26 Haziran 2019 Çarşamba - 13:39:51

SON DAKİKA

MEYDANLARI TERK ETMEYELİM AMA…

ERTUĞRUL AYTAÇ

19 Temmuz 2016 Salı | 1383 Okunma
Darbe teşebbüsü ile ilgili dünkü yazımda, "Şimdilik durduruldu" ifadesini kullanmıştım. Görülüyor ki yanılmamışım. Birinci aşaması başarılamayan darbenin gerçekleşmesi için Pazar günü de bir teşebbüsün olduğunu öğreniyoruz. 40 yıllık yeraltı faaliyeti ile açtıkları okullarda yetiştirdikleri kişilerle ülkeyi yönetme ve ele geçirme operasyonları, yine ‘Şimdilik' kaydıyla "Başarısız oldu" diyorum. Türkiye'de 70 general dün itibariyle gözaltına alındı. Kimisi tutuklandı, kimisinin de sorguları devam ediyor.
MANİSA'DA DA TUTUKLAMA VAR
Manisa Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Aslan ve Merkez Komutanı Albay Murat Yılmaz da tutuklananlar arasında. Operasyon ve gözaltılar devam ederken Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, darbe girişiminden sonra ilimizde 31 hakim ve savcı ile 3 kaymakam ile vali muavininin İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Vali Güvençer'in bu açıklaması vahim tablonun gerçek yüzünü gösteriyor. Manisa'da tespit edilen ilk andaki durum bu… Bir de ülke çapındaki durumun daha vahim olduğu ortada. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın, meydanlarda toplanılmasının devamını istemekle ne kadar haklı olduklarını gösteriyor.
TANRIVERDİ İLE KONUŞTUM
AK Parti'de 3 dönem Milletvekilliği yapan, MKYK Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Hüseyin Tanrıverdi'yi aradım. Ankara'daymış. Durumu sordum. Tanrıverdi hem siyaset biliminden, hem de uzun süre sendikacılık yaptığı için toplum biliminden iyi anlar. 15 Temmuz gecesini sordum, darbeyle ilgili düşüncelerini bana şöyle anlattı; "Darbe girişiminin esas hedefi Türkiye'dir, Türk milletidir ve demokrasidir, dünya lideridir. Millete karşı kansız ve haşhaşilerin yaptığı bu girişim, Türkiye tarihinin en kanlı ve en acımasız darbe girişimidir. Talimatları emir komuta zinciri içerisinde komutanlarından değil de Pensilvanya'dan alan bu kansızlar maalesef 208 vatandaşımızı, polisimizi ve güvenlik güçlerimizi şehit etmiştir. Çok sayıda yaralımız da var. Demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Silahlı ve bombalı saldırılarda yaralananlara acil şifalar diliyorum. Türkiye bundan öncede birçok darbe girişimine ve darbelere maruz kalmıştı, ancak hiçbirinde Savaş uçakları ve ağır silahlarla halka ve kamu kurumlarına bombalar atılmamıştı. Ancak, Milli irade gerekeni yapmış ve devletine, vatanına sahip çıkmıştır".
"HER AN UYANIK OLUN"
Manisa'da demokrasi mücadelesinin ilk meşalesini yakan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler'den Allah razı olsun. Manisa'da Cuma akşamından beri meydanlar boş bırakılmıyor. Manolya Meydanı'nda Vali Mustafa Güvençer, Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Mercan, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ile halkın katıldığı darbeyi protesto gösterilerinde Başsavcımız Şimşek, "Yıllardır bu devletin içine yuvalanan, devletin her türlü imkanlarından belki bizlerden fazla yararlanan ordu içindeki bir grup ile bunları dışarıdan destekleyen bazı sivil ya da diğer gruplar, ülkenin ve devletin demokratik olarak sandıktan seçilmiş siyasi iktidarına karşı darbe girişiminde bulunmuşlardır. Allah'a şükür ki şu ana kadar en önemli faktör olan sizler sayesinde -bizler resmi görevliyiz ve bu görevimizi mutlaka yerine getireceğiz- sizlerin inanılmaz desteğiyle gelinen şu noktada büyük aşama kaydedilmiştir. Ama ben şunu söyleyeyim, kesinlikle gaflete kapılmayın, bazı sıkıntılarımız devam etmektedir. Her an uyanık olun. Ülke için bu gerekmektedir" dedi. Sayın Başsavcımızın tespitlerine yüzde 100 katılıyorum.
MİLLETİMİZ ASKERİ BAĞRINA BASIYOR
Darbe teşebbüsünün sancıları hala devam ediyor. Manolya Meydanı'nda Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Mercan'a halk büyük sevgi gösterisinde bulundu. Milletimiz vatanına bağlı, askerimizi her zaman bağrına basmış bir Millettir. Albayım Bülent Mercan'ın vatandaşa selam durmasından gururlandım. Valimiz de yaptığı konuşmasında Milletimizin demokrasinin önündeki her türlü engeli aşabilecek güçte olduğunu ifade etmiştir. Allah bu birlik ve beraberliğimizi korusun. Ancak şunu da ifade etmek gerek, 15 Temmuz gecesi bir avuç maceracının darbe teşebbüsü karşısında 4 siyasi partimizin Genel Başkanları ve Milletvekilleri de darbe teşebbüsü karşısında sivil toplum örgütleri ve medyası ile dik durmuştur. Darbe teşebbüsünde Manisa'da değildim. Pazartesi akşamı Sabahattin Kayhan ile birlikte yemek yedim. Sonra benim Eski Adliye'nin arkasındaki Söğütaltı Kahvesi'ne gittim. Erdal Türek ve her akşam buluştuğum dostlarla birlikte oldum. Hasan Çoksöyler, ben gelene kadar gitmiş. Darbe teşebbüsünün ciddi olduğunu, başarısız sonuçlanmasının Allah'ın bir lütfu olduğunu dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Bu darbeyi sağduyulu halkın ve polis teşkilatımızın cansiperhane mücadelesi önledi. Meydanlarda bütün toplumun fertleri olması gerekir.
AŞIRI HAREKETLER HOŞ KARŞILANMIYOR
AK Parti iktidarının mensupları meydanlarda dikkatli olmalı. Aşırı hareketler darbe teşebbüsünün önlenmesinin ruhunu zedeler. Pazartesi akşamı Söğütaltı Kahvesi'nde bunlar da konuşuldu. Geçen konvoyların attığı sloganları hoş karşılamadım. Manisa AK Parti Teşkilatı ve meydanlarda bulunan yöneticileri bunlara izin vermemeli, gerekli tedbirleri almalıdır. Bu ülkenin hepimizin olduğu bilinmeli. Üç beş çapulcunun yaptığına bakmayalım. Ordumuz gözbebeğimizdir. Ordumuzun itibarına büyük özen göstermeliyiz.
Bakın Manisa'nın büyük bir evladı, İstanbul'da bu darbenin önlenmesinde önemli görev yaptı. Manisalı olarak 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar Paşamla gurur duyuyorum. Geleceğin Genelkurmay Başkanı'na selam duruyorum.

ERTUĞRUL AYTAÇ

19 Temmuz 2016 Salı | 1383 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MABEM'İN BAŞARI GELENEĞİ BOZULMADI
GÜNDEM
(MABEM), LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yine gurur tablosu ortaya çıkardı. Açıklanan sonuçlara göre MABEM'de eğitim gören 4 öğrenci 500 tam puan aldı.
25.6.2019

147

CEMİL ÇÖLLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı olarak görev yaparken, kendisine ait eczanede şehit edilen eczacı Cemil Çöllü, ölümünün 40'ıncı yılında unutulmadı
25.6.2019

169

İŞYURTLARI FUARI'NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
GÜNDEM
Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner'in katılımıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen, İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
25.6.2019

160

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks