19 Haziran 2019 Çarşamba - 10:51:20

SON DAKİKA

NURTOPU GİBİ KRİZLERİMİZ OLDU

ERTUĞRUL AYTAÇ

17 Ekim 2015 Cumartesi | 1369 Okunma
Ülke krizleri ile meşgulken önceki gece Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) Meclis toplantılarına katılmayan 15 Meclis Üyesi, 5174 sayılı Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu'nun 96'ncı maddesine dayanılarak Meclis Başkanı Hayati Dolman tarafından düşürüldü. Başkan Adnan Erbil Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Brüksel'deyken meydana gelen olay Manisa gündemine bomba gibi düştü. Meclis Başkanı Dolman konu ile ilgili Pazartesi günü basın toplantısı yapacağını söyledi. Sizin anlayacağınız beklenmedik anda nurtopu gibi krizimiz oldu. Bugüne kadar böyle bir tablonun MTSO'da olup olmadığını hatırlamıyorum. Ama bildiğim bir şey var, Meclis Başkanı Hayati Dolman siyaset ve iş dünyasının tecrübeli Meclis Başkanı'dır. Kasıtlı bir hareket yapması mümkün değildir.
BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ?
Peki, bu noktaya nasıl gelinmiş? Bu yazıyı yazarken ne oğlum Gökmen'le, ne de Genel Sekreter Fatih Özsümer'le bir görüşme yapmadım. Bunun bilinmesini isterim. 45 yıllık meslek yaşamımda her zaman, her yerde kurduğum iyi ilişkilerle haber kaynaklarıma sahibim. Altı aydır devamsızlık nedeniyle Meclis toplantılarında sıkıntı yaşandığını biliyorum. Aynı nedenle Ağustos ayı toplantısı da yapılamamış. Meclis Başkanı Hayati Dolman toplantılara katılmayan Meclis Üyeleri'ne yazılı tebligatla bundan sonraki toplantılara katılmaları gerektiğini, katılmadıkları takdirde Odalar ve Borsalar Birliği'nin gereklerinin uygulanacağını bildirmiş.
UYARIYI DİKKETE ALMAMIŞLAR!
Son toplantıda uyarılara karşın gelmeyen üyeler için Başkan Dolman bugüne kadar uygulanan gelenek ve görenekler çerçevesinde bir işlem yapmayı düşünmüyor. Ancak, Meclis'te İhsan Övünç, Avni Karagül ve Mehmet Özkösemen, Başkan Dolman'a, "Bizler toplantılara muntazam geliyoruz, biz enayi miyiz? Bizim işimiz gücümüz yok mu?" diyorlar. Bunun üzerine Meclis Başkanı Hayati Dolman gelmeyenlere tebligat yapıldığını söylüyor. İşte, ipler bu noktada kopuyor. Üç Meclis Üyesi, "Görevini yapmıyorsun Başkan, hakkında suç duyurusunda bulunacağız" deyince, Meclis Başkanı Hayati Dolman'ın eli kolu bağlanıyor. Üzülerek, 5174 sayılı kanunun 96'ncı maddesini uygulayarak Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çalışkan başta olmak üzere 15 Meclis Üyesi'nin düşürülmesine karar veriyor.
YAŞANANLARI ARAŞTIRDIM
Tabi MTSO'da ilk defa böyle toplu bir Meclis Üyesi düşürülmesi ile karşı karşıya kalınınca dedikodu kazanı kaynamaya başlıyor. Yapılan uygulamanın bir operasyon olduğuna dair söylentiler yayılıyor. Hemen araştırdım, yukarıda yazdıklarımın dışında bir bulguya rastlayamadım. İster inanın, ister inanmayın, ancak bu Meclis Üyeliği'ne seçilmek için kıran kırana yaşanan seçimlerden geçen 15 arkadaşın, neden ısrarla toplantılara katılmadıklarını da anlamak mümkün değil! Bakın isimlerini yazıyorum; Tolga Tunç Çalışkan (Yönetim Kurulu Başkanvekili), Yahya Şendil, Tarkan Kayhan, Levent Özdamar, Akın Saadettin Gezgin, Cüneyt Kümüştekin, Galip Berk, Üzeyir Dindar, Tamer Akkal, Hüseyin Tuncer, Semih Vardarer, Mustafa Yücel, Mehmet Ali Altınkuş, Hüseyin Işıkal, Sezgin Akduman. Meclis Başkanı Hayati Dolman gibi hemen hemen hepsini tanıyorum.
Her biriniz kendi iş kolunda değerli iş adamlarısınız. Yaptığınız sosyal bir görev. Vaktiniz yoksa, neden bu kadar mücadele ederek seçildiğiniz MTSO Meclis Üyeliği görevini hafife alıyorsunuz? İtirazı olan üç arkadaşa hak veriyorum. Katılanların işi, gücü, zamanı bol da, sizlerin mi yok? Toplantılara katılanlar enayi mi? Şimdi ne olacak? Meclis Başkanı Hayati Dolman üzgün. Elbette sizler de üzgünsünüzdür. Şimdi ayıklayın pirincin taşını.
PARA KRİZİ DE MANİSASPOR'DA
Manisaspor'da her gün bir olayla karşılaşmaya alıştık artık. Başkan Abdullah Mergen ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Selçuk Özdağ arasında 19 Mayıs Stadı ile ilgili yaşanan gerginlik, bu haftanın önemli haberleri arasına girdi. Özdağ, açık seçik bir dille Abdullah Mergen'e, "Bir koltukta iki karpuz taşınmaz" dedi. Sözü, "Beceremiyorsan, paranı yoksa, Manisaspor Başkanlığı'ndan istifa et" cümlesine kadar getirdi.
Abdullah Mergen direniyor. Direniyorsa nereye kadar? Para yoksa bu iş yürümez. Yürümeyeceği de belli oldu. Lig'de lider olan Manisasporlu futbolcular, Kocaeli deplasmanı için, para ödenmediği takdirde günü birlik gideceklerini ifade ederek Başkan Mergen ve yönetimine ültimatom verdiler. Perşembe günü başlayan krizde tatsız durumlar da oldu. Teknik Direktör Taner Taşkın dün futbolcularını ikna ederek saat 17.00 sıralarında Kocaeli deplasmanına gitmelerini sağladı. Bu arada tahmin ediyorum futbolculara az da olsa harçlık verilmiştir düşüncesindeyim. Manisaspor lider, kadrosu da güzel. Başkan para bulamamasına rağmen koltuğu bırakma niyetinde değil.
Bu işin sonu nereye varacak, merak ediyorum?

ERTUĞRUL AYTAÇ

17 Ekim 2015 Cumartesi | 1369 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

245

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

230

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

328

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks