26 Mart 2019 Salı - 09:19:27

SON DAKİKA

MANİSANIN 16 NİSANDA TERCİHİ NE OLACAK?

ERTUĞRUL AYTAÇ

13 Mart 2017 Pazartesi | 834 Okunma
Şehzadeler şehri Manisa demokrasiye geçtiğimiz 1950 yılından beri tarih yazmıştır. Manisa seçmeni Demokrat Parti ile başlayan Adalet Partisi, Anavatan Partisi ve Doğruyol Partilerine oy çoğunluğunu sağlayan merkez sağda bir yapısı vardır. Koalisyonlu dönemlerinden kurtulmak için de 2002 yılında AK Parti'yi iktidara getiren yakın öncülerinden olmuştur Manisa. 1 Kasım seçimlerinde de bu geleneğini sürdürmüştür. Şimdi herkesin merak ettiği başkanlık sistemi için 16 Nisan'da yapılacak referandumda rengini nasıl belirleyeceği. Manisa seçmeninin başkanlık sistemi ile ilgili kafası karışık. Genel seçimde verdiği oylar da değişiklik olabilir. Ben hemen hemen her gece değişik dünceleri paylaşan dostlarımla biraraya geliyorum. Söğütaltı Kahvesi'nde oturuyorum. Sofra Levent'in Anıtında toplumun her kesiminden vatandaşlarla konuşuyorum. Hafta başında Ahmet Erken, İdris Şendil ve Renan Çapra ile Anıt'ta biraraya geldik. Sofra Levent, Hayri, Sakallı Nusret de ara sıra sohbetimize ortak oldular. Bizim ekibin rengi belli. Ancak sistem değişikliği üzerinde endişelerimiz de yok değil. Bugünkü partiler yasaları ile seçilecek milletvekillerinin sistemin bir ayağının topal olacağı düşüncesindeyiz. Liderlerin belirleyeceği listelerle milletvekili seçiminin sakıncalar doğuracağı görüşü ağır basıyor. Başkanlık seçimi oylamasında AK Parti ve MHP ortak bir çalışma ülke çapında yapıyor. CHP'de başkanlık seçiminin yanlış olduğu yönünde çalışmalarını sürdürüyor. CHP Grup Başkanı Manisa Milletvekili Özgür Özel Manisa'da ‘Hayır' kampanyasını olanca gücü ile artırmak için gece gündüz çalışıyor. Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir radio konuşmasındaki söylemi CHP'lileri fena halde sarstı. Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sisteminde nasıl bir yönetim uygulanacağından bile haberi olmayan lider durumuna düştü. Manisa'da bu referandumda seçmen oyunu kuyumcu terazisi hassasiyeti ile kullanacağı görülüyor. Evet oyları çantada keklik değil. AK Parti'nin genel seçimde aldığı oyların aynısını 16 Nisan'da beklemek bugünkü tabloda gözükmüyor. Yarın ne olur bilmem. MHP'nin de Manisa'daki yapısı belli. Genel başkanları Devlet Bahçeli'ye rağmen ben MHP'den büyük oranda evet oyu Manisa'da çıkacağını göremiyorum. Durum fifti fifti. At yarışlarında bunun farkı ile kazanılan birincilikler gibi 16 Nisan'da Manisa sandığından bir sonuç çıkması sürpriz olmaz. Bu zaman içinde AK Parti çok çalışması gerekiyor. Bekleyip göreceğim. Uzun süredir Manisa'da oturup kaldım. Sümer Oral ve Zafer Ünal'la Kıbrıs gezisi hariç. Sevgili dostum Metin Gökalp'in organizesi ile Rusya Lviv'e gittim. Yarından itibaren izlenimlerimi aktaracağım.

ERTUĞRUL AYTAÇ

13 Mart 2017 Pazartesi | 834 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ OLACAK
GÜNDEM
Manisa'yı savunma sanayinin merkezi yapacak adımlardan biri olan 'Savunma Sanayine Yön Verecek İşletmelerin Nitelikleri Geliştirilmesi' projesi başladı
25.3.2019

132

KULA HAYVAN PAZARINA KAVUŞTU
GÜNDEM
Kula Belediyesi tarafından, 16 bin 140 metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve 2 bin 370 küçükbaş ve 140 büyükbaş hayvan kapasiteli modern canlı hayvan pazarı tören ile hizmete açıldı.
25.3.2019

130

BARAJLAR DOLDU
GÜNDEM
2018'in son aylarında, su seviyesi bir hayli düşen barajlar, son yağışlarla birlikte doldu
25.3.2019

124

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks