21 Mart 2019 Perşembe - 23:12:05

SON DAKİKA

MHPNİN BAŞBUĞU TÜRKEŞ DE, BAŞKANLIK DEMİŞ!

ERTUĞRUL AYTAÇ

2 Şubat 2017 Perşembe | 786 Okunma
Ülkemizde hiç bir konuyu, medeni ölçüler içerisinde tartışamıyoruz. Bugünümüzün sorunu değil bu... Genlerimizde var. Dün de böyleydi, bugün de böyle ve yarında devam edecek gözüküyor! Türkiye, tarihi bir karar arefesinde... Sistem değişikliğine gitmek istiyor. Bunun içinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı ismiyle, 'Başkanlık!' sistemine geçilecek maddeler görüşüldü, oylamalar yapıldı ve kabul edildi. Meclisin kabul ettiği bu değişiklik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanıp, milletin oylarına sunulacak.
Referandum, nisan ayının ortalarına doğru yapılacak. Bunun için 'evet!' veya 'hayır!' denilecek... Halkın kararı, başımızın üstünde... Demokrasiye inanıyorsak eğer, son sözü millet söyleyecek.
Geçen hafta içerisinde Şehzadeler Belediyesi referandum öncesi, Manisa'da valilik yapan, şimdiyse Kahramanmaraş Milletvekili olan Celaleddin Güvenç'i ağırladı. Valiliği sırasında Manisalı'ların gönüllerinde yer eden Celaleddin Güvenç, ben başta olmak üzere birçok dostlarını ve kurumlara ziyaretlerde bulundu. Giritligil Otel'de, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in, Güvenç'in onuruna verdiği yemek sonrası, toplantı salonuna geçildi.
Mükemmel bir organizasyon yapılmış, beğendim... Kimle kimler yoktu ki... Başta milletvekilimiz Murat Baybatur ve valimiz olmak üzere, Sİvil Toplum Örgüt başkanları ile yöneticileri... Muhtarlar... Belediye başkanları ve yöneticileri... Emniyet müdürümüz ile halktan birçok kişilerin katılımıyla toplantı, daha bir cazip hale geldi. Konu belli; 'Başkanlık!' sistemi...
Sayın milletvekilim dersini, sular seller gibi çalışarak gelmiş. Ülkemiz için hayati önem taşıyan bu referandum kararı öncesi, geçmişteki koalisyon devrelerinden başlayarak, bugünkü parlementer sisteminin sıkıntılarını, açmazlarını ve tıkanıklarını, akıcı bir uslüple anlatmaya çalıştı.
Yine geçmişte, başkanlık sisteminin ülkemizin kalkınmasında olmazsa olmazlardan biri olduğunu, rahmetli Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan'ın, sık sık gündeme getirdiklerini yaşamış birisiyim. Ancak; MHP'nin Başbuğ'u Alpaslan Türkeş'in de başkanlık sisteminden yana olduğunu, millettevekilimiz Celaleddin Güvenç'den öğrenmiş oldum. Bilmemek ayıp değil, öğrenmenin yaşı yok... Milliyetçi akımın lideri Başbuğ, Türk siyasetinde, çok çileler çekmiş biriydi. Ülkesini seven, bu konuda 1980 öncesi çok mücadele vermişti. Başbuğ Türkeş 1975 yılında yazdığı kitapta, ülkemizin daha iyi yönetilmesi için başkanlık sisteminin gerekçelerini, madde madde belirtmiş. Sayın Celaleddin Güvenç'de konuşmasında Türkeş'in kitabından, önemli kısımların altını kara kalemle çizerek anlattı. Şimdiden bu kitabı ele geçirmek için, fellik fellik aranmaya başladım.
Milletvekilimizin anlatımını, hayran hayran izledim. Halkın anlayacağı dilde konuşması da, toplantıya katılanları sıkmadı. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'e helal olsun. Böyle bir konuşmacıyı Manisa'ya getirmesi ve böyle güzel bir organizasyon hazırlaması, hoş bir sürpriz oldu biz Manisalı'lara... Manisa'da en uzun süre emniyet müdürlüğü yapmış, Celaleddin Güvenç'in valilik yaptığı dönemde beraber mesai arkadaşlığı yaptığı Adem Aydemir bile İzmir'den kalkıp gelen, izleyiciler arasındaydı.
Toplantıyı bitirdikten sonra, Milletvekilim Gönenç, Ömer Faruk Çelik, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Ekonomist Hikmet Oray Yalçın, Ahmet Songüler ile birlikte, Ulupark'ın işletmecisi Sebahattin Kayhan'la birlikte parka geldik. Oğlu Tarkan'da, güzel bir organizasyon yapmış. Her görüşe sahip Manisalı Masterler'de, oradaydı. Gün güzeldi... Çaylar ve kahveler güzeldi... Hele hele sohbet, daha güzeldi. Ayağınıza, dilinize sağlık Sayın Vali'm... Uzatmayın arayı...

ERTUĞRUL AYTAÇ

2 Şubat 2017 Perşembe | 786 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAKIRLIOĞLU'NDAN TARIM BAKANI'NA ÇAĞRI
GÜNDEM
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "Sofralık zeytine pirim verilmesi müjdesini Akhisar'dan verin" dedi
21.3.2019

34

DOWN SENDROMU GÜNÜ'NDE ANLAMLI ETKİNLİK
GÜNDEM
GENÇLİK ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Muradiye Kız Yurdu, "21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü" kapsamında anlamlı bir etkinlik düzenledi.
21.3.2019

34

Ankara'nın Sevilen Sanatçısı Murat Sönmez
MAGAZIN
Murat Sönmez'in Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutmayın.
21.3.2019

21

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks