17 Haziran 2019 Pazartesi - 10:01:30

SON DAKİKA

SANATLA BÜTÜNLEŞECEĞİZ

ERTUĞRUL AYTAÇ

15 Ekim 2015 Perşembe | 1379 Okunma
Manisa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kültür ve sanatla dolu bir Ekim yaşıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün, "Bir Millet sanata önem vermedikçe büyük bir felakete mahkumdur" sözünden hareket eden Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, toplumun daha ileri düzeyde gelişimi için büyük çaba sarf ediyor. Manisamızın kültür ve sanat kentine dönüşümü için Türk Müziği, Batı Müziği, Tiyatro ve Dans sanatlarına ilgi duyan sanat severler ve çocuklar için Dans-Müzik-Tiyatro dallarında eğitim programları sunuyor. ‘2015 Gün Dönemi' kayıtları ise başladı. Ergün, "Daha iyi bir Manisa hedefiyle çıktımız yolda, sosyal belediyeciliğin gerektirdiği ölçüde sanat eğitimi ve öğretimi alanında farklı alternatifler üreterek, kentimizin sanatsal gelişimine katkıda bulunacak sanatçılar yetiştirmeye destek veren bir proje ürettik" diyerek Manisa Büyükşehir Belediye Konservatuarı'nın da müjdesini verdi. Konservatuar, sanat eğitiminde gençlerin geçim ve mutluluğunu sağlayacak bir mesleğin bilgi, beceri, davranış ve kültürüne sahip bireyler olarak yetiştirilmesine hizmet edecek.
Bu kapsamda Ekim ayının devam eden kültür ve sanat günlerinde Manisa'nın değişik yerlerinde şu etkinlikleri izleyebilirsiniz; 16 Ekim-Tarzan Meydanı-Şehzadeler Mehteri Konseri, 18 Ekim-Manisa Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi-Masal Okuma Günleri, 18-21 Ekim-Kültür Merkezi Meclis Fuaye Salonu-Kadınlar Üretiyor Sergisi, 19-22 Ekim-Kültür Merkezi Lale Fuaye Salonu-Manisa Bezi Dokumacılığı Dönem Sonu Sergisi, 20-25 Ekim-Forum Magnesia AVM-Naht Sanatı, 23 Ekim-Saruhan Bey Türbesi-Şehzadeler Mehteri Konseri, 29 Ekim-Kültür Merkezi Lale Fuaye Salonu-Atatürk Fotoğrafları Sergisi, Kültür Merkezi Lale Salonu-Özel Program, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu-Ölüm ve Kız, 30 Ekim-Şeyh Fenari Camii-Şehzadeler Mehteri Konseri.
YUNUSEMRE BELEDİYESİ DE ATAĞA KALKTI
Manisa deyince akla artık Yunusemre Belediyesi de geliyor. Kültür ve sanat hizmetlerine ivme kazandıran Yunusemre Belediyesi'nin de 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceği ‘Uluslararası Yunus Emre Günleri' birbirinden başarılı etkinlikleri içeriyor. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi etkinliği şöyle değerlendirdi: "Yunus Emre Günleri, Uluslararası olarak başladı. Bu programlar Uluslararası bir program olarak başlıyor. İki konsepti var, birisi sempozyum şeklinde 16-17 Ekim tarihlerinde üç oturumda yapılacak. Balkanlar'dan, Anadolu'dan, Orta Doğu'dan bilim adamları, üniversite hocaları katılacaklar. Sofi gelenekten gelen insanlar katılacaklar, bazı gösteriler, fikirler orada konuşulacak. Bilim insanına yönelik programları var. Bir de akşam programları şeklinde gece büyük salonda halka açık çok sayıda sanatçı dostlarımız gelecekler. Yunus Emre'nin yazdığı ilahilerden oluşan ruhumuzu okşayacak besteleri yurt içi ve yurt dışından sanatçılarımız seslendirecek. Onlar iki akşam çok güzel bir program ile halkımız ile buluşacak. Ayrıca Kuran-ı Kerim tilaveti olacak. Okullarımızda Yunus Emre şiirleri ile ilgili yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödüller vereceğiz. Uluslararası Yunus Emre Günleri'nin önemli çalışması da sanatçılarımız CD çalışması gerçekleştirdi. Sanatçılarımız 10 tane ilahi okudular. Bir kültür hizmeti olarak böyle bir Yunus Emre demetini sizlere sunmuş olacağız. Her sene bu etkinliklerin üzerine bir şeyler katarak ilerleyeceğiz. Sosyal belediyecilik anlamında önemli adımlar atıyoruz. İsmini taşıdığımız böyle bir yüce şahsiyeti, geçmişimizi geleceğimize taşıma gayreti için bu sene Bismillah diyoruz ve başlıyoruz. Programın önemli misafirleri arasında İsmail Coşar, Ömer Döngeloğlu, Arslanbek Sultanbekov (Kazakistan), Burhan Şaban (Makedonya), Dursun Ali Erzincanlı, Orhan Çakmak, Orhan Ölmez, Armin Muzaferija (Bosna Hersek), Nuriyye Hüseynova (Azerbaycan) yer alacaklar".
‘ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU' RENK KATACAK
Tüm bu güzel etkinlikler arasında 21 Ekim'de ‘Antakya Medeniyetler Korosu' Manisa'ya renk katacak. Anemon Otelleri'nin katkılarıyla Celal Bayar Üniversitesi'nin (CBÜ) düzenlediği 2012 Nobel Barış Ödülü Adayı Antakya Medeniyetler Korosu'nun sunacağı konser sanatseverleri büyüleyecek. ‘Uluslararası XIX. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu' açılışı için sahne alacak olan Antakya Medeniyetler Korosu, değişik toplum ve kültürlerden sanatçıların bir araya geldiği topluluk olmasıyla dikkat çekiyor. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi'nin büyük önem verdiği sempozyum Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde 21 Ekim'de saat 10.30'da başlayacak, aynı günün akşamında aynı merkezde saat 20.00'de ise koro tüm ihtişamıyla sahne alacak.
Ekim ayı ivme yapmış kültür ve sanat etkinlikleriyle akıllara kazınacak. İzleyelim.

ERTUĞRUL AYTAÇ

15 Ekim 2015 Perşembe | 1379 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

79

BÜYÜKŞEHİR'İN ÇEVRECİ YATIRIMLARI GEDİZ'İ KORUYOR
SIYASET
MASKİ şuana kadar 118 milyon metreküp evsel nitelikli atıksuyu arıtarak sağlıklı bir şekilde Gediz ve Bakırçay'a deşarj etti
16.6.2019

82

ÖĞRENCİLERDEN HAYAT KURTARAN PROJE
SIYASET
Danışman öğretmenleri Mehmet Horozoğlu'nun lise yıllarında sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden etkilenen iki öğrenci, 4 aylık bir çalışmanın sonucunda hayat kurtaran bir projeye imza attı.
16.6.2019

90

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks