracağına inandığı CHP-AP koalisyonuydu. Ancak ne Ecevit ne de Demirel'in buna yanaşmıyordu.
Kamran bey, AP'nin GİK üyesi olmasına rağmen doğru bildiğini söylemekten geri durmuyor, yeri geldiğinde genel başkanını, başbakanı da eleştiriyordu. Onun bu çıkışları basında da karşılığını buluyor, Demirel'in alternatifi olarak gösteriliyordu. 1976 kongresinde Demirel'e karşı AP genel başkanı adayı oldu. Doğrusu parti içinde de ona sempatiyle bakanlar vardı özellikle bazı gençler değişim taraftarıydılar. Ancak kongre salonundaki konuşmalar daha oylar sandığa girmeden sonucu tayin etti. Demirel tam bir halk adamı ağzıyla delegenin nabzını tutarken, Kamran İnan tam bir diplomat, entelektüel ve kendi deyimiyle anglo-sakson siyasetçisi gibi konuşuyordu. Demirel kongreden zaferle çıkmasına rağmen İnan'ı dışlamadı onu GİK listesine koydu ve en yüksek oy alanlardan biri oldu. Sonrasında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına getirdi. Ancak İnan'ın gönlü Dış İşleri Bakanlığındaydı, oysa o koltukta Çağlayangil gibi bir usta vardı. Üstelik enerji sorunları Ortadoğu'da çalkantılara neden oluyor, enerji bakanlığı da diplomatik beceri gerektiriyordu yani aslında İnan tam da kariyerine uygun kritik bir göreve gelmişti.
1977 seçimleri sonrası Ecevit 11'ler Hükümetini kurunca İnan'ın bakanlık görevi de son buldu ve kısa bir süre sonra da kendi isteğiyle politikadan ayrılarak tekrar diplomasiye döndü, Türkiye'nin BM daimi temsilciliğine atandı. 12 Eylül darbesinden sonra Demirel'le yollarını ayırdı. Milliyetçi Demokrasi Partisinden Bitlis Milletvekili seçildi. MDP dağılma sürecine girince abisi gibi DYP'yi değil ANAP'ı tercih etti. ANAP'tan tekrar Bitlis milletvekili seçildi ve Devlet Bakanlığı görevine getirildi. Turgut Özal'ın ölümünden sonra ANAP onu Demirel'in karşısına Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkardı. Aynı dönemde yeğeni Safter Gaydalı mecliste DYP milletvekili olarak bulunuyordu.
İnan meclisin akil adamlarındandı, kavgadan değil uzlaşmadan yanaydı, kendisi gibi sağduyu sahibi mebuslardan oluşan diyalog grubunu kurdu ve meclisteki tıkanıklıklara çözüm bulmaya çalıştı. Merkez sağ partilerin zaafa düştüklerinde bütünleşme ve çözüm arayışlarına girdi. Parlamento hayatı sona erdikten sonra da bu çabalarını sürdürdü. Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün korunması için çaba gösterdi, katıldığı TV programlarında hemen her kesime olumlu mesajlar verdi. Çözüm sürecine sıcak bakıyordu ama metot ve üsluptan rahatsızlık duyduğunu da ifade etmekten geri durmuyordu. Kürt kimliğine rağmen hakiki bir Türk milliyetçisiydi. Türkiye Cumhuriyetine başkaldıranları hain olarak görüyor ve Türkiye'nin haini en çok olan bir ülke olduğunu söylüyordu. Seyitti ama bu vasfını asla kullanmıyor, siyasete malzeme yapmıyordu. Cumhuriyetin değerlerine sonuna kadar bağlıydı ve Türkiye'nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için çabalıyordu.
Hakiki Türk milliyetçisi olmak için illa ki, Türkçü ya da Türk soylu olmak gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyetine ve onun değerlerine sadakatle bağlı olmak ve ülkenin birlik ve beraberliği için çalışmak yetiyor. Bu aynı zamanda milletin birliğine, ortak değerlerine ve hassasiyetlerine yönelebilecek saldırılara ve tehditlere milli reflekslerle tepki göstermeyi de gerektirir. Türk milliyetçisi olarak bilinenlerden hangisi Fransa'nın Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmesi üzerine taşıdığı Lejyon Donör nişanını iade etmiştir? Kamran İnan bunu yapmıştır.
Allah mekanını cennet eylesin. Şimdi yeğenlerine düşen görev onun çizgisinde merkez sağın yeniden toparlanması ve ülkemizin dirlik ve düzenliği için çaba göstermelidir. Kalın sağlıcakla.

NACİ AKIN

26 Kasım 2015 Perşembe | 1942 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

224

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

177

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

171

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks