17 Haziran 2019 Pazartesi - 10:45:50

SON DAKİKA

MANİSA BERTARAF OLMAKTAN KURTULDU

ERTUĞRUL AYTAÇ

10 Mart 2016 Perşembe | 1353 Okunma
Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin Uzunburun Mahallesi'ne bin 200 metre uzaklıkta bulunan Sarıçam mevkiinde yapımına başladığı Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı'nın temel atma törenine katıldım. Necmi Temizel ile gittiğim tören alanını görünce inanamadım. Neden mi? Aylar önce yer tesliminde bulunmuştum, o gün şantiye binasından başka bir şey yoktu. Her taraf taşlık, yollar daracıktı. Kısa sürede inşaatı üstlenen Turan Bulak ve Oluşum Grubu, Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin yapılacağı alanda çok şeyler yapmışlar. Zafer Ünal'ın kardeşi Bülent Ünal da oradaydı. O da inşaatın prefabrik bölümlerini yapıyor. Zaten konuşmalarında da İller Bankası Bölge Müdürü Selahattin Özsoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Vali Erdoğan Bektaş, Turan Bulak ve ekibine teşekkür ediyordu. Bulak, kardeşi ve oğlu ile gelen misafirleri karşılıyordu. Manisa'dan kilometrelerce uzaktaki törene halkın büyük ilgi gösterdiğine şahit oldum. Hasan Eryılmaz ve Basın Danışmanı Cihad Taysi organizasyonun mükemmel olması için ellerinden geleni yapmışlar. MASKİ'de göreve başlayan Pınar Ekmen de Genel Müdürü Yakup Koç'la tören alanındaydı. Ümit Canuyar, Faruk Saydam, Zeynel Balkız, Güngör Çalışır birlikteydi. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'i ani Ankara ziyareti nedeniyle Başkan Yardımcısı Yunus Kotluca törende temsil ediyordu.
ÖNEMİ BÜYÜK
Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmanın tamamlanmasının ardından Manisa'nın 40 yıllık çöp sorununu tarihe gömecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu projenin Manisa için önemini şu sözlerle ifade etti; "Manisa için önemli bir kazanım", "Manisa'nın dönüm noktası", "Manisa'nın tarihi günlerinden biri", "40 yıldır kimsenin çözemediği sorunu çözmek bize kısmet oluyor", "Manisa'nın 40 yıllık çöp sorununu çöpe atıyoruz". Her biri birbirinden önemli cümleler bunlar. Projenin Manisa için ne denli önemli olduğunu vurguluyor.
VALİ BEKTAŞ DA
KATILDI
Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı'nın temel atma törenine projeye büyük önem veren Valimiz Erdoğan Bektaş da katıldı. Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eşi Şeyda Ergün ile bulundu. Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, İller Bankası Bölge Müdürü Selahattin Özsoy, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Baro Başkanı Ali Aslan, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin yöneticileri ve çok sayıda vatandaş da törende yer aldı.
ÖZSOY'DAN
ERGÜN'E TEŞEKKÜR
Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehzadeler Mehteri'nin konseriyle renklenen törende, konuklara pilav, ayran ve lokma ikram edildi. Tören yeri adeta festival alanı gibiydi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını İller Bankası Bölge Müdürü Selahattin Özsoy yaptı. Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde böylesi önemli bir hizmeti hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Özsoy, çevresel yatırımlara verdiği önem nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e teşekkür etti.
ERGÜN
GURURLUYDU
Bu günün Manisa için bayram günü olduğunu belirten Başkan Ergün, yaptığı konuşmasında şöyle dedi; "Manisa'mızın 40 yıllık sorununu tarihe gömecek, Belediye tarihimizin en büyük yatırımı olan ve Manisa'ya nefes aldıracak Modern Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin bittiği gün Manisa için bayram günü, düğün günü olacak. 8 Nisan 2015'te ihale aşamasına geldik ve iki aşamalı bir ihale gerçekleştirdik. Yaptığımız ihale sonucunda, ihale 84 milyon 990 bin lira gibi bir bedelle ortak girişim olarak ihaleye katılan Öz Aras Grup ve Birtam İnşaat Şirketleri tarafından kazanıldı. Bu, Manisa'nın belediye tarihindeki en büyük yatırım bedeli. Adı geçen ortak girişim grubuyla 14 Ağustos 2015 tarihinde sözleşme imzaladık ve 19 Ağustos'ta da yer teslimi yaparak Modern Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı projemizin resmen startını vermiş olduk. Dağlık bir bölge durumundaki çalışma alanında iş makineleri ve patlatma çalışmalarıyla bu alan bugünkü duruma getirildi. Manisamızın 40 yıllık çöp sorununu çözecek Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisimiz, toplam 440 dönümlük bir alan üzerinde yükselecek."
TESİS DOĞAYLA DA UYUMLU
Turgutlu, Saruhanlı, Ahmetli, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinin katı atıkları uzun yıllar boyunca bu tesiste bertaraf edilecek. 24 sonra tamamlanacak. Yüklenici firma da tesisin hızla tamamlanması için canla başla çalışıyor. Burası ekolojik bir tesis olacak ve doğayı, yer altı sularını, çevreyi kirletmeyecek. Tesisin yakınında bulunan Uzunburun Mahallesi'ni rahatsız etmeyecek, koku yapmayacak. Onların arazilerini, havasını kirletmeyecek, tamamen çevreyle barışık bir tesis olacak. Bu tesis tamamlandığında ve hizmete açıldığında Spil Dağı eteklerindeki Turgut Özal Mahallesi sınırları içinde kalan alan da sosyal tesise dönüşecek.

ERTUĞRUL AYTAÇ

10 Mart 2016 Perşembe | 1353 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

85

BÜYÜKŞEHİR'İN ÇEVRECİ YATIRIMLARI GEDİZ'İ KORUYOR
SIYASET
MASKİ şuana kadar 118 milyon metreküp evsel nitelikli atıksuyu arıtarak sağlıklı bir şekilde Gediz ve Bakırçay'a deşarj etti
16.6.2019

88

ÖĞRENCİLERDEN HAYAT KURTARAN PROJE
SIYASET
Danışman öğretmenleri Mehmet Horozoğlu'nun lise yıllarında sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden etkilenen iki öğrenci, 4 aylık bir çalışmanın sonucunda hayat kurtaran bir projeye imza attı.
16.6.2019

97

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks