19 Haziran 2019 Çarşamba - 09:57:38

SON DAKİKA

ORUCU SAHURSUZ TUTMAK SAĞLIKLI OLMAZ

ERTUĞRUL AYTAÇ

30 Mayıs 2017 Salı | 1102 Okunma
Cumartesi 11 ayın sultanı Ramazan'ın ilk günüydü. Her sahurda yaptığım gibi kahvaltı türü atıştırmalar ile oruca başladım. Günde üç paket sigara içen için ilk gün ağır geçmesi gerekiyor. Ben de öyle olmuyor. Hemen alışıyorum. Normal yaşamımda geç kalkmanın orucumu tutarken zorlanmadığım bir gerçek. Yalnız sinir yapılarım hassaslaşıyor. Bunu bildiğim için günlük yazılarımı yedekli yazmaya başlıyorum. Bu yılda bir iki gün gazeteye gitmemeye özen gösterdim. Ramazan'ın ilk günü gazete okumakla geçirdim. Futbol müsabakalarını da takip ettim. Her gazetenin Ramazan sayfaları var. Onları karıştırdım. Prof.Dr.Osman Müftüoğlu'nun yaşam reçetelerine baktım. Müftüoğlu "Manevi duyguları çoğaltmanın, manevi iyileşmenin, iyi hayata katkıları tartışılmaz" diyor. Müftüoğlu devam ediyor. "Söz konusu sağlık olduğunda Ramazan ayı bir ‘iç doktor' bir ‘doğal iyileştirici' bir çeşit şifacı gibidir. Bu güzel ay herşeyden önce bir ruhsal temizlik, bir bedensel arınma fırsatı olarak değerlendirilmelidir." Analizi Müftüoğlu'nun dört dörtlük. Orucumu sahursuz tutmamaya özen gösteriyorum.
Prof.Dr.Osman Müftüoğlu da sahursuz oruç olmaz diyor. Bu konuda tavsiyeleri ise şöyle: "Sahur özellikle sağlık bakımından son derece önemli. Ne var ki ‘Sahuru atlamak' Ramazan'da en sık düştüğümüz hatalardan biri. Çoğumuz yiyip içtiklerimizle yatağa girip neredeyse 18-20 saatlik çok uzun bir süreyi aç geçirerek orucumuzu tutuyoruz. Oysa bu durum metabolizmamız açısından hiç uygun değil. Bizi yorgun, bitkin, başağrıları, uyuklayan, çarpıntı ve sinirli zemini hazırlayan bir oruç gününü bekliyor. Onun için sahursuz oruç sağlıksız oruç demektir.
Müftüoğlu hocamın tavsiyesi yerinde. Sağlıklı oruç tutmamız için mutlaka sahura kalkmamız gerekiyor. Tok tutan seçeneklerine gelince, yumurtanın vazgeçilmez ilk sahur seçeneklerinin başında geldiğini söylüyor. Omlet ve menemen, peynir, etli dolmalar, posa zengini çorbalar, proteinli salatalar, yoğurt, meyve (Zühtü Babacan'ın kirazını tavsiye ederim), yağlar, baklagiller, kefir, badem, fındık, fıstık gibi atıştırmalar, sağlıklı oruç tutmamız için hocamın tavsiyesi. Benden yazması.
RAMAZAN ETKİNLİKLERİ ŞEHZADELER'DE
Şehzadeler Belediyesi Ramazan etkinliklerini her yerde sürdürüyor. Bir bakıyorsunuz Cumhuriyet Alanı'ndaki meydanda etkinliklere katılan Başkan Ömer Faruk Çelik buradan bir başka mahallede Ramazan dolayısıyla şerbet dağıtıyor. Ben Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in her akşam da bir camii de teravih namazını kıldığına şahit oluyorum. Hava şartları bugüne kadar Cumhuriyet Meydanı'nda Ramazan etkinliklerini tam olarak yapılmasını engelledi. Herhalde bundan sonra hava şartları iyiye gidiyor. Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinlikler Manisalılara iftar sonrası güzel zamanlar geçirtir.

ERTUĞRUL AYTAÇ

30 Mayıs 2017 Salı | 1102 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

235

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

220

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

318

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks