19 Haziran 2019 Çarşamba - 10:38:20

SON DAKİKA

GÖNÜLLERDE YER BULMAK

ERTUĞRUL AYTAÇ

1 Şubat 2017 Çarşamba | 1130 Okunma
Manisa, Şehzadeler yetiştirmiş, tarih dolu dolu bir kent. 1960 yılında bu kente geldim. Ülkemi ve dünyanın birçok ülkesini gezme fırsatını yakaladım. Ülkemden ve Manisa'dan daha güzel yaşanacak yer göremedim. 4 mevsimin ayrı güzelliği var. Ben Manisa'yı seviyorum. Bir de birbirinin kuyusunu kazma huyu olmazsa daha güzel olacak. Manisa'da bürokrat olarak da görev yapmak bana göre ayrıcalık. Devletin başını temsil eden valilik görevinde de bulunmak ayrıcalıktır. Güzel Manisa'yı yönetecek başarılı olan ve olamayan çok vali gördüm 45 yıllık meslek hayatımda. Başarılı olanları Manisa toplumu hep bağrına başmıştır. Gönüllerinde bir yer vermiştir. Geçmişte valililk yapan Almet Balkan ve Erol Yavuz'u parlamentoya göndermiştir. Muzaffer Ecemiş'I müşteşar ve bakanlık koltuğuna oturtmuştur. Emniyet Müdürlüğüne Manisa'da başlayan Necdet Menzir'in efsane olmasında, milletvekilliği ve ulaştırma bakanlığı yapmasında Manisa'nın önemli bir yeri vardır. Manisalı, ya tam sever ya da sevmez. Tarihten bir demet sunarak, gelelim Manisa'da valilik yapan Celalettin Güvenç'e. Şimdi Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç geçen hafta Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in misafiriydi. Bizim gazete de gelişini güzel bir başlıkla duyurmuş: ‘Vali olarak gitti, milletvekili olarak geldi' Celalettin Güvenç Manisa'da 3.5 yıl valilik yaptı. Bu süreçte toplumun katmanlarının büyük bölümü ile güzel iletişimler kurdu. Sosyal yönü fazlaydı. Futbolu severdi. Koyu Fenerbahçeliydi. Manisaspor'la ilgilenirdi. Benimle dostluğu da hatırı sayılır seviyedeydi. Yazları Ulupark'a çıkar halkla bütünleşirdi. Rahmetli Tarık Almış'ı ve Sabahattin Kayhan'la ve parka gelen vatandaşlarla uzun uzun görüşürdü. Dertlere çare bulmada başarılıydı. Zaman zaman ben rahmetli Zeki Ayaydın ve Fikret Taşçı ile ve Emniyet Müdürü Adey Aydemir ile eski Foça'ya balık yemeye giderdik. Güzel günlerimiz geçmişti. Urfa Valiliği'nde Futbol Federasyonu Üyesi Arif Koşar'la ziyaretine gitmiştik. Sıra gecelerine bizi götürmüştü. Urfa'ya giderken de biraz buruk gitmişti. Urfa'dan Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Son seçimlerde de Kahramanmaraş Milletvekili. "nsanın alnına ne yazılmışsa o olur" sözünün güzel bir örneği.
Celalettin Güvenç milletvekili olarak Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in davetlisi olarak Manisa'ya gelince dost ziyaretlerini de yaptı. Gazeteciler Cemiyeti'nde benim ziyaretime de geldi. Yanında Başkan Ömer Faruk Çelik ve Şehzadeler Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Tonguç da vardı.. Kendisini karşıladım. Birbirimize sarıldık. Bana "Bugün maç anlatma yok değil mi?" dedi. Bastık kahkahayı. Sayın Celalettin Güvenç ile Manisa Valililği sırasında yine bir hafta sonu eski Foça'ya Zeki Ayaydın, Fikret Taşçı ve Adem Aydemir'le birlikte gitmiştik. O gün Manisaspor'un Rize'de maçı vardı. Maçı televizyondan izlemeyi tercih ettiğim için Rize'ye gitmem gerektiği halde gitmemiştim. Valim ve dostlarımla birlikte oldum. Ege TV'ye maçın kısa özetini telefonla vermem, Yeni Asır'a da köşe yazmam gerekiyordu. Belki de bugün bütün yorumcuların televizyondan izlediği ve yazdıkları kritiklerin başlangıcını ben yaptım. Zeki ve Fikret'in misafiriydik. Deniz ürenlerinin çeşitleri ile donatılmış masada sohbet ediyor, bir yandan da Rize-Manisa maçını izliyoruz. Telefonum çalınca "Sayın valim bir dakikanızı rica ediyorum" dedim ve başladım Rize-Manisaspor maçının ilk 15 dakikalık özetini "Rize'den sevgiler saygılar, Manisaspor Rize deplasmanında 1-0 önde" diye anlatmaya. Zeki ile Fikret maçı anlatacağımı biliyorlardı. Valim Celalettin Güvenç'e baktılar. Ben anlatmamı bitirdim. Şaşırmışlardı. Kendisi ile böyle güzel bir anımız da olmuştu. Milletvekili dostum Celalettin Güvenç ziyarette bunu anlattı. Dostluklar kolay kolay elde edilmiyor. Ben de günümü Celalettin Güvenç'e ayırdım. Şehzadeler Belediyesi ziyaretine katıldım. Başkan Ömer Faruk Çelik'in onuruna Giritligil Otel'de verdiği akşam yemeğine Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler ve Hikmet Oray Yalçın ile birlikte katıldım. Yemeğe Turgutlu'dan gelen Serhat Orhan ve Tahsin hoca ile sohbet etme fırsatını buldum. Yemekte Valimiz Mustafa Hakan Güvençer, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ve davetliler de vardı. Serhat Orhan, Celalettin Güvenç'e Manisa'nın meşhur kuru üzümünden ikram etti. Milletvekili Güvenç de "Üzüm bitmişti" dedi. Milletvekili Celalettin Güvenç'in gece programına da katıldım. Onu da yazacağım.

ERTUĞRUL AYTAÇ

1 Şubat 2017 Çarşamba | 1130 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

242

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

227

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

325

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks