20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:35:06

SON DAKİKA

HAŞİM KILIÇ NE SÖYLÜYOR?

NACİ AKIN

1 Haziran 2016 Çarşamba | 1666 Okunma
Geçtiğimiz hafta kahraman Türk ordusu içinden bir gurup darbeci subayın oluşturduğu cuntanın milletin iradesiyle seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisini ilga eden ve meşru hükümeti deviren 27 Mayıs darbesinin yıldönümü idi. Bugün dolayısıyla çeşitli örgütler, kurum ve kuruluşlarca toplantılar düzenlendi, demeçler verildi, gazetelerde yazılar yazıldı, televizyon programları yapıldı. 56. Yılını idrak ettiğimiz bu hain darbeyi çoğunluk telin etti, en azından objektif değerlendirmelerde bulundu, ama bu günü kutlayanlar da vardı.
68'liler vakfı bugünü kutlayan tek örgüttü. Filizlenmelerine, yeşermelerine olanak sağlayan daha fazla özgürlükçü olduğuna inandıkları 61 Anayasasını kutlamalarına bir şey diyemem, elbette haklarıdır. Ancak darbeyi kutlamak da neyin nesidir? Darbelerin iyisi kötüsü olur mu? Darbe darbedir ve balyozu yiyen her zaman halk olmuştur.
Sanki hep karşı olduklarını beyan ettikleri Amerikan emperyalizminin de dış güçlerin de Türkiye'de cirit atmalarına, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerine zemin oluşturan askeri vesayetin temeli 27 Mayısta atılmamış gibi niye kutlarlar acaba?
Hukukun katledildiği, doğal yargıç ilkesinin rafa kalktığı, "sizi içeri tıkan kuvvet böyle istiyor" denilen yassıada tiyatrosunun, 12 Martta, 12 Eylülde, Silivri'de 17-25 Aralıkta ortaya konulan hukuksuzluğa emsal teşkil ettiğini bile bile neyin kutlamasıdır bu? Darağacına giden üç fidanın da, 12 Eylülde bir oradan, bir buradan denilerek asılan onlarca gencin hazin sonlarını hazırlayan zihniyetin tohumları 27 Mayısta atılmadı mı? 27 Mayıs'ın zımni ortağı CHP lideri bile Menderes'in anıt mezarını ziyaret edip bir anlamda partisinin geçmişiyle yüzleşme cesareti gösteriyorsa bu kutlama neyin nesidir? Neyse konumuz bu değildi gelelim asıl konumuza.
27 Mayıs Cuma günü Özgürlük Araştırmaları Derneğinin düzenlediği "27 Mayıs ve Sonrasında Türkiye'de Hukuk" konulu konferansa davetliydim. Bilmeyenler için söyleyeyim. Dernek, Adalet Partisi Milletvekili ve liberal kanadın temsilcisi merhum Prof.Aydın Yalçın'ın kurduğu Liberal Düşünce Topluluğunu son dönemlerde AKP'nin arka bahçesine dönüştürmek isteyen yönetimine karşı topluluktan kopan gerçek liberal, cumhuriyetçi, demokrat çoğunluğun kurduğu entelektüel bir oluşumdur.
Konferansın konuşmacısı AYM eski Başkanı Haşim Kılıçtı. Bir saat boyunca, Sayın Kılıç'ı keyifle dinledik. Özellikle, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, konularındaki fikirleriyle tam mutabakatım vardır. Ayrıntılarda gizli farklılıklarımı da zaten orada dile getirdim sizlerle de paylaşacağım.
Ne diyor Sayın Haşim Kılıç?
Darbecilerin çıkardığı, siyasi partiler Kanunu ve Seçim Kanunları ortada dururken anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları yersizdir diyor. Hukuk siyasallaşmış, adalete güven azalmıştır diyor. Yüksek yargı başkanlarının Cumhurbaşkanının gezilerine katılarak alkışlamaları konusundaki bir soruya "cevap vermeye bile utanıyorum" diyor.
HSYK'nın teşkiline ilişkin seçim yapılmasını ve şeklini doğru bulmadığını, adalet teşkilatını siyasallaştırdığını söylüyor. Bir uzman doktorun yetişmesi seneler alıyor, 6 yıl eğitimin ardından TUS dönemi başlıyor, 30 yaşlarında uzman olabiliyor, oysa hukuk fakültesini bitiren bir genci hakimlik stajının ardından 22-23 yaşında kürsüye çıkarıyoruz diyor. Böyle olunca da henüz olgunlaşmamış, hukuku, adaleti içselleştirmemiş gençler kendilerini ait hissettikleri, gurup, cemaat, siyasal ideolojinin mensubu gibi görüyor hukukun yerine aidiyetlerine göre hüküm veriyorlar, bu da adaleti yaralıyor diyor. Dokunulmazlıklar konusundaki AYM'ne yapılan bireysel başvuruların kamuoyu baskısı nedeniyle reddedilebileceğini söylüyor.
Başkanlık sisteminin ne olduğunu kimsenin bilmediğini, içinin boş olduğunu, partili cumhurbaşkanı formülünün ise çok tehlikeli olduğunu, zaten şu anda defacto bir durumun var olduğunu ve bunun da kuvvetler aykırılığını zaafa düşürdüğünü söylüyor. Cumhurbaşkanının iktidar partisinin başı gibi davranmasını, muhalefet partileri başkanlarıyla polemiğe girmesini, AYM kararlarını tanımadığını saygı da duymadığını beyan etmesini doğru bulmadığını söylüyor.
1946 ve 1950 seçimlerinin çoğunluk sistemi yerine nispi temsil esasına göre yapılabilmiş olsaydı, meclisteki dengelerin daha sağlıklı olabileceğini ve böylelikle uzlaşma kültürünün daha önceden tesis edilmesiyle darbenin önlenebilmesinin mümkün olabileceği varsayımında bulunuyor. DP dönemindeki uygulamaların 60 sonrasında CHP'yi daha özgürlükçü bir anayasa yapmaya zorladığını da söylüyor.
Daha birçok konuda görüşlerini dile getiren Haşim Kılıç'ın birçok konuda görüşlerine katıldığımı beyan etmiştim. Ancak katılmadığım ve kürsüde dile getirdiğim hususlar da var onları da yarın paylaşacağım. Sağlıcakla kalın.


NACİ AKIN

1 Haziran 2016 Çarşamba | 1666 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

148

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

115

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

113

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks