20 Temmuz 2019 Cumartesi - 17:24:33

SON DAKİKA

EMANETİ EHLİNE VERELİM!

NACİ AKIN

18 Aralık 2018 Salı | 5919 Okunma


Nisa suresi 58 inci ayeti; “Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor” der. Siyaset yapanlar da zaman, zaman bu ayete atıfta bulunarak liyakat ve ehliyetin önemine vurgu yaparlar.

            Hepimizin içini acıtan Ankara’daki tren kazası üzerine CHP lideri Sayın Kılıçdaroğlu da “Devlette liyakat sistemi çökmüştür” diyerek dolaylı da olsa bu ayete gönderme yapmıştır. El hak! Doğrudur. Çocukluğumuzdan beri demiryollarını sıkça kullanmışımdır. Sabuncubeli virajlarında bir buçuk saati aşkın süre, içimiz dışına çıkarak azap çekeceğimize, Karşıyaka’daki aile büyüklerimize giderken, otoray, mototren denilen araçlarla seyahat etmeyi tercih etmişizdir. Kömürlü kara trenlerle gitmenin bile ayrı zevki vardı. Öğrencilik yıllarımız da akaryakıt kıtlığına rastlamış, mazot bitmesin diye kaloriferlerin yakılmadığı, saatlerce istasyonlarda mazot bekleyen otobüsler yerine Ankara motorlusunu tercih etmişimdir. Doğrusu AKP iktidarına kadar hemzemin geçitlerindeki çarpışmalar dışında ciddi bir tren kazası hiç duymadım. Bana göre bu makasçının, makinistin, hareket memurunun veya diğer demiryolu emekçilerinin liyakatsizliği, ehliyetsizliği değil Demiryolları işletmeciliğimizdeki köklü zihniyet değişikliği ve kar amacı gütmemesi gereken bir kamu işletmesi olduğu halde para kazanmanın öncelendiği bir anlayışın sonucudur. Sinyalizasyon olmadan hattın işletmeye alınması, yol bakım hizmetlerinin kısmen taşere edilmesi, kent merkezindeki kupon TCDD arazilerinin satışa çıkarılması gibi hep paraya dönük işler yerine hayati meselelere el atılsaydı bunlar başımıza gelmezdi.

            Kısaca tren kazasına değinip hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, gelelim asıl konumuza.

            Kılıçdaroğlu ve Akşener el sıkıştılar, güzel bir uzlaşma gerçekleştirdiler. Hayırlı uğurlu olsun. Ancak bana göre eksik. Madem ki bu Millet İttifakının devamı gibi görülüyor o uzlaşmanın içine DP ve SP de dahil edilmeliydi. Zira AKP’den önemli miktarda oy devşirebilecek taban oradadır. Nitekim bakıyorum da hem CHP hem de İYİ Parti Manisa il başkanlarının telaffuz ettikleri isimler biri hariç DYP-DP kökenli. Zaten de öyle olması gerekir. Manisa’yı bir başka yazıda ele alacağım. Bugün ise emaneti ehline verme meselesine kısaca değinelim.

            Kılıçdaroğlu’nun liyakat ve ehliyete önem verdiğini ve bu kavramlara vurgu yaptığını biliyoruz. Hal böyleyken, parti tabanı ve organlardan gelen talep ve baskılar karşısında bunu kendisi ne yazık ki uygulayamıyor. Aday tercihlerinde isabetli olamıyor. Elbette siyasette liyakat ve ehliyet kadar oy toplama becerisi de önemlidir ama oy verecek olanlar sadece CHP tabanı değil ki. Göstereceğiniz adayın karşı cepheden de oy getirebilecek, düzgün, dürüst ve ehil olması gerekmez mi? Büyükşehirler için konuşulan kişilere bakıyoruz, göz doldurabiliyorlar mı? Kendi tabanınız dışında büyük kitleleri heyecanlandırabileceğine inanıyor musunuz? Kişiler üzerinden siyaset yapmayı hiç sevmem, herkesin kendince ağırlığı ve bir karşılığı vardır. Ancak sözü edilenler İstanbul’da Binali Yıldırım, Ankara’da Özhaseki ile boy ölçüşebilecekler midir?

            Beğeniriz, beğenmeyiz, hatta en ağır eleştirileri yöneltiriz ama Sayın Yıldırım bu ülkede bakanlık, başbakanlık, meclis başkanlığı yapmış bir kişidir. Kendi tabanlarına heyecan verecek, oylarını konsolide edecek, bir beceriye sahiptir. Herkes kendince hatalarını, eksilerini daha birçok olumsuz yönünü sayabilir ama Topbaş gibi, Uysal gibi silik reislerin ardından İstanbul’un çehresini değiştirecek, sorunlarını çözecek yatırımcı bir başkan olacağına herkesi inandırabilir. Öyleyse onun karşısına çıkaracağınız aday da ondan aşağı kalır olmamalıdır. Girdiği her yarışı kaybetmiş, milyonları yüz üstü bırakmış, neredeyse mahalle muhtarlığına bile talip olmayı düşünebilecek kişi asla olmamalıdır. İlçe belediyesinde başarılı, düzgün geçmişi, her kesime hitap edebilecek yönü de olsa Yıldırım’ın karşısına konulacak doğru aday diğeri de değildir.

            Özhaseki’ye gelince, üç dönem Kayseri’de büyükşehir başkanı, sonrasında da Çevre ve Şehircilik Bakanı olmuş, imar ve şehircilik uzmanı olmuş adeta. İcraatları doğrudur, ya da yanlıştır vatandaş onunla ilgili değil. Hele, hele İ.Melih Gökçek’in mahvettiği Ankara’yı yeniden ayağa kaldıracağına halkı inandırması hiç de zor değil. Polemiklere girmeyeceğini, siyaset yapmayacağını, projelerini anlatacağını söylüyor. Kandırılmaya hazır bir seçmeni inandırmak için güzel bir strateji. Karşısında kasaba belediye başkanı bir avukat ne kadar başarılı olabilir acaba? Evet seviliyor, hem İYİ Parti hem de CHP’de heyecan yaratıyor ama seçimi kazandıracak olan ortadaki mutedil seçmen değil midir? Acaba o kesime ne kadar hitap edebilecektir? Diyeceğim odur ki; bu iki adayın karşısına en az onlar kadar halkta karşılığı olan başarılı ve deneyimli birileri çıkarılmalıdır. CHP’nin portföyünde yok mudur böyle birileri? Elbette vardır…

            Bana kalsa Ankara’ya Mehmet Haberal’ı, İstanbul’a İlhan Kesici’yi koyarım. Her ikisi de merhum Süleyman Demirel’in rahle-i tedrisinden geçmiştir. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı tarifi yaparken hep İlhan Kesici’yi tarif ediyordu, son anda örgüt ağır basınca Muharrem İnce çıktı şapkadan. Ne oldu? Örgüt vazifesini yaptı, sonuna kadar arkasında durdu, meydanları doldurdu ama koca İstanbul’da meydanlar sandığa girmedi, kendi köyünde bile geride kaldı.

            İlhan Kesici’yi anlatmama gerek yoktur, bu köşede yıllarca yazdım. Bana göre Türkiye’de kalkınma ekonomisini, planlamayı en iyi bilen, dünyayı okuyabilen, ulaştırmayı, altyapıyı, şehirciliği bilen, rakamları en iyi konuşturan kişidir. Anadolu bozkırından çıkmış, mütedeyyin ve demokrat bir ailenin evladı, Türk toplumunun ortak değerleriyle yetişmiş, milli ve manevi değerleriyle Cumhuriyetin temel niteliklerini fevkalade birleştirebilmiş bir kişi. Aslına bakarsanız benim gönlümden geçen onun merkez sağın lideri olmasıydı, ama olmadı.

            Haberal’a gelince. Dünyanın tanıdığı bir bilim adamı. Tıp camiasında öncü bir kişilik. Kendi çapında bir sağlık vakfından koca bir hastane, üniversite çıkarmış, yenilikçi, atılımcı, girişimci bir insan. Toplumun her kesimiyle barışık, Cumhuriyet değerlerinden asla taviz vermeyen, milli ve manevi değerlerine bağlı, sosyal ve hayırsever biri. FETÖ kumpasıyla aylarca ne ile suçlandığını bilmeden hapis yattı. Bu süre zarfında yapamadığı ameliyatlar yüzünden onlarca can yitirildi. Bu canların vebali, ben bu davanın hem savcısıyım hem hakimiyim diyenlerin boynuna değil midir? Şimdi Ankara seçmeni bu vebalin bedelini ödetmez mi?

Belki bugün bazı adaylar açıklanacak ben de bu önerilerimde gecikmiş olacağım ama doğru bildiğimi söylemeden edemedim. Emaneti ehline verelim! Allah’tan hayırlısını dilerim.

Kalın sağlıcakla…

NACİ AKIN

18 Aralık 2018 Salı | 5919 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

227

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

180

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

174

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks