25 Mart 2019 Pazartesi - 02:35:00

SON DAKİKA

RİZE FINDIKLILI DOSTLARI UĞURLADIK

ERTUĞRUL AYTAÇ

24 Mart 2016 Perşembe | 1452 Okunma
Birçoğumuz değişik yerlerden gelip, çalışıp, ekmeğini yediğimiz yerleri mesken tutarız, ama her nerede yaşarsak yaşayalım, her zaman doğup büyüdüğümüz köyümüz, mahallemiz, akrabalarımız, dostlarımız bizimle beraber yaşar yüreğimizde, görmesek de. Yıllar sonra onlarla karşılaştığımızda "Toprağımız" deriz onlara, aynı toprağın bağrından çıktığımız için.
Ünlü ozanımız Aşık Veysel geldi aklıma ve O'nun toprağı anlatan şu dizeleri;
Dost dost diye nicelerine sarıldım
Benim sadık yârim kara topraktır
Beyhude dolandım boşa yoruldum
Benim sadık yârim kara topraktır

Nice güzellere bağlandım kaldım
Ne bir vefa gördüm ne fayda buldum
Her türlü isteğim topraktan aldım
Benim sadık yârim kara topraktır
Gazetemin patronu Mevlüt Aktan'ın Rize Fındıklı'dan dostları vardı bir süredir Manisa'da. Kani usta rahatsızlığı nedeniyle Celal Bayar Üniversitesi'nde şifa ararken uzun süre Manisa'da kaldı, tabi Fındıklı'dan dostları da O'nu yalnız bırakmadı. Hal böyle olunca hemşerilerini yanında görmek isteyen Mevlüt Aktan ve Fındıklılı dostlar her akşam Haylazz ve Kahvecini'nde bir araya geldi, Manisa'nın sosyal yaşamı içerisinde memleket hasretini birlikte yenmeye çalıştılar. Ben de çoğu akşam onlarla birlikte oldum, birbirine olan bağlılıklarını, sevgi ve saygılarını gözlerimle gördüm. Karadenizliler birbirlerine çok bağlı oluyor. İyi günde de, kötü günde de omuz omuza veriyorlar. Birlikte gülüp, birlikte ağlıyorlar. Hele Fındıklılılar topraklarına çok bağlı. Memleketlerini hiç ağızlarından düşürmüyorlar.
ONLARA ALIŞMIŞTIM
Birkaç hafta boyunca Malta Parkı'nda Haylazz ve Kahvecini'nde çok neşeli, eğlenceli günler yaşadım Fındıklılı dostlarla. Haylazz'da yaşadığımız Karadenizliler gecesinde iş adamı Turan Bulak da vardı, tulum çalıp eğlenmiştik. Gecenin yıldızı ise Karadeniz ezgilerini, yine bölgeye has ‘Tulum' adlı çalgısıyla seslendiren Volkan Çelik olmuştu. O gece Kani Temizkan, Önder Aykut, İsmet Aykut, Ercan Özcihan, Caner İnce, Umur İnce, Özgür Gür ve Oğuz Demirci vardı. Onlar yan yana dizilip, hop oturup hop kalkıp yörenin folklorik özelliklerini sergileyen horon tepiyorlardı. Ben de onlara uymuş, horon tepmiştim. Başka bir gece ise patron Mevlüt Aktan, Fındıklılı Kani Temizkan, Besim Temizkan, Ercan Özcihan ve Önder Aykut'a moral gecesi düzenledi. Hep birlikte Gamze Dursun'u ve Mevlüt Aktan'ı ziyarete gelen Fındıklılı sanatçı İlhan Gürkan'ı dinledik. Kani usta ameliyattan yeni çıktığı için pek oynayamamıştı, ama ben Önder Aykut'la birlikte sahnede oynamış, şarkılara, türkülere eşlik etmiştik. Geçen hafta Salı günü Kani usta ile Önder Aykut gazeteye beni ziyarete geldiler. Uzun uzun sohbet, muhabbet ettik. Çarşamba akşamı yine Haylazz'da buluştuk. Kani ustanın misafirleri vardı, tedavisi sırasında emeği geçen sağlıkçılarla bir aradaydı. Karadenizliler ilgiyi, alakayı çok seviyor, bu duyguların karşılığını veriyorlar. Velhasıl Karadeniz'den Rize Fındıklılı dostları her zaman sevgi ve saygıyla anacağım. İyi ki onları tanımışım. Yolunuz açık olsun dostlar…

ERTUĞRUL AYTAÇ

24 Mart 2016 Perşembe | 1452 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SELAM DURUN ŞAMPİYONA!
SPOR
Manisa Büyükşehir Belediyespor U-15 Futbol Takımı, Bölgesel Gelişim Ligi'nde 3'üncü Grup'ta şampiyonluğunu ligin son haftasında Manisa Sekiz Eylül Stadı'nda karşılaştığı Menemen Belediyespor'u 6-1 farklı mağlup ederek ilan etti.
24.3.2019

73

ADIM ADIM ZİRVEYE 4-0
SPOR
TFF 2.Lig Kırmızı Grup'ta zirve mücadelesi veren Manisa Büyükşehir Belediyespor 28. hafta mücadelesinde Darıca Gençlerbirliği'ni ağırladı.
24.3.2019

76

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ MESLEK KOMİTESİ BAŞKANLARINA ANLATILDI
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (Manisa TSO) 2019 yılının ilk Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı gerçekleştirildi.
24.3.2019

77

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks