26 Haziran 2019 Çarşamba - 13:12:40

SON DAKİKA

TAM OTOMASYONLU OTOPARK, YARAYA MERHEM OLACAK

ERTUĞRUL AYTAÇ

30 Mayıs 2016 Pazartesi | 1502 Okunma
Manisa'nın en önemli ve acil çözülmesi gereken sorunlarının başında oto park sıkıntısının geldiğini daha önce pek çok defa dile getirdim. Trafik sıkışıklığı ve park yeri bulma güçlüğü nedeniyle ister araç sahibi, ister yaya olalım, hepimiz zaman zaman ciddi bir sinir harbi yaşıyor, strese giriyoruz. Göreve geldiği ilk günden beri Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün de bu sorun üzerine eğildiği ortada. Otopark sorununa özel bir önem veriyor. Neredeyse her gerçekleştirdiği iki icraattan biri otopark yapmak ve var olanları yenilemek olan Başkan Ergün, bununla da kalmayıp otopark yapabileceği yeni yerler araştırıyor ve projeler geliştiriyor. Örneğin, ‘Milli Eğitime bağlı okulların eskiyen binalarının yenilenerek, zemin altında kalan bölümlerinin otopark yapılması suretiyle modern hale kavuşturulması'. Çok güzel bir düşünce, lakin Ali Rıza Çevik İlkokulu için ortaya koyduğu proje geri çevrilmeseydi iyiydi.
ÇOK YOL ALDI
Bu duruma tanıklık edenlerden biri olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün bugüne kadar yaptığı soruna ilişkin çalışmaları da gözden geçirelim. Ergün, ilk olarak Cumhuriyet Meydanı altındaki otoparkın yenilenmesiyle işe başladı. 5 trilyonluk yatırımla önceki dönem yapılan bu otopark, yağmur sularını içeri alması nedeniyle tam kapasiteyle kullanılamıyor, vatandaşların tepkisine yol açıyordu. Göreve gelmesinin ardından 2011 yılında başlattığı çalışma ile Cumhuriyet Meydanı altı otoparkı tam kapasiteyle hizmete sunuldu. Daha sonra, uzun yıllar Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Başkanlığını yapan rahmetli Bülent Koşmaz'ın da adının verilerek yaşatıldığı Emekliler Parkı'nın altına güzel bir otopark projesi hazırladı. Bölge SİT alanında yer aldığı için adeta iğneyle kuyu kazılarak ‘Bülent Koşmaz Parkı ve Otoparkı' bugünkü halini aldı. Manisa'nın ‘Büyükşehir' olmasının akabinde de otopark sorununa daha fazla ağırlık vererek Yarhasanlar Camii ve Kültür Sitesi altındaki otoparkları yenileyerek kullanılır hale getirdi ve şehre yeniden kazandırdı. Bunları hatırlamak adına bu bilgileri verdim.
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ AÇILIYOR
Şimdi Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin dev bir projesi açılış için günleri geride bıraktı, saat sayıyor. 560 araç kapasiteli Türkiye'nin en büyük otomasyonlu otoparkı artık açılıyor. Manisa Belediyesi döneminde Subay Lojmanları olarak kullanılan alanın tapusunun alınması için önceki dönemlerde girişimlerde bulunulmuş, ama bu işi noktalamak Başkan Cengiz Ergün ve ekibine nasip olmuştu. O dönem Manisa Belediyesi ile 1'inci Piyade Tugay Komutanlığı arasında 2011 yılında protokol imzalandı, birçok bakanlıktan onay bekledi. Uzunca bir süreçten sonra da ‘Tam Otomasyonlu Otopark Projesi' için ortada bir engel kalmadı.
TEKNİK BİLGİLERİ ŞÖYLE
Cengiz Ergün ve ekibinin en büyük icraatlarından olan ve Türkiye'de tek olması nedeniyle Manisa'nın nazar boncuğu da olacak bu nadide hizmet, Avrupai özelliklere sahip. Tam Otomasyonlu Otopark, 12 kattan oluşuyor, zemin katta bulunan otopark giriş odalarına sürücüleri tarafından uygun konumda bırakılan araçlar, hiçbir operatör müdahalesi olmaksızın otomatik olarak park yerlerine götürülüyor ve istendiğinde de geri getiriliyor. Otomatik Otopark Sistemi'nde 7 adet manevra odası bulunuyor, odalardan hem giriş ve hem de çıkış işlemi yapılabiliyor. Yani bu sistemle bir kerede 7 araç, 1 buçuk-2 dakika gibi bir sürede park etmiş oluyor. Kapasitesi de kendisi gibi büyük, tam 560 araç aynı anda park halinde bulunabilecek. Ben Başkan Ergün'ün bununla da yetineceğini sanmıyorum. Manisa'nın bir çok yerine değişik özellikteki modern otoparkları yapmaya devam edecek.
GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN
Tam Otomasyonlu Otopark'ın açılışı Çarşamba günü saat 17.30'da yapılacak, ben de orada olacağım. Manisalıların da bu harika projeyi görmesini tavsiye ederim. Araçlarını sokaklarda bırakacaklarına otoparka yerleştirsinler, gözleri arkada kalmasın.
Hayırlısı olsun.

ERTUĞRUL AYTAÇ

30 Mayıs 2016 Pazartesi | 1502 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MABEM'İN BAŞARI GELENEĞİ BOZULMADI
GÜNDEM
(MABEM), LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yine gurur tablosu ortaya çıkardı. Açıklanan sonuçlara göre MABEM'de eğitim gören 4 öğrenci 500 tam puan aldı.
25.6.2019

146

CEMİL ÇÖLLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı olarak görev yaparken, kendisine ait eczanede şehit edilen eczacı Cemil Çöllü, ölümünün 40'ıncı yılında unutulmadı
25.6.2019

168

İŞYURTLARI FUARI'NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
GÜNDEM
Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner'in katılımıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen, İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
25.6.2019

158

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks