19 Haziran 2019 Çarşamba - 09:57:51

SON DAKİKA

SEMİH BALABAN IN CHP İL BAŞKANLIĞI ZAFERİN HİKAYESİ

ERTUĞRUL AYTAÇ

26 Aralık 2017 Salı | 1069 Okunma


CHP’nin Pazar günü il kongresi vardı. İki aday yarışacaktı. Halil Tokul ve Semih Balaban. Kongreye davetliydim. Pazar günü erken kalktım. 11.15’te Kültür Sitesi’nin önüne gittim. Dışarısı kalabalıktı. Delegeleri, Alt katta Semih Balaban’ın, üst katta da Halil Tokul’un karşıladığını gördüm.

Yarışta iki aday olunca kongrenin tadı başka oluyor. Ekipler harıl harıl çalışıyor. Dışarıda CHP Milletvekili Mazlum Nurlu’yu gördüm. Semih Balaban için çalıştığı belli oluyordu.

Delegeler de akın akın geliyordu. CHP’de Erdoğan Yetenç zamanının il başkanlarından Ali Ağar’la karşılaştım. Sohbet ederken Çeşme’de yazlık komşum CHP Milletvekilliği yapan Hasan Zengin’in geldiğini gördüm. Ali Ağar’la yanına gittik. Maşallahı vardı.

Ali Ağar ve Hasan Zengin ile kongre salonuna girerken CHP Milletvekilliği yapan Turgutlulu Hasan Ören’i gördüm. Milletvekili Mazlum Nurlu ile beraber hararetli hararetli konuşuyorlardı. Bizim Berfin’i zor da olsa yakalayabildim. Hep beraber fotoğraf çektirdim.

Gözlerim CHP Grup Başkanvekili Milletvekili Özgür Özel’i arıyordu. Aklıma Çapala Mehmet geldi. Telefonla arayayım derken karşıma çıktı. Çapala Mehmet’e kongrenin havasını sorarken Özgür Özel geldi.

Ben yazımın fotoğraflarını halletmek de titizim. Özgür Özel’e de beraberliğimi perçinledikten sonra Halil Tokul’la da fotoğrafımı çektirdim.

Tek Semih Balaban kalmıştı. Kongrenin heyecanı vardı. Gelen delegelerle birebir ilgileniyordu. Bir fırsatını buldum. Semih Balaban’la birlikte fotoğraf çektirdim. Semih Balaban “Başkan seçimi farklı kazanıyorum.” dedi. Ben de “hayırlısı olsun” dedim.

Hamza Kopal’ı gördüm. Kendisine takıldım, “devrilmeyesin” diye. Daha kongre başlamamıştı. Hamza Kopal da Semih Balaban’ın dediği gibi “açık ara öndeyiz” dedi.

Tekrar Çapala Mehmet’le birlikteyiz. Kendisine “Semih Balaban farklı kazanacağız diyor” dedim. Şöyle durdu ve “önde görülüyor” dedi. Kongre öncesi iki aday belli olunca iki yazı yazdım. En son yazımızda, ‘Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur’ sözü gibi Semih Balaban’ın kazanma ihtimalinin yüksekliğini görüyordum. Ancak Özgür Özel faktörünü de unutmuyordum.

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Başkent’te partisi için parlayan bir yıldız olarak yüksek seviyede politika ile meşguldü. Halil Tokul’un seçilmesini de arzu ettiğini bana söylüyorlardı. Edindiğim kulis bilgilerine göre Özgür Özel’e “Sen bizim sevdiğimiz Milletvekilimizsin kongreye karışma” diyenlerin sayısının yüksekliği karşısında; Cumartesi gecesi ne yaptığından, nasıl bir tavır takındığından bilgim yok.

Milletvekili Mazlum Nurlu kongrede açık açık Semih Balaban’ın yanında yer aldı. Seçim sonuçları da bunu ortaya çıkarıyor. Semih Balaban’ın kongreye katılan delegelerin 342 oyunu alması, baştan beri bu kongrenin kaderini Salihli belirler diyenleri haklı çıkardı.

Merkezdeki delegelerin Semih Balaban’ın yanında olması, Halil Tokul’un ilçelerden aldığı oyların 226’da kalmasını sağlamış görünüyor.

CHP İl Kongresi ile ilgili ilk yazımda, Semih Balaban aday oluyorsa kendisi eğitimcidir. Hesap kitabı iyi bilir demiştim.

Kongre öncesi Halil Tokul’un ekibinden görüştüklerim de kongreyi kazanma konusunda endişeliydiler. Siyaset hesap kitap meselesidir. Hesabını kitabını iyi yapıp sahneye çıkılır. İl Başkanlığını açık ara kazanan Semih Balaban aday olmayı kafasına koyduğu anda hesabını kitabını iyi yaptığı Pazar günkü kongredeki sonuçla ortaya koydu.

Halil Tokul’a il başkanı iken seçim kaybetmek elbette zor gelmiştir. Oturup nerede yanlış yaptığının, neden kaybettiğinin değerlendirmesini yapacaktır. Halil Tokul da bu partiye hizmet etmiş kıymetli dostlarımdandır.

Siyaset bayrak yarışına benzer. Bu bayrağı şimdi Semih Balaban aldı. CHP’nin Manisa’da genel ve yerel seçimlerde başarılı olması için çalışacak.

Pazar günkü kongrenin olgunluk içinde geçtiğini de belirteyim. Semih Balaban’ın genç ve dinamik yapısı ile CHP’yi Manisa’da daha iyi noktalara getirme şansının olduğunu da belirteyim. Seçim bu. Biri kazanacak, biri kaybedecek. Semih Balaban kazandı. Hayırlı uğurlu olsun. İl Başkanı’nı kutluyorum.

Böylece Manisa CHP’de yeni bir dönem başlıyor.

ERTUĞRUL AYTAÇ

26 Aralık 2017 Salı | 1069 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

235

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

220

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

318

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks