26 Mart 2019 Salı - 09:20:33

SON DAKİKA

SAMİ SÖNMEZ VALİM, SİZ HER ÖDÜLE LAYIKSINIZ

ERTUĞRUL AYTAÇ

6 Kasım 2015 Cuma | 1145 Okunma
Rahmetli Süleyman Demirel ve Erdal İnönü'nün 1992 yılında kurdukları koalisyon döneminde Manisa'ya Vali olarak atanan Sami Sönmez, görev yaptığı sürece halkla bütünleşen kimliği ile kentimizde iz bırakan ve sevgiyle anılan Valilerimizden oldu. Hatırnazdır. Manisa'daki dostlarını unutmaz. Zafer Ünal Başkan ile araları çok iyidir. Manisa yerel ve ulusal medya temsilcileri tarafından babacan yönüyle sevilirdi. Valilik Konağı'ndan çıkar, Fatih Parkı'ndan yürüyerek Vilayete gelirdi. Görevini tamamlayınca tek başına Manisa'yı dolaşırdı. Kısa süre Valilik yaptı, ama Devlet adamlığı portresi ile hep anıldı. Sümer Oral'ın Maliye Bakanlığı döneminde aralarından su sızmazdı. Eskişehir Valiliği döneminde de Metin Gökalp ile bir maç sırasında ziyaretine gitmiştim. Önce evinde, sonra da Polis Lokali'nde uzun uzun sohbet etmiştik. Beni her arayışında oğlum Gökhan'ı hep sorardı. Sami Sönmez Devlet'in Valisiydi. Bir gün, unutmam, eski Adliye'nin yanındaki büromda buluştuk. Sohbetine doyum olmazdı. Kaymakamlık dönemindeki anılarını fıkra gibi anlatır, zamanın nasıl geçtiğini anlamazdık.
TÜRYAK, KIDEMLİ VATANDAŞLARI ÖDÜLLENDİRİYOR
Yıl 1992, şimdi 2015. Sami Sönmez Valimden söz ediyorum. Neden mi? Merkezi Başkent'te olan TÜRYAK, Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği, ‘Kıdemli Vatandaş' diye adlandırdığımız yaşlı bireylerin yaşam kalitesini yükseltecek girişimlere öncülük etmek, sorunlarına çözümler üretmek, toplumsal duyarlılığı arttırmak, bu bilge kişilerin bilgi ve deneyimlerini hem iş dünyasına, hem de topluma yararlanacakları şekilde hizmet olarak dönüştürmek için kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu. Yönetim Kurulu Başkanı Mete Bora. Bu sivil toplum kuruluşu 2007 yılından bugüne her yıl, ‘Türkiye'nin Örnek Kıdemli Vatandaşları'nı seçiyor. Örnek kıdemli vatandaşlar içinde kriterler belirlemiş. Bunlar; 60 yaş ve üstü olmak, meslek hayatında başarılı olmak, sosyal faaliyetlerde öncü ve lider olmak, hayata bağlılığını ve yaşama sevincini devam ettirmek, toplumun taktir ve sevgisini kazanmış olmak, örnek bir kişilik sergilemek.
KİMLER YOK Kİ…
Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) bugüne kadar yaşamlarında başarılı olan, kriterlere uygunluk içeren iş dünyası, bilim, sanat, bürokrasi ve siyaset dünyasından 51 kişiyi, ‘Türkiye'nin Örnek Kıdemli Vatandaşı' payesiyle ödüllendirmiş. Kimler yok ki; Süleyman Demirel, Kamuran İnan, İshak Alaton, İlhan Cavcav, Lütfü Doğan, Turgut Özakman, Suna Pekuysal, Hakkı Devrim, Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Türkan Saylan, Yıldız Kenter, Aydın Boysan, Müjdat Gezen, Rona Yırcalı, Yılmaz Büyükerşen, Süleyman Seba, Erol Günaydın, Suna Kan, İnanç Kıraç, Ali Şen, Turgay Şeren, Nevzat Yalçıntaş, Tarık Şara, Prof. Dr. Talat Halman, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat gibi…
VALİMİZİ DE LAYIK GÖRMÜŞLER
Mete Boran'ın Başkanlığını yaptığı TÜRYAK, 2015 yılında da Manisa Valiliği yapan Sami Sönmez'i ‘Türkiye'nin Örnek Kıdemli Vatandaşı' payesine layık görmüş. Öğrenince öyle mutlu oldum ki, tarif edemem. Manisa'da benim kadar Zafer Ünal'ın da sevineceğini düşünüyorum. Sami Sönmez'in başarıyla dolu yaşamından biraz kesitler vereyim;
1938 yılında Sivas'ın Zara ilçesinde dünyaya gelen Sami Sönmez, 1960-1961 yıllarında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olmuş. Maiyet memurluğu ile Devlet hizmetine atılmış. Çeşitli illerde Kaymakamlık yapmış. Daha sonra Maliye Müfettişliği, Artvin Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, Denizli, Manisa ve Eskişehir Valiliği görevlerinde de bulundu. Ülkemizde meydana gelen Gediz, Lice ve Çaldıran depremlerinde Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu.
Yaşamında meslek başarısı ortada olan ve bir o kadar da mütevazi, beyefendi Sami Sönmez'e bu ödülü layık görenlere teşekkür ederim.
Yaşamınızda sağlık ve mutluluklar dilerim.

ERTUĞRUL AYTAÇ

6 Kasım 2015 Cuma | 1145 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ OLACAK
GÜNDEM
Manisa'yı savunma sanayinin merkezi yapacak adımlardan biri olan 'Savunma Sanayine Yön Verecek İşletmelerin Nitelikleri Geliştirilmesi' projesi başladı
25.3.2019

132

KULA HAYVAN PAZARINA KAVUŞTU
GÜNDEM
Kula Belediyesi tarafından, 16 bin 140 metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve 2 bin 370 küçükbaş ve 140 büyükbaş hayvan kapasiteli modern canlı hayvan pazarı tören ile hizmete açıldı.
25.3.2019

130

BARAJLAR DOLDU
GÜNDEM
2018'in son aylarında, su seviyesi bir hayli düşen barajlar, son yağışlarla birlikte doldu
25.3.2019

124

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks