18 Ocak 2019 Cuma - 21:23:33

SON DAKİKA

SANAT GÜNEŞİ ZEKİ MÜREN"LE ANILAR

ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Ekim 2016 Çarşamba | 783 Okunma
Klasik Türk Müziği'nin ‘Sanat Güneşi' Zeki Müren. 6 Aralık 1931'de doğan 24 Eylül 1996'da İzmir'de TRT konserinden sonra hayata gözlerini yuman Zeki Müren'in anısına düzenlenen bir televizyon programı izledim dün.
Zeki Müren bizim gençlik yıllarımızda sanat dünyasında ülkemizde parıldayan yıldızıydı. ‘Paşa' olarak anılan 1991 yılında sanata olan katkılarından dolayı ‘Devlet sanatçısı' ünvanı ile ödüllendirilmiştir. Konserleri ve çevirdiği filmler toplumun büyük ilgisini çekerdi. Zeki Müren'le 1980 yıllarından sonra gazeteci olarak Bodrum'daki malikanesinde Yeni Asır Gazetesi'nin tecrübeli yazarı Yaşar Eyice sayesinde tanışmıştım. Tercüman Gazetesi adına kendisine büyük saygı duyduğum, mesleğimde ilerlememi sağlayan Haber Müdürü Öcal Uluç göndermişti. ‘Paşa' diye hitap edilmekten zevk duyan Zeki Müren, beyefendi bir sanatçıydı. Yaz aylarının büyük bölümünü Bodrum'da geçirir, Bardakçı Koyu'nda denize girer, akşam güneşinin batışını da Halikarnas diskosunun kendine ayrılan özel bölümden seyrederdi.
ZEKİ MÜREN'LE TANIŞMA ANIM
Bodrum'da o yıllarda çeşitli festivaller düzenlenirdi. Ben de o festivallerin birisini takip etmek için gitmiştim. Yeni Asır'da daha önce beraber çalıştığım Yaşar Eyice ile karşılaştım. Yaşar Eyice, Zeki Müren'le röportaj yapmak için gelmiş. O yıllarda Zeki Müren'le görüşmek ve röportaj yapmak kolay değil. Rahmetli ‘Paşa', ‘Sanat Güneşi' Zeki Müren'in tercihi ile olurdu. Yaşar Eyice bu dostluğu kurmuş "Beraber gidelim" dedi. Çok mutlu oldum. O zaman Tercüman'ın yan kuruluşu Bulvar Gazetesi de yeni hayata geçmişti. Zeki Müren'le yapacağım röportaj benim için önemliydi. Paşa'nın evine gittiğimde kendisini görmeye gelenlerin uzun kuyruğu ile karşılaştık. Yaşar Eyice korumalarına kendini tanıttı, görüşmeye geldiğini söyledi. Zeki Müren ile görüşen yardımcı ve görevliler kısa sürede "Paşa sizi bekliyor" dedi. Bende heyecan dorukta. Sanat Güneşi karşımda. Yaşar Eyice beni tanıştırdı. "Bizdendir" dedi. Zeki Müren'le bir süre görüştük. Fotoğraflar çekildik. Sanat Güneşi söyleyeceklerini söyledi, ayrılırken Yaşar Eyice'ye "Halikarnas"ta buluşalım" dedi. Biz oraya geçtik. Gün batımında Paşa bizi ağırlarken Halikarnas'ın işletmecisi Süleyman Demir geldi. Hoşsahbetten sonra Zeki Müren "Bu akşam burada beraber olalım" dedi. Yaşar Eyice İzmir'e dönmek zorunda olduğunu, benim Bodrum'da kalacağımı söyledi. Halikarnas'ın işletmecisi Süleyman "Paşa'nın misafiri benim misafirim sayılır. Burada kalın" dedi. Havalara uçuyordum. Türk Sanat Müziği'nin yıldızının Bodrum'da misafiriydim. Üç gün kaldım. Akşamları Halikarnas'ta beraber olduk. Zeki Müren bütün mal varlığını Mehmetçik Vakfı ile Türk Eğitim Vakfı'na kalması için sağlığında vasiyetini hazırladığını ve noterden tastik ettirdiğini bana da anlatmıştı.
Zeki Müren uzun ve yorucu sanat yaşamının son 6 yılında kalp ve şeker hastalığına yakalanmıştı. Sahnelerden ve medyadan uzaklaşıp Bodrum'daki evinde izdivaya çekilmişti. 300 dolayında şarkı bestesi vardı. 17 yaşında bestelediği "Zehretme hayatı bana cananım" ilk şarkısıydı. Daha sonra ‘Şimdi uzaklardasın', ‘Manolyam', ‘Bir demet yasemen', ‘Gözlerinin içine başka hayal girmesin', ‘Elbet bir gün buluşacağız' gibi şarkıları sık sık okunan en sevilen şarkılarıydı. Paşa 24 Eylül 1996 yılında TRT İzmir televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. Zeki Müren beyefendi sanatçıydı. Kalp krizi geçirdiği anda yanında olanlar dün televizyonda o anıları anlattılar. Paşa, kriz sırasında yardımcıların kolları arasında dimdik ayakta yürümeye çalışmış, odaya girer girmez de boylu boyunca uzanmış, kendisini sevenlerine saygıdan son anda bile dimdik ayakta durmaya çalışan eşsiz bir Türk Sanat Müziği sanatçısıydı.

ERTUĞRUL AYTAÇ

12 Ekim 2016 Çarşamba | 783 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

HEM TASARRUFU ÖĞRENDİLER HEM HEDİYE ALDILAR
GÜNDEM
MASKİ Genel Müdürlüğü, Su Tasarrufu Eğitim Projesi kapsamında Yunusemre'nin Pelitalan İlkokulu'nu ziyaret ederek suyun değerini anlatan eğitim semineri düzenledi
18.1.2019

26

BÜYÜKŞEHİR'İN MİNİKLERİNİN İLK KARNE HEYECANI
GÜNDEM
Çocukların okul öncesi eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Manisa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kent Park Kreş ve Gündüz Bakımevi'nde öğrenim gören minikler, ilk karnelerini almanın heyecanını yaşadı.
18.1.2019

30

ŞEHİTLER'E 4 KİLOMETRELİK DERE TEMİZLİĞİ
GÜNDEM
MASKİ Genel Müdürlüğü, Saruhanlı ilçesine bağlı Şehitler Mahallesi'ndeki tarım arazilerini dere taşkınlarından korumak için 4 kilometrelik dere temizlik çalışmasına başladı.
18.1.2019

31

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks