26 Haziran 2019 Çarşamba - 13:09:13

SON DAKİKA

ELLER HAVAYA ELLER ŞİFAYA

ERTUĞRUL AYTAÇ

20 Nisan 2017 Perşembe | 1699 Okunma
Referandum nedeni ile bu hafta başlaması gereken Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 25 Nisan Salı günü başlıyor. Mesir Festivali bu yıl zengin programlarla kutlanacak. Sergiler açılacak, festival boyunca sokak sahne etkinliklerine tanık olacağız. Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı açılacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin konservatuarı Cumhuriyet Meydanı'nda konser ve dans gösterileri yapacak. Merkez Efendi, Hafsa Sultan mesire emeği geçenlerin ruhuna mevlid okunacak. Manisa yemekleri ve tatlılar yarışması, bisiklet şenliği ve 30 Nisan pazar günü de Sultan Camii'nin kubbelerinden her derde devam olan şifali mesir macunu saçılacak.
Mesir Festivali'nin tarihte başlamasının gerekçesi şöyledir:
Uygarlık beşiği Anadolu'nun en eski tarihi kentlerinden olan Manisa'da Mesir gelenği ile anlamlı bir yardımlaşma ve bayram havası hissedilir. Önceleri tedavi amaçlı kullanılan daha sonar ise gelenek haline gelen Mesir'in ortaya çıkışının tarihi bir öyküsü vardır. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Muhteşem Süleyman diye tarihe geçen Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan Manisa'dayken hastalanır. Hastalığına care bulunamayan Sultan'ın yaptırdığı Sultan Camii Medresesi'nin başına getirilen, dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi bitki ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan macunla sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun her yıl Sultan Cami'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Bu tarihten itibaren de Manisa'da Mesir Şenlikleri başlamıştır.
MESİR MACUNU'NUN ÖZELLİKLERİ
Mesir macununun çok faydalı olduğu, hastalara şifa verdiği, bir efsane olarak Anadolu'da yayılmıştır. Genel özellikleri, beden ve ruh sağlığına şifa olması, hoş lezzeti ve kokusudur. Diğer özellikleri arasında ağrılara, sancılara, soğuk algınlıklarına, hazımsızlıklara, iştahsızlıklara ve ağız kokusuna karşı kullanılmasını sayabiliriz. Ayrıca halk arasındaki inanışa göre macundan yiyen kimseyi bir yıl boyunca zehirli hayvanların sokmayacağına inanılır. Nevruz günü en ağır hastalar bu macundan yerse iyi olacağı düşünülür. Çocuk hastalıklarına da faydalı olduğu söylenir.
MESİR MACUNU TERKİBİNDE KULLANILAN BAHARATLAR
Tarçın, karabiber, yenibahar, karanfil, çörek otu, hardal tohumu, anason, kişniş, zencefil, hibiskus, zerdeçal, hindistan cevizi, rezene, kebabiye, sinameki, sarıhalile, vanilya, dari fülfül, kakule, havlıcan, hıyarşembe, safran, kimyon, çam sakızı, mürsafi, meyan balı, zulumba, limon kabuğu, portakal kabuğu, deve dikeni tohumu, keten tohunu, keçiboynuzu, udi hindi, ısırgan tohumu, akbiber, üzüm çekirdeği, hayıt tohumu, biberiye, funda yaprağı, melisa out, karahalile.

ERTUĞRUL AYTAÇ

20 Nisan 2017 Perşembe | 1699 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MABEM'İN BAŞARI GELENEĞİ BOZULMADI
GÜNDEM
(MABEM), LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yine gurur tablosu ortaya çıkardı. Açıklanan sonuçlara göre MABEM'de eğitim gören 4 öğrenci 500 tam puan aldı.
25.6.2019

145

CEMİL ÇÖLLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı olarak görev yaparken, kendisine ait eczanede şehit edilen eczacı Cemil Çöllü, ölümünün 40'ıncı yılında unutulmadı
25.6.2019

167

İŞYURTLARI FUARI'NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
GÜNDEM
Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner'in katılımıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen, İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
25.6.2019

157

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks