19 Ekim 2018 Cuma - 03:35:26

SON DAKİKA

PERŞEMBE PAZARINI DOLAŞTIM

ERTUĞRUL AYTAÇ

11 Ekim 2018 Perşembe | 151 Okunma


Ülkede ekonomik kriz var mı yok mu? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a göre ekonomik kriz yok, “Suni yaratılan bir ortam var” diyor. Muhalefet ise ülkede krizin derecesinin yüksek olduğunu, piyasada durumun vahim olduğunu hatta siftah yapmadan dükkan kapatan esnafın varlığından bahsediyor.

Banka faizlerinin yüksekliği her şeyi ortaya koyuyor. Piyasada nakit sıkıntısı var. Akşamları Söğütaltı Kahvesi’nde çeşitli sektörlerde iş yapan esnaf ile oturuyorum.

Kasabından tutun da aşçılara kadar her kesimden esnafla konuşuyorum. Et fiyatlarının yükselişinden, çarşı pazarda her şeyin birden bire pahalandığından yakınan dar gelirli vatandaşlarla da bir araya geliyorum.

Sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz doğru. Enflasyon canavarı hortladı. Devletimizin bütün birimleri görev başında. Fırsatçılara göz açtırtmıyorlar.

Gazeteye geliyorum, herkes semt pazarlarının bile pahalı olduğundan yakınıyorlar.

Oğlum Gökhan, Ertan Korkmaz ve Burhan Akdemir, geçen hafta domatesin kilosunun pazarda 8 lira olduğunu söylediler. Ben üçüne de kızdım: “Domates yemeyin!” diye.

Kendilerine mevsim değişikliğinden dolayı fiyatlarda artış olacağını söyleyerek, “Bakın, her şeyden şikayetçi olmayın. Benim çocukluğumda, domates, patlıcan, biber ve salatalığı sadece 2 aylık yaz mevsiminde görürdük. Ondan sonra hak getire. Bugün ülkemizde yıl boyunca bu ürünler pazarda da, manavda da, marketler de var” dedim.

Hepsi “Başkan sen tarafsın” dedi.

O sözü duyunca fazla kilolarımdan da kurtulmak için Kitapsaray’ın karşısındaki evimden yürüyerek eski garajın önünden gazetem Olay’a giderken pazar yerinden geçmek zorunda kaldım.

Hemen yolun her iki tarafına kurulan tezgahlarda satılan domates fiyatlarına baktım. Kilosu 3 liraya da domates var, 5 liraya da. Bir yerde 6 lira satılan domatesi gördüm. Haftalardır aynı fiyata satılan börülce, bamya ve fasulyede bir değişiklik yoktu. Patlıcanın kilosu 2 liraydı.

Gazeteye geldim. “Domates 3 lira. Almak istiyorsanız pazara gidin” dedim. Oğlum Gökhan’a, Ertan’a, Burhan’a dönüp “Felaket tellallığı yapmayın. Ülkemiz bu badireyi atlatacak” dedim.

Hepsi bana güldü. Elbette bir gün gülme sırası bana da gelecek.

ERTUĞRUL AYTAÇ

11 Ekim 2018 Perşembe | 151 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KAPTAN ATTI, TRİBÜNLER AYAĞA KALKTI
SPOR
Mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı Şanlıurfaspor'u 3-0 farklı mağlup etmeyi başaran Manisa Büyükşehir Belediyespor'da Kaptan Ufukhan Bayraktar'ın 16. dakikada attığı muhteşem gol tribünleri ayağa kaldırdı.
18.10.2018

57

MANİSA'DA TARİHİ BİNA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
SIYASET
Şehzadeler Belediyesi tarafından, Akıncılar Mahallesinde yapılan Çocuk Kültür Sanat Merkezi çalışmaları kapsamında tarihi bina eski ihtişamına kavuştu
18.10.2018

55

MHP'Lİ AKÇAY'DAN GİZLİ TANIK ELEŞTİRİSİ
SIYASET
MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY TBMM'de yaptığı konuşmada mahkemelerdeki gizli tanık uygulamasını eleştirdi. Akçay "Hukuku gizli tanık tasallutundan mutlaka kurtarmalıyız" dedi
18.10.2018

51

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks