18 Haziran 2019 Salı - 07:53:47

SON DAKİKA

TURİZMDE TANITIM EKSİĞİMİZ VAR

ERTUĞRUL AYTAÇ

25 Şubat 2016 Perşembe | 1703 Okunma
Bu yıl Türk turizmi zor bir dönemeçten geçecek. Tabi Ege bölgesi de bundan nasibini alacak gibi görünüyor. Bu tehlikenin farkında olan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, konuyla ilgili bir toplantı düzenledi. Sektörün önemli kuruluşlarının temsilcilerinin geniş katılımıyla gerçekleşen bu toplantıda yaklaşan tehlikeye karşı çözümler arandı. Anemon Otelleri Zinciri adına toplantıya katılan Anemon Ege Sağlık Genel Müdürü Hatice Optur da çok güzel çözüm önerileri sundu. Optur'un önerileri doğru uygulanırsa, bu yıl yaşanması beklenen zorlukların üstesinden gelinebilir. Ben de bu önerileri sizlerle paylaşmak istedim.
SEKTÖRDEKİ SORUNLAR
Anemon Ege Sağlık Genel Müdürü Hatice Optur, önce turizm ve otelcilik sektöründeki sorunları ele alıyor, şu bilgileri veriyor; "Türkiye'nin gayrisafi milli hasılasının yüzde 20'lik kısmını karşılayan turizm sektörünün ve ana çözüm ortağı olan otelcilik hizmetlerinin sorunları birbiriyle doğru orantılı olarak ciddi bir artış gösteriyor. Her iki sektörün de kendi iç dinamiklerinde belirgin problemler yaşanmasından çok, ülke genelinde yaşanan ulusal ve uluslararası ekonomik ve siyasi krizler her iki sektörün de sermaye artışına yönelik kalite ve güvence, personel ve tanıtım yatırımlarını büyütmelerine karşı en büyük engeli oluşturuyor. Özellikle kongre, iş ve sağlık turizmine yapılan yeni yatırımlar yok denecek kadar az. Yaz ve kış turizmiyle ilgili yeni ufuklar geliştirilemediği gibi av, dağcılık, safari, spor, marina turizmi gibi yeni yatırımlara başlayacak kurumsal şirketler yatırım yapmaktan kaçınıyor. Ayrıca otel ve konaklama sektörünü etkileyen en önemli sorunların ilki, tur operatörlerinin ve turizm seyahat acentelerinin rekabet dolayısıyla yaptıkları kampanyalarda uyguladıkları düşük fiyat marjları otel ve konaklama sektörünün girdi maliyetlerini bile karşılayamayacak düzeyde. Bu durumda daha fazla yatak arzı, kalifiye olmayan az sayıda personel ve konaklama tesislerindeki yapısal sorunlar aşılamaz hale gelmiş durumda. Her geçen gün artan otel, motel, pansiyon, devre mülk, camping sayısı da sektörü kalitesiz ve gereksiz tesis enflasyonuna sürüklüyor. Ulaşım, tanıtım, tesis, sosyal ve kültürel hizmetler gibi müşteri memnuniyetini doğrudan etkileyen faktörlerin tamamında oluşan aksaklıkların, tümüyle otel ve konaklama tesislerinin sırtına yüklenmesi de durumu otel ve konaklama sektörü açısından daha da zor bir hale getirmektedir. Otel ve konaklama sektöründeki ana sorun personel sorunudur, çözümler konusunda yeni bakış açılarına ve yeni modellere ihtiyaç olduğu kesindir."
YENİ KOŞULLARA UYUM SAĞLANMALI
Yeni koşullara acilen uyum sağlanması gerektiğini ifade eden Hatice Optur, önerilerini şöyle anlatıyor; "Turistik tüketicilerin gittikleri yerlerdeki otel işletmelerinden istek ve beklentileri her geçen gün değişmektedir. Otel işletmeleri de değişen bu tüketici istek ve ihtiyaçlarına en hızlı şekilde uyum sağlamak zorundadırlar. Aksi takdirde turistik tüketiciler daha kaliteli hizmet sunan otel işletmelerini tercih edeceklerdir. Bu yüzden otel işletmelerinin başarısı, diğer işletme türlerinden farklı olarak daha çok müşterilere sunulan hizmetin kalitesine bağlı olmaktadır. Hizmet ise otel işletmelerinde ancak insan eliyle yerine getirilebilecek bir unsurdur ve bu noktada insan kaynakları yönetimi ön plana çıkmaktadır. Çağdaş yönetim anlayışını benimseyen işletmeler doğru insanın, doğru yerde ve doğru zamanda istihdam edilmesini sağlayan insan kaynakları yönetimi tekniklerini uygulamalıdırlar. Bu uygulamalar bütün aktörler için kazan-kazan-kazan yaklaşımları teşkil ediyorlar ve Sorumluluk Sahibi Yatırım İlkeleri imzacısı yatırımcıların yaklaşımlarıyla da benzerlik taşıyorlar. Aynı şekilde kamunun da ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri' ile birlikte teşvik mekanizmalarını nasıl kurgulayacağını planlaması gerekiyor. Ancak birçok devlet turizme ve otelcilik sektörüne vergi uyguluyor ve işsizliğe sübvansiyon sağlıyor! Bütün devletler ekonomik büyümeyi hedefliyor ancak turistik ekonomik faaliyetlere vergi uyguluyor! Hepimiz daha fazla yenilikçilik arzuluyoruz ancak katma değere vergi uyguluyoruz! Özetle, yerel seviyede uygulamaları daha iyi gerçekleştirmek için Ulusal Ağların güçlendirilmeleri, sürdürülebilirlikte ölçeği büyütmek için teşvik mekanizmalarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle uyumunun sağlanması ve bütün paydaşlar arasında uyumun geliştirilmesi için iyi yönetişimin benimsenmesi sektör için daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir geleceğin temelidir."
"PAYDAŞLARINI KORUYAN, İŞİNİ KORUR"
Optur, işverenleri şu sözlerle uyardı; "İlk önce sektördeki yatırımcılar ve işverenler durmalı, aynaya bakmalı, bulundukları bölgedeki değerlerimizi tespit edip geliştirmeli, proje üretilmeli ve uluslararası reklamlar ile tanıtmalı. Kısacası herkes elini taşın altına sokmadığı sürece turizm sönmeye mahkum olacaktır. Turizm yapıyorsun önceliğin proje ve reklam olmalı ama hiç bir röportajda kelimesi bile yok. İlk önce aynaya bak, kendini tanı, kentini projelendir, sonra reklam yap, sloganı altında birçok proje yapılabilir. Eskişehir buna örnek, Büyükerşen bu konuda çok başarılı bir Belediye Başkanı. Tüm yazlık ve merkezlerde ön plana çıkartılması gereken yerler tespit edilip proje kapsamında iyileştirilerek reklam şart. İzmir'in din turizm ihtiyacımı var kendine özgü o kadar güzel yerleri ve insanları var ki bunlardan faydalanarak her şey yapabilir istemek ile ilgili Efes Meryem Ana'yı İzmirli olup gitmeyen bilmeyen bir sürü insan var, İzmir kendi içinde bile başarısız bence, bu konuda proje geliştirilebilir. Efes Meryem Ana için bir anket yaptıralım üniversite öğrencilerine, emin olun ki orayı görmeyen, haberi olmayan çok İzmirli çıkar. Özellikle Türkiye'nin içinden geçtiği bu durumda, tüm otelciler ve sektör olarak, dünya çapı tüm turizm mecralarında yer alınmalı, tanıtımlar yaygınlaştırılıp hızlandırılmalı. Gelen turistlerden gereksiz fiyat artışları ile maksimum parayı kazanma çabaları, bu durum bir sefer için kazandırır, fakat ikinci sefer için tercih sebebi olmamaya sebep olur. Bunun için özellikle yerel esnaflar kontrol altında tutulmalı. Yurtdışı basını turizm anlamında Türkiye'yi kataloglarından çıkarmaya başladı. Turizm sektöründe kaliteyi artırmak için segmentler belirlenip taban rakamlar oluşturulmalı. Kalifiye personel yetiştirmek adına sektördeki herkesin bir fon oluşturup bu işe destek vermeleri gerekir bence."

ERTUĞRUL AYTAÇ

25 Şubat 2016 Perşembe | 1703 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

128

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

128

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

223

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks