22 Nisan 2019 Pazartesi - 07:24:36

SON DAKİKA

PERŞEMBE PAZARINI DOLAŞTIM

ERTUĞRUL AYTAÇ

11 Ekim 2018 Perşembe | 646 Okunma


Ülkede ekonomik kriz var mı yok mu? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a göre ekonomik kriz yok, “Suni yaratılan bir ortam var” diyor. Muhalefet ise ülkede krizin derecesinin yüksek olduğunu, piyasada durumun vahim olduğunu hatta siftah yapmadan dükkan kapatan esnafın varlığından bahsediyor.

Banka faizlerinin yüksekliği her şeyi ortaya koyuyor. Piyasada nakit sıkıntısı var. Akşamları Söğütaltı Kahvesi’nde çeşitli sektörlerde iş yapan esnaf ile oturuyorum.

Kasabından tutun da aşçılara kadar her kesimden esnafla konuşuyorum. Et fiyatlarının yükselişinden, çarşı pazarda her şeyin birden bire pahalandığından yakınan dar gelirli vatandaşlarla da bir araya geliyorum.

Sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz doğru. Enflasyon canavarı hortladı. Devletimizin bütün birimleri görev başında. Fırsatçılara göz açtırtmıyorlar.

Gazeteye geliyorum, herkes semt pazarlarının bile pahalı olduğundan yakınıyorlar.

Oğlum Gökhan, Ertan Korkmaz ve Burhan Akdemir, geçen hafta domatesin kilosunun pazarda 8 lira olduğunu söylediler. Ben üçüne de kızdım: “Domates yemeyin!” diye.

Kendilerine mevsim değişikliğinden dolayı fiyatlarda artış olacağını söyleyerek, “Bakın, her şeyden şikayetçi olmayın. Benim çocukluğumda, domates, patlıcan, biber ve salatalığı sadece 2 aylık yaz mevsiminde görürdük. Ondan sonra hak getire. Bugün ülkemizde yıl boyunca bu ürünler pazarda da, manavda da, marketler de var” dedim.

Hepsi “Başkan sen tarafsın” dedi.

O sözü duyunca fazla kilolarımdan da kurtulmak için Kitapsaray’ın karşısındaki evimden yürüyerek eski garajın önünden gazetem Olay’a giderken pazar yerinden geçmek zorunda kaldım.

Hemen yolun her iki tarafına kurulan tezgahlarda satılan domates fiyatlarına baktım. Kilosu 3 liraya da domates var, 5 liraya da. Bir yerde 6 lira satılan domatesi gördüm. Haftalardır aynı fiyata satılan börülce, bamya ve fasulyede bir değişiklik yoktu. Patlıcanın kilosu 2 liraydı.

Gazeteye geldim. “Domates 3 lira. Almak istiyorsanız pazara gidin” dedim. Oğlum Gökhan’a, Ertan’a, Burhan’a dönüp “Felaket tellallığı yapmayın. Ülkemiz bu badireyi atlatacak” dedim.

Hepsi bana güldü. Elbette bir gün gülme sırası bana da gelecek.

ERTUĞRUL AYTAÇ

11 Ekim 2018 Perşembe | 646 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

EGEİD'İN HEDEFİ İHRACATI ARTIRMAK
GÜNDEM
Ege İhracatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu, Manisa Valisi Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
21.4.2019

49

BÜYÜKŞEHİR FETHİYE'YE TAKILDI 1-2
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyespor, TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta 32'inci hafta mücadelesinde Mümin Özkasap Stadı'nda karşılaştığı Fethiyespor'a 2-1 mağlup oldu.
21.4.2019

38

MANİSA'DA 'KİTAP KAFE' AÇILDI
GÜNDEM
Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığından 90 bin TL hibe kazanan 'Şehit Makbule'nin Torunları Okuyor' projesi kapsamında Manisa'da Kitap Kafe açıldı.
21.4.2019

48

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks