17 Haziran 2019 Pazartesi - 09:55:57

SON DAKİKA

ERSAN ATILGAN"IN BAŞARI ÖYKÜSÜ

ERTUĞRUL AYTAÇ

10 Temmuz 2017 Pazartesi | 2354 Okunma
Geçen hafta Çarşamba günü Çeşme'de marketten gazetelerimi aldım. Bende alışkanlıktır. Güne, mesleğime başladığım Ege Bölgesi'nin güçlü gazetesi Yeni Asır'ı okumakla başlarım. Birinci sayfayı incelerken Ersan Atılgan'ın resmini gördüm. Renkli simalar dizisine Ali Filizkan, Ersan abi ile devam ediyor. Yeni Asır'ın anonsu "SİYASET YASAĞI BENİ PATRON YAPTI."
Hey gidi günler hey! Bugün ‘Adalet' için yürüyen CHP var ya; kısa süreli iktidarlarında en büyük adaletsizliği yapan partidir. Hiç kırılmasınlar. O yıllarda Ali Filizkan ile ben YSE'de çalışıyoruz. İşçi statüsünde. Ali Filizkan aradı:"Tayinimizi çıkarmışlar. Seni Tunceli'ye, beni de Kars'a." İnanmadım! "Ali Filizkan şaka yapıyor" dedim. Doğruydu. Dostum bugünkü CHP İl Başkanı iyi hatırlar bu olayı. Biz Ali ile Adalet Partili'ydik. Ama Manisalıydık. O güne kadar da işçi ve sendikalı kimseye böyle uygulama yapılmamıştı. "Canları sağolsun" dedik. Ersan Atılgan Manisa Belediye Başkanı genç, otoriter… Beni aradı "Geçmiş olsun. Yarın Ali Filizkan'ı al belediyede görevleriniz hazır" dedi. Yıl 1977. Ersan abi bize sahip çıkmıştı. Ersan abi belediye başkanı olarak beni kendisine basın danışmanı olarak atamıştı. İhtilale kadar beraber çalıştık. O da ben de yasaklılar kapsamına alındık. Ersan Atılgan Hatuniye Camii'nin yanındaki zahireci dükkanında ticarete başladı. Bir Renault marka arabası vardı. Bir süre sonra göremedim. Kendisine sordum "Ertuğrul sattım sermaye yaptım" dedi. Bugün Manisa'nın kuru üzüm ihracatında Ege bölgesinde sayılı işadamları arasında. Hayat mücadelesini Ali Filizkan harika yazmış. Bir solukta okudum. Ali Filizkan bizim mesleğin en çalışkan ve dürüstlük simgesini taşıyan ender simalardandır. Ersan Atılgan'ın hayat hikayesini, yeni neslin kendisine rehber edinmesini tavsiye ederim. İlkeli ve dürüst çalışmadan hiç kimse ticarette de siyasette de bir yerlere gelemez. Ersan Atılgan'la başkanlık, danışmanlık yaşamımda çok şey öğrendim. Anavatan Partisi'nin iktidarında rahmetli Ekrem Pakdemirli ve Özal'dan tam yetki alarak il başkanlığı yaptı. Manisa siyasetine pırıl pırıl genç bir nesil kazandırdı. Bunlardan biri de bugün Manisa'yı Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cengiz Ergün'dür. Ersan Atılgan il başkanıyken her toplantıda "Önce işinize sahip çıkacaksınız. Sonra parti görevlerinize" derdi. 1970-1980 yıllarında Mustafa Çapra, Halil Yurtseven ve Ümit Canuyar'la Anavatan döneminde de Ersan Atılgan'la Manisa'nın siyasette, iktidarda güçlü yönetildiği dönemlerdi. Bugün AK Parti iktidarının 14 yıl içinde böyle güçlü siyaset yapan il başkanlarına rastladınız mı? Ben rastlamadım. Biri çıksın "Haksızlık yapıyorsun" desin, göreyim. Bülent Arınç bu konuda çok çaba sarf etti. Partisinin kuruluş yapısından dolayı muvaffak olamadı. Nereden nereye geldik. Ersan Atılgan'ın başarılı iş hayatı ve siyaset yapısından bugünlere gençlere tavsiyem, Ali Filizkan'ın 5 Temmuz Çarşamba günkü Yeni Asır Gazetesi'ndeki yazdığı Ersan Atılgan'ın değerli amibin yazısını okumamışlarsa okusunlar. Yazıyı kesip bir kenara koyarak kendilerine rehber edinsinler.

ERTUĞRUL AYTAÇ

10 Temmuz 2017 Pazartesi | 2354 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

79

BÜYÜKŞEHİR'İN ÇEVRECİ YATIRIMLARI GEDİZ'İ KORUYOR
SIYASET
MASKİ şuana kadar 118 milyon metreküp evsel nitelikli atıksuyu arıtarak sağlıklı bir şekilde Gediz ve Bakırçay'a deşarj etti
16.6.2019

82

ÖĞRENCİLERDEN HAYAT KURTARAN PROJE
SIYASET
Danışman öğretmenleri Mehmet Horozoğlu'nun lise yıllarında sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden etkilenen iki öğrenci, 4 aylık bir çalışmanın sonucunda hayat kurtaran bir projeye imza attı.
16.6.2019

89

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks