20 Haziran 2019 Perşembe - 10:14:49

SON DAKİKA

ÖNAL ŞAKAR"I UĞURLUYORUZ

ERTUĞRUL AYTAÇ

8 Ocak 2016 Cuma | 1280 Okunma
Bugün Hatuniye Camisi'nde olacağım. Parlamentoda Manisa'yı 4 dönem başarıyla temsil eden, Hakk'ın rahmetine kavuşan Önal Şakar abime, dostlarıyla son görevimizi yapacağız.
Önal Şakar, 1960 ihtilalinden sonra kurulan Adalet Partisi'nde politik yaşamına başlayan genç bir siyasetçiydi. Avukatlık mesleğine Ertuğrul Dayıoğlu ile başlayan, Demokrat Parti fikirlerinin bekçiliğini yapan, ihtilalin ağır şartlarının sürdüğü ortamda hiç düşünmeden Adalet Partisi saflarında yer almış genç bir idealistti. İlk seçimlerde Manisa'dan Milletvekili olmuştu. O zaman Manisa 11 Milletvekili çıkarıyordu. Demokrat Parti'nin ihtilalle iktidarının elinden alınmasına Manisa sandıkta büyük tepki göstermiş, yanlış hatırlamıyorsam 1965 seçimlerinde Adalet Partisi 8 Milletvekili çıkarmıştı.
MANİSA, GERÇEK HALKI TEMSİL EDENE DESTEK VERİYOR
Manisa çok partili rejime geçildiği andan itibaren horlanan, gerçek halkı temsil eden Demokrat Parti'ye ve Adalet Partisi'ne oyları ile büyük destek vermiştir. 1980 ihtilalinden sonra da aynı şeyi yapmış, ihtilalin desteklediği partiye değil, rahmetli Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi'ne sahip çıkmıştır. Bugün de Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti'ye Manisa seçmeninin desteği devam ediyor.
MANİSA SİYASETİNDE HAKİMİYET O'NUN ELİNDEYDİ
1960 ihtilalinden sonra siyaset yapmak o kadar kolay değildi. Demokrat Partililere yapılanların siyasi tarihimizin lekesi olarak hala izlerini görebiliyoruz. Avukat Önal Şakar o zor şartlarda başına gelebilecekleri bilerek Manisa'daki dostlarıyla Adalet Partisi'nde demokrasi mücadelesi vermiştir. Adalet Partisi 1980 ihtilalinde iktidarı elinden alınana kadar 4 dönem Milletvekilliği süresinde Manisa siyasetinin hakimiyeti Önal Şakar'ın elindeydi. Sadettin Bilgiç ekibinden Süleyman Demirel'in ekibine dahil olduktan sonra Adalet Partisi Genel Merkezi'nde de etkili bir siyasetçi olarak yaşamını sürdürdü. Rahmetli Demirel Önal Şakar'a daha çok parti merkezinde görev verdi. Kısa süreli Gençlik ve Spor Bakanı olarak kabinesinde yer verdi. Sonra tekrar partinin kalbi Genel Merkez'deki görevine devam etmesini istedi.
DEMİREL'LE ANILARINI BANA ANLATIRDI
Demirel ile yakından çalışmış olması nedeniyle Önal Şakar'ın birçok sırrı da beraberinde götürdüğü bir gerçek. Çeşme Ildır'daki yazlıkta beraber olduğumuzda Demirel ile arasında geçen olayların bazı kesitlerini yazılmamak kaydıyla bana anlatmıştı. Yanından ayrılırken beni de sıkı sıkı tembih etmeyi ihmal etmiyordu, "Sakın anlattıklarımı yazma" diye.
Allah rahmet eylesin. Önal Şakar'a Manisa olarak son görevimizi bugün Hatuniye Camisi'nde yerine getireceğiz.

ERTUĞRUL AYTAÇ

8 Ocak 2016 Cuma | 1280 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

473

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

444

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

547

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks