16 Temmuz 2019 Salı - 13:53:38

SON DAKİKA

BİRLİKTE RAHMET VE BEREKET, AYRILIKTA AZAP VARDIR

NACİ AKIN

3 Ağustos 2016 Çarşamba | 2199 Okunma
Yüce Peygamberimiz hadis-i şerifinde "Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır" diye buyurmuş. Sıkça kullandığım bir ifadedir, özellikle toplumsal hayatta, siyasette, ticarette, ekonomide daha bir anlam kazanır. Bizim kuşağımız ve daha yaşlılarımız bunu bizzat yaşayarak gördüler, bilmeyenler de öğrendiler. Hala öğrenemeyenler ise 15 Temmuz gecesi milletin, siyaset kurumunun, ordumuzun vatanseverlerinin, birlik ve bütünlük içinde olmalarının nelere kadir olduğunu bizzat gözlemlediler. Temennimiz bu birlikteliğin farklılıklarımızı muhafaza ederek, bozulmadan, sündürülmeden, orası burası çekiştirilmeden, nalıncı keserine dönüştürülmeden sürdürülmesidir.
Mehmet Akif'ten, Arif Nihat Asya'ya, Orhan Şaik Gökyay'a, Nazım Hikmet'ten Necip Fazıl'a, Abdurrahim Karakoç'a ve daha nice şair ve ediplerimizin benzeri sözleri, şiirleri vardır. Mehmet Akif'in "Girmeden tefrika, bir millete düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez" dizeleri ne de güzel anlatıyor 15 Temmuz direnişini.
Sosyal medyadaki paylaşımlarda, meydanlarda ünlü Fransız yazarı Alexandr Dumas'ın "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" sözlerini işaret eden "One for all, all for one" baskılı tişörtler giyen gençlerin resimlerini gördüm. Çok değil daha birkaç yıl öncesine kadar itilen, kakılan, aşağılan, gaz fişeklerine maruz bırakılan bu gençler bugün belki de kendilerine gaz sıkan emniyet güçleri ile dayanışma içinde demokrasi nöbeti tutuyorlar. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır sözü boşa söylenmiş değildir. Vatanın birliği, dirliği ve selameti için herkes farklılıklarını bir kenara bırakıyor, anında bütünleşmesini biliyor. O yüzden kimseye önyargılı yaklaşılmamalıdır, bu milletin evlatlarının büyük çoğunluğunun farklı pencerelerden baksa da aslında hepsinin yüreğinin vatan sevgisi, ülke bütünlüğü ve demokrasi için çarptığı unutulmamalıdır.
Başka Türkiye yok! Bu cennet vatanı kimsenin de terk edip gitmeye niyeti yok. Öyleyse onu özenle korumalı, dahili ve harici düşmanlarımıza karşı birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar korumalıyız. İster FETÖ, ister PKK, ister IŞİD ya da başkaları kim bu vatanın birlik ve bütünlüğüne, milletimizin canına, malına, ırzına, bayrağına tasallut ediyorsa göğsümüzü siper etmeliyiz. Bunu sağlamak için tek eksiğimiz sevgiydi, sevgisiz bir toplum olup çıkmıştık. Sevginin, hoşgörünün, karşılıklı anlayışın, ortak aklın yerini maalesef kutuplaşma, sevgisizlik, nefret söylemi almıştı. 15 Temmuz gecesi gördük ki aslında bu da zahiriymiş. Aslında milletin farklı kesimlerinin bireyleri arasında bu denli bir ayrışma da yokmuş. Nefret kusan kalemler, kutuplaşmadan nemalanan kesimler susunca hoşgörü anlayışı da toplumda egemen olmaya başladı. Bunu sürdürebilir kılmak ise idarecilerimize ve siyasetçilerimize düşüyor.
Kinyas Ağa'yı tanır mısınız, bilmem? Rus ordusunda subay iken Sovyet devrimi sonrasında lideri olduğu Buruki aşireti ile birlikte Türkiye'ye iltica ederek Van'a yerleşen Kafkas Kürtlerindendir. 1965-1980 arası 4 dönem Adalet Partisi Van milletvekili olarak görev yaptı ve her seçim sonrası en yaşlı üye sıfatıyla TBMM geçici başkanlığını da yürüttü. Onun bir sözünü de burada hatırlatmak isterim: "Ayrılık tohumu giren tarladan nifak ve nefret çıkar. Birbirimizi yeterince seversek başka sevgiye muhtaç kalmayız". Aslında bu söz bugün Doğu ve Güneydoğumuzda cereyan eden hadiselerin de panzehiridir. Bu anlayışı siyaset diline yerleştirebilirsek sadece etnik ayrışmayı değil toplumun her kesimindeki kutuplaşma ve ayrışmayı da önleriz.
Geçtiğimiz hafta hocaların hocası büyük tarihçi Prof. Halil İnalcık'ı 100 yaşında kaybettik. Hoca 2010 yılında yazdığı Osmanlı adlı eserinde Türkiye'nin bugün karşı karşıya bulunduğu meselelerin özünde kültürel yozlaşma olduğunu söylüyor. Son yıllarda toplumda baş gösteren, ayrışmanın, kutuplaşmanın, hoşgörü ortamının yok olmasının uzlaşma kültürü yerine çatışma kültürünün topluma yön verdiğini söylüyor. Osmanlı çok uluslu, çok dinli ve çok dilli emperyal bir devletti ama egemen olduğu topraklarda uzun yıllar barış içinde tebaasını yönetmişti. Müslüman çoğunluğun ve farklı mezheplerin, Yahudi ve Hristiyan toplumla bir arada yaşadığı Ortadoğu coğrafyasında yüzyıllarca barış içinde ve kimsenin burnu bile kanamadan egemenliğini sürdüren Osmanlı'nın başarısı hoşgörü kültürü ve inançlara gösterdiği saygıdan kaynaklanıyordu. Bugün ABD başta olmak üzere birçok batı üniversitesi Osmanlı'nın başarısını sağlayan yönetim tarzını mercek altına almış, hatta kürsüler ve enstitüler bile kurmuştur. Çok Uluslu devletten Ulus Devlete evirilen Türkiye, Cumhuriyet ile birlikte Osmanlı'nın hoşgörü ve inançlara saygı kültürünü seküler bir kültür devrimi ile canlı tutmasını bilmiştir.
Bugün merhum İnalcık'ın sözünü ettiği Osmanlının hoşgörü kültüründen uzaklaşmak, ayrışma ve kutuplaşmayı körüklemek, Osmanlının kültür ve medeniyeti yerine sadece adını ve şekilsel bazı unsurlarını taklit etmek çatışma kültürünü de birlikte topluma taşımaktadır. Kime ait olduğunu bile bilmediğimiz Osmanlı tuğralarını araba camlarına yapıştırmak, Osmanlı isimli bir sürü iş yeri açmakla Osmanlı olunmuyor, sadece ayrışmaya yarıyor.
Umarım 15 Temmuz bir milat olur ve yeniden özümüze döneriz, barış ve hoşgörüyü toplumsal hayatımızda egemen kılarız. Farklı hayat tarzlarını benimsemiş insanları anlamaya çalışır, saygı ve hoşgörü ile yaklaşırız. Çare Peygamber efendimizin Hadisi Şerifini iyi anlayıp düstur bellemektedir. Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Kalın sağlıcakla…


NACİ AKIN

3 Ağustos 2016 Çarşamba | 2199 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

15 TEMMUZ'DA MEYDAN TIKLIM TIKLIM DOLDU!
SIYASET
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Manisa'da "15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü" ve ardından Cumhuriyet meydanından program düzenlendi
16.7.2019

179

MUSTAFA ÇAKIR MANİSA BBSK'DE
SPOR
Manisa Büyükşehir Belediyespor, kadrosunu stoper takviyesiyle güçlendirdi.
16.7.2019

151

BÜYÜKŞEHİR SEZONU AÇTI
SPOR
2019-2020 futbol sezonunda TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta mücadele verecek olan Manisa Büyükşehir Belediyespor, Afyon'da yeni sezon hazırlıklarına Teknik Direktörü İlker Püren yönetiminde dün akşam yaptığı antrenmanla başladı.
16.7.2019

156

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks