18 Haziran 2019 Salı - 20:06:06

SON DAKİKA

SESSİZ ÇOĞUNLUK PATLADI

ERTUĞRUL AYTAÇ

2 Kasım 2015 Pazartesi | 1188 Okunma
Demokrasiden güzel bir şey var mı? Sandık seçmenin iradesini belirler. Türkiye'de dün sandık konuldu, seçmen gitti hür iradesi ile oyunu kullandı. AK Parti 2011 seçimlerinde olduğu gibi oy patlaması yaptı. Tek başına iktidar oldu. Ben bunu sessiz çoğunluğun patlaması olarak görüyorum. Sizler, "Seçmen istikrardan yana oy kullandı" da diyebilirsiniz. Yazılarımda, "AK Parti tek başına iktidara gelebilir veya gelemeyebilir de" dedim. Bir yazımda da, "Seçim heyecanı yok, seçmen sessiz. Sessizlikten korkarım. Bu seçimlerde araştırma şirketlerinin tahminleri yerle bir de olabilir" demiştim. Son dakikalarda, seçime bir hafta kala, Adil Gül'ün araştırma şirketi AK Parti'yi yüzde 47,5 gördüğünü ortaya koyuyordu. Hafta içinde Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik yüzde 50'leri ifade ediyordu. Bülent Arınç'ın Turgutlu gezisinde Rıdvan Uysal, "Başkan, için rahat olsun, Başbakan'ın önünde yüzde 47 üzerinde rakam var. AK Parti tek başına iktidar" söyleminde bulunuyordu.
BU ORANI ÇOĞUNLUK BEKLEMİYORDU
Açık ve net söylemek lazım, bu seçimlerde AK Parti'nin yüzde 50 oy alacağını toplumun çoğu beklemiyordu. Gönülden geçen başka… Ben bile böyle bir Milletvekili sayısını AK Parti'nin tek başına ele geçireceğine ihtimal vermiyordum. 280 ile 290 arasında Milletvekili sayısıyla iktidar olmasının bile 7 Haziran sonrası yaşanan olaylar karşısında zorluğunu düşünüyordum. Tabi bu düşüncemde kamuoyu araştırmaları yapan şirketlerin AK Parti için ortaya koyduğu tabloların rolü büyüktü. Dün ne mi oldu? Seçmen 7 Haziran'dan sonra muhalefet partilerinin, özellikle MHP'nin tutumu karşısında, "Sizlerden bir şey olmaz" diyerek, ülkenin selameti ve istikrarı için 13 yıl ülkeyi başarıyla yöneten AK Parti'ye 2011 seçimlerinde olduğu gibi oylarını verdi.
GÜNDEM: ‘İKTİDARIN BAŞARISI, MUHALEFETİN DURUMU'
Bugünden itibaren Türkiye'de AK Parti'nin iktidar zaferi ile muhalefet partilerinin düştüğü durum konuşulacak. Bu seçimin kesin mağlubu MHP'dir. "Karşıyım karşı, her şeye karşı" söylemleri her ne kadar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından düzeltilmek istendiyse de, AK Parti bu sloganla 1 Kasım seçimlerinde hezimete uğrattı. Yazımı kaleme aldığım sırada HDP de pek parlak gözükmüyordu. "Türkiye genelinde AK Parti'nin seçim zaferinin Manisa'ya yansıması ne oldu?" derseniz, AK Parti'nin 7 Haziran seçimlerine oranla bu seçimde oylarını yüzde 10 arttırdığı açılan sandıklardan görünüyor. AK Parti 5 Milletvekilliğine gidiyor. Türkiye'de olduğu gibi Manisa'da da MHP'de büyük oy kaybı oldu.
CENGİZ ERGÜN VARSA, OYLARDA ARTIŞ OLUR
Ben, Türkiye'yi bilmem, ama Manisa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün varsa, MHP oylarında artış vardır. Karizması ile yerel seçimlerde MHP Manisa'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Cengiz Ergün ile kazandığını unutunca, bugünkü sonucun kaçınılmaz olacağını hep söyledim. Ne oldu? MHP Teşkilatı, Genel Merkez'le istediği gibi Milletvekili sıralaması yaptı. Sonuç ortada. Manisa'da 4-3-2 olan Milletvekili sıralamasının değişmesinin zor görüntüsünü, MHP beklenenin altına düşüşle bozacak hale getirdi. AK Parti'nin 5 Milletvekili çıkartma ihtimalini ortaya çıkarttı. Sandıkların tamamının açılmasından sonra MHP 2 Milletvekilini korursa, bu Allah'ın lütfu olur.
ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ
AK Parti'nin Manisa'da büyük başarı kazandığı açılan sandıklardan da görülüyor. Manisa'da da AK Parti düşmanları Söğütaltı Kahvesi'nde yüzde 38'in üzerinde bir oyu AK Parti'ye yakıştıramıyordu. Ne oldu? Millet böyle düşünenlere güzel bir tokat attı. Biraz utanmaları varsa bir daha siyaseti ağızlarına almazlar. Dün, oyumu, öğleden sonra, Başkan Cengiz Ergün'ün oy kullandığı okulda, saat 13.45'de kullandım. Başkan Ergün, ailesi ile oyunu kullandı. Sonra, uzun süre, saat 18.00'i gösterene kadar beraberdik. Sonuçlar gelmeye başladığında AK Parti'nin tekrar, tek başına iktidara yürüdüğü anlaşılıyordu. Daha sonra Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'le televizyon başında sonuçları izledim. Atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmişti. AK Parti'nin tek başına iktidarını sağlayacak 300'ün üzerinde Milletvekili çıkarma noktasına geldiğini beraber izledik. Başkan Çelik, partiye giderken ben de yazımı kaleme almak için gazetemin yolunu tuttum.
MİLLETİMİZ YAPILANLARLA YAŞANANLARI UNUTMUYOR
Yazımın başında "Demokrasi güzel şey" dedim. Halkın iktidarına, İnşallah bundan sonra saygılı olan bir toplum görüntüsü veririz. Millet yapılanları, yaşananları unutmuyor. Kuru kalabalığın yaptığı yaygaraya da kulak asmıyor. Seçmen, AK Parti'ye 7 Haziran'da verdiği ihtarı, bu partinin iyi anladığını düşünerek, dün sandık başına gitti ve yüzde 50'ye varan bir oyla tekrar ülkeyi yönetmesine karar verdi. AK Parti de geçmişten ders alarak, bunu iyi okuyup, ülkenin ve insanlarının mutluluk tablosunu arttırarak yönetmesi gerekiyor.
AK Parti'nin zaferini kutluyorum. Ülke için hayırlı olmasını dilerim.

ERTUĞRUL AYTAÇ

2 Kasım 2015 Pazartesi | 1188 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

184

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

177

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

275

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks