26 Haziran 2019 Çarşamba - 13:10:25

SON DAKİKA

SEÇİM ÜLKEMİZE HAYIRLAR GETİRSİN

ERTUĞRUL AYTAÇ

22 Haziran 2018 Cuma | 867 Okunma


Son sözü seçmen söyleyecek. Yarın sandığa gideceğiz, tercihimizi kullanacağız. Bu seçim ülkemize hayırlara vesile olsun. Bir haftadır Manisa’dayım. Akşamları eski adliye karşısındaki Söğütaltı Kahvesi’nde oturuyoruz. Gündüzleri de Manisa’yı dolaştım. Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler’e uğradım. Hatuniye Camii’nin yanında ‘Ceto’nun yerinde öğle yemekleri yedim. Avukat Emin Uz’dan öğrendim. Dede lokantasını Manisaspor ve Fenerbahçe hastası Hüseyin Şengül almış, onun yanına uğradım. Güveç ve pilavını yedim. Hüseyin Şengül”ün Manisaspor kebap salonunu oğlu işletiyor. Oturdum, eski günleri yad ettik. Dün her gün yaptığım gibi kalktım günlük gazetelerimi okudum. Bu yıl Nisan yağmurları Haziran’a kaydı.Gök gürültülü sağanak yağışlara alışır olduk. Gazeteme gittim. Pazar günkü seçimlerin çalışma şeklini Yazı İşleri Müdürü Esra Kale, Burhan Akdemir, Müzeyyen Sarıefe, Neslihan Aközgür, Gökhan Aytaç, Tuğba Bayram, Banu Ünavcı, Tülin Tekin Çay ve stajyer Mümine Alçiçek’e anlatıyor. Ben de bugün size kısa bir yazı yazayım dedim. Tülin hanımın demli çaylarını yudumlayarak yazmaya başladım. Herkes seçime endekslenmiş. Sabah Gazetesi’nin duayen baş yazarı Mehmet Barlas’ın köşe yazısını okudum. Sizlerin de okumasını düşünerek köşeme aldım. Yavuz Donat ustanın dediği meşhur hikayedeki gibi. Berber koltuğuna oturan adam sormuş “Saçım ak mı kara mı?” diye. “Kesilince önüne dökülecek, ak mı kara mı görürsün.” Pazar akşamı sandıktan ak mı kara mı çıkacağını açılınca göreceğiz.

 

SİYASETİN İLERİ GİDENLERİ HEP AĞIZLARINI BOZARLAR

Rahmetli Turan Güneş CHP kadrolarını "İleri gelenler" ve "İleri gidenler" diye ikiye ayırırdı... CHP'nin genel başkanının ve cumhurbaşkanı adayının konuşmalarını dinlerken bugünün CHP'sini ileri gidenlerin temsil ettiğini kolayca söyleyebiliriz.

 

İnönü'nün sırtındaki

1950-60 arasındaki tüm seçimleri Demokrat Parti kazanırdı. Fakat yine de CHP'nin lideri İsmet İnönü'yü eleştirirken, ölçülü konuşurlardı. Bunun nedenini bir Demokrat Parti ileri geleni şöyle açıklamıştı: - İsmet İnönü'nün sırtında Kurtuluş Savaşı zaferleri var. Bizim sırtımızda ise terzi İzzet'in elbiselerinden başka bir şey yok.

 

Sonuç darbe oldu

Evet... DP sözcüleri İsmet İnönü'ye dönük söylemlerinde ölçüyü kaçırmazlardı. Buna karşı CHP'liler Adnan Menderes'i ve DP iktidarını insafsızca eleştirirlerdi. Ama bütün seçimleri de DP kazanırdı. Sonuçta hiç iktidar olamamak CHP'yi çok öfkelendirdiği için, 27 Mayıs darbesi onlara adeta nefes aldırmıştı. Akıllarda hep İsmet İnönü'nün Demokrat Partililere hitaben söylediği "Sizi ben bile kurtaramam" sözü vardı.

 

Bir darbe daha

1965'ten sonra Süleyman Demirel Başbakan olduğunda 1950-60 arasındaki olaylardan ders aldığı için CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'yü çok hoş tuttu. Arada bir İnönü'yü ziyaret edip ona devlet işleri hakkında bilgi verirdi. Ama CHP'nin ileri gidenleri Demirel'e de "Morrison Süleyman" ya da "Kanunsuz Süleyman" gibi damgalar vururlardı. Sonunda Demirel de 12 Mart 1971 darbesi ile devrilmişti.

 

Ders almak

Yaşanan yılları değerlendirirken bunlardan ders almak herhalde aklın gereğidir. Hizmete dönük siyasi rekabeti ölçüsü kaçmış söylemlere boğdunuz zaman, bundan pek sonuç alınmıyor. Ama toplum belleğinde öyle yaralar açılıyor ki, hizmetler görmezden gelinirken, hiç hizmet yapmamış ağzı bozuk siyasetçiler kendilerini yıldız sanıyorlar.

 

Vizyon ve misyon

Artık hepimizin öğrenmiş olmamız gereken temel doğrular var... Siyasette vizyon ve misyon sahibi olmak çok önemlidir. Kim ne derse desin Atatürk ve Turgut Özal bu nedenle toplumun belleğinde çok farklı yerdeler. Aynı şekilde Tayyip Erdoğan'ın sırtında da yaptığı büyük hizmetler ve geleceğe dönük o büyük vizyon var.

İktidarlar gelir geçer ama hizmetler unutulmaz. Bugün bazı cumhurbaşkanı adaylarının istikbal olarak gördükleri şeyler, Erdoğan için mazidir. Konuşurlarken bu gerçeği hep akıllarında tutmalıdırlar.

 

ERTUĞRUL AYTAÇ

22 Haziran 2018 Cuma | 867 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MABEM'İN BAŞARI GELENEĞİ BOZULMADI
GÜNDEM
(MABEM), LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yine gurur tablosu ortaya çıkardı. Açıklanan sonuçlara göre MABEM'de eğitim gören 4 öğrenci 500 tam puan aldı.
25.6.2019

145

CEMİL ÇÖLLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı olarak görev yaparken, kendisine ait eczanede şehit edilen eczacı Cemil Çöllü, ölümünün 40'ıncı yılında unutulmadı
25.6.2019

167

İŞYURTLARI FUARI'NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
GÜNDEM
Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner'in katılımıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen, İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
25.6.2019

157

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks