18 Haziran 2019 Salı - 08:10:36

SON DAKİKA

HER FERDİMİZ "ASKER"

ERTUĞRUL AYTAÇ

13 Mayıs 2016 Cuma | 1443 Okunma
Boşuna dememişler "Her Türk asker doğar" diye. Bizim ülkemizde asker olup vatan görevi yapmak her gencin gönlünde yatar. Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan davet edince, Nezih Varol'la birlikte, askerlik görevlerini yapmak için 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'na, yani halk arasındaki adıyla Batı Kışla'ya gelen engelli gençlerin yemin törenine katıldık. Bildiğiniz gibi 10-16 Mayıs tarihleri Engelli Haftası olarak değişik etkinliklerle kutlanıyor. Engelli gençlerimiz bu etkinlik kapsamında her yıl önce yemin edip, bir günde olsa vatani görevlerini yerine getiriyorlar. Ne mutlu.
DUYGU DOLU ANLAR YAŞADIM
Asker olmak için Batı Kışla'ya gelen 57 zihinsel ve bedensel engelli genç, bir gün de olsa vatani görevlerini yerine getirmenin sevincini ve gururunu yaşarken, yemin eden engelli gençlerin aileleri de gözyaşlarını tutamadı, tabi ben de… Askeri kıyafetleri içindeki gençlerin, tekerlekli sandalyede oturanlar da dahil olmak üzere, yemin ederken çakı gibi durabilmek için verdiği mücadele gözlerimi yaşarttı. O zaman bir kez daha anladım ki, gerçekten her Türk asker doğuyor. Asker olabilmenin onur ve gururunu bu gençlerimizin gözlerinden okudum, sevinç çığlıklarını duydum. Komutanlarının karşısında hazır ola geçip selam verirken hissettikleri duygular, yemin ederken söylediklerini doğruluyordu; Yemin ederken diyorlardı ki, "Cumhuriyet, vatan ve vazife uğruna seve seve hayatımızı feda edeceğimize kimsenin şüphesi olmasın". Töreni başından sonuna izledim ve gerçekten gurur duydum.
GURUR VEREN BİR TÖREN OLDU
Törende Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan'ın yanı sıra Vali Yardımcısı Ali Osman İşcan, Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, MTSO Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Elçin Yörükoğlu ve Bedensel Engelliler Başkanı Yasemin Yıldız vardı, genç askerlerin aileleri de tören alanını doldurmuştu. Komutanları eşliğinde alana gelen 57 genç aileleri ve bizler tarafından ayakta alkışlandı. Çocuklarını asker elbisesi içinde gören engelli ailelerinin sevinç gözyaşları hepimizi çok duygulandırdı. Daha sonra asker selamı veren gençlerin komutanları eşliğinde yemin töreni başladı. Ardından da onlar adına Mustafa Çakmak yaş kütüğüne plaket çaktı. Engelli gençlere terhis belgelerini ve ödüllerini protokol üyeleri verdi. Yemin töreni sonrasında asker olan gençlere Tugay Komutanı Arslan bir kokteyl verdi. Açık havada ve çimenler üzerinde verilen kokteyl sonrasında da yemeğe geçildi. Törene katılan herkes birlikte yemek yedi. Yemek sonrasında da genç askerlerimizin eğitimleri başladı.
ÖNEMLİ MESAJLAR VERİLDİ
Yemin töreni sırasında genç askerler adına konuşma yapan Mustafa Çakmak'ın sözleri çok etkileyiciydi. Çakmak, "Biz, bugün burada asker ocağına gelmenin ve şerefli Türk askerinin üniformasını giymenin gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Bize asker ocağını açan, vatani görevini yapma şansını veren, bir günlüğüne bile olsa Mehmetçik olma onurunu yaşamamıza vesile olan tüm Silahlı Kuvvetler mensuplarına şükranlarımızı sunarız… Ant içerken ifade ettiğimiz gibi icabında Cumhuriyet, vatan ve vazife uğruna seve seve hayatımızı feda edeceğimize kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
Manisa 1. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan'ın genç askerlere ve ailelerine seslenişi ise ayrı bir mana taşıyordu. Arslan, "Askerlik yükümlülüğü asker millet kavramının dünyadaki tek örneğini oluşturan Türk milleti için onur meselesidir. Sizler herkese nasip olmayacak üniformalarınızı giyerek vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda en değerli varlığınız olan canınızı feda edeceğinize söz verdiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz" dedi.
Ben, bu törenden çok etkilendim. Belki de ilk defa kelimelerim kifayetsiz kalıyor duygularımı anlatmama. Seneye yapılacak yemin törenine sizlerin de katılmasını isterim. Bu anlamlı yemin törenini sizlerle paylaştığım için Başkent'teki TOBB Genel Kurulu izlenimlerimi ve buluştuğum dostlarla anılarımı Pazartesi günü itibariyle sizlerle paylaşacağım.

ERTUĞRUL AYTAÇ

13 Mayıs 2016 Cuma | 1443 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

129

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

129

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

224

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks