18 Haziran 2019 Salı - 20:11:07

SON DAKİKA

ÜZÜMDE RUSYA BEREKETİ

ERTUĞRUL AYTAÇ

17 Ağustos 2017 Perşembe | 1161 Okunma
Spil'in tepesinden baktığımda Gediz ovasının bereketli topraklarının büyük bir bölümünde bağ asmalarını görürsünüz. Dünyanın üçüncü cenneti olarak adlandırılan Gediz ovasının bereketli topraklarında her şey yetişiyor. Ancak son yıllarda bağcılık her şeyin önüne geçti. Geçti de üzüm üreticilerinin 2 yıldır yüzü gülmüyordu. Çünkü üzüm para etmiyordu. Bu yıl Uçak krizinden sonra Rusya ile olan ekonomik ilişkilerimizin düzelmesi en çok yaş üzüm ihracatçılarına yarayacak. Bundan da kuru üzüm fiyatlarının etkilenmesi tümden bağcıları umutlandırdı.
Önceki kuru üzümün Türkiye de yüzde 92 oranında üretimini yapan Manisa da sezonun üretilen ilk kuru üzüm töreni Ticaret Borsasında yapıldı. Program erken olduğu için katılmam mümkün değildi. Dün Sevgili kardeşim Ali Filizkan'ın yanına gittim. Aydın Besen de oradaydı, Günlük yazımı oluşturmayı çalışıyordum. Ali Filizkan Borsadaki töreni ve üzümcüyü yazmamı söyledi. Borsada mevsimin ilk kuru üzümü her yılkinden daha görkemli bir törenle ilk satışı gerçekleştiğini öğrendim. Vali Güvençer, sezonun ilk üzümünü 10 TL'den satışı çıkarmış. Manisa Ticaret Borsasının genç Başkanı Sadık Özkasap ile Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ergün Türek, borsa olarak üzümün kilosunu 150 TL'den satın almış. Protokol üyeleri tarafından sezonun ilk ürününü getiren üretici Ahmet Karabacak'a altın takdim etmiş.
Törene Manisa valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ak Parti Milletvekilleri Murat Baybatur, Selçuk Özdağ, CHP Milletvekili Yıldız Tur Biçer, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Ziraat odası başkanı Mustafa Kaçire, Odanın yönetim kurulu üyeleri ve sivil toplum temsilcileri törende üzümlerle birlikte poz verdi.
ÜZÜM ŞIRASI DA DAĞITILDI
Satın alınan ilk kuru üzüm ve yaş üzümler daha sonra 92 yıldır sürdürülen gelenekle davul zurna eşliğinde Manisa Cadde ve sokaklarında dolaştırıldı. Bu bir gelenekti. Manisa'nın geçmişinden gelen bu gelenekle Manisalı esnaf ve ticaret erbabı üzüm hasadının başladığı dolarların geleceğinin habercisiydi. Yüzde 92 oranında Manisa da üretilen ve Ege bölgesinde yılda 500 milyon dolar gelir getiren kuru üzümün bu yıl Manisa üreticisinin de yüzünü güldüreceğinin sinyallerini verildi. Kuru üzümün rekoltesinin dünyada iyi olmadığı söyleniliyor. Bu nedenle de fiyatların iki doları bulacağı söyleniyor. Bu fiyatlar Rusya'ya yapılan yaş üzüm ihracatının etkili olacağını düşünüyorum.
Üzüm töreni gece manolya meydanında düzenlenen üzüm şırası ve üzüm dağıtımı ile sona ermesi de Ticaret Borsanın bu yılki programının sürprizi oldu. İnşallah bu yıl söylenildiği gibi üzüm üreticisinin yüzü güler.

ERTUĞRUL AYTAÇ

17 Ağustos 2017 Perşembe | 1161 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

184

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

177

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

275

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks